Menu

AJALUGU Võrus on veel kõik võimalik

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Enne pühapäeva südaööd saabus Reformierakonna delegatsioon Keskerakonna valimispeole, et teha ettepanek valitsusliidu moodustamiseks. Foto: DMITRI KOTJUH

AJALUGU Teisipäev, 20. oktoober 2009

LINNAVÕIM ❯ Võru linnas valimised võitnud Reformierakond alustab täna Keskerakonnaga läbirääkimisi, et luua koalitsioon. Sellel oleks aga linnavolikogus kõigest ühehäälne enamus. Välistatud pole ka teistsuguse koalitsiooni sünd, kuna selget liidrit nendel valimistel Võrus esile ei kerkinud.

„Tulemused on rahuldavad,” ütles Reformierakonna kohalik ideoloog Erki Saarman. „Kui erakond võidab, siis tuleb rahul olla.”

„Põhimõtteliselt on erakonna tulemus hea,” lisas oravapartei linnapeakandidaat Kersti Kõosaar.

Reformierakonna kõneisikute optimismist hoolimata oli partei pühapäevaõhtusel valimispeol ülekaalus pigem pettumus, sest linnavolikogus saadud kaheksa kohta on nelja aasta taguse tulemuse kordamine. Teadaolevalt sooviti tänavu volikogus üheksat, ideaalis lausa kümmet kohta. Enamuse tagab Võru volikogus 11 kohta.

Enamuse saavutamiseks pöördus Reformierakond juba pühapäeva viimasel tunnil oma senise partneri Keskerakonna poole, tehes ettepaneku luua valitsusliit.

Pühapäeva õhtul sai Keskerakond pakkumise ka Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL), sotsiaaldemokraatide ja Rahvaliidu kolmikliidult, kel on uues volikogus kümme kohta. Keskerakonnal on valida, kellega koos uus linnavalitsus moodustada.

„Ettepanek on tehtud,” kinnitas valimisööl Tõnu Anton, vihjates aga, et pigem eelistavad keskerakondlased jätkata koostööd Reformierakonnaga kui panustada uutele partneritele. „Ega me nii inetud inimesed ka ole, et nendega [kolmikliiduga] ei räägi,” lausus ta. „Kuulame nad ära.” Kohtumine toimus eile.

Keskerakonna linnapeakandidaat Mäi du Helistvee täiendas, et kui Kesk erakond suudab Reformierakonnaga linnavalitsuse luua, siis seda ka tehakse. „Ühist huvi on meil palju,” lisas ta.

Oravate kesköine visiit

Pühapäeva kesköö paiku tegi Reformierakond Keskerakonnale ametliku ettepaneku alustada koalitsiooniläbirääkimisi. Selleks läks oravapartei delegatsioon Keskerakonna valimispeole, kus neid ja nende ettepanekut vahuveiniklaaside kõlinal tervitati.

Teadaolevalt algavad läbirääkimised täna õhtul.

Reformierakonnaga seni Võru võimupirukat jaganud keskpartei sai uues linnavolikogus kolm kohta, nagu ka 2005. aastal. „Oleme olukorraga rahul, kuid…” kommenteeris Helistvee.

Keskerakond sai küll eelmiste valimistega võrreldes rohkem hääli, aga see pole seletatav partei populaarsuse kasvu, vaid valimisaktiivsuse tõusuga.

Antoni sõnul töötas Keskerakonna propagandamasin Võrus tagasihoidlikult ning konkurentide agressiivsem kampaania läks valijale rohkem peale. Helistvee lisas, et oma kampaaniaga jäädi hiljaks.

Võrus kõige rohkem hääli saanud IRLi linnapeakandidaat Ülo Tulik jõudis oma tulemusega küll linna kõigi aegade edetabelis kolmandale kohale, aga jääb esialgu volikogu tööst kõrvale. „Maavanem volikogus olla ei saa,” nentis ta.

Tuliku abil suurendas IRL oma esindust volikogus kahe koha võrra, kuid tõenäoliselt tuleb erakonnal esialgu opositsiooni jääda. „Tuleb kaotust tunnistada,” lausus Tulik. „Tundub, et jätkub samamoodi, nagu oli,” viitas ta Reformierakonna ja Keskerakonna koostööplaanile.

Kogutud 523 häälega platseerus Tulik Võru häälepüüdjate tabelis Robert Lepiksoni (729) ja Ivi Eenmaa (657) järel kolmandaks. Nii suur häälesaak oli üllatuseks talle eneselegi. „Üllatav oli see minu jaoks ka. Lihtsate inimestega ma nii tihedalt kontaktis pole kui vallavanemana,” ütles ta.

Sotsid jäid rahule

„Arvata võib, et tuleb rahule jääda,” hindas oma erakonna tulemust sotsiaaldemokraat Enn Tupp. Valimiste järel on SDE valinud äraootava seisukoha, hoides kontakti kõigi erakondadega. „Praegu [eile] räägime kõigiga. Piiranguid pole, oleme avatud,” lausus Tupp.

Valimiste eel sõlmisid SDE, IRL ja Rahvaliit Võrus võimule tulekuks koostöölepingu, kuid SDE pole seda Tupi sõnul kunagi lepinguks pidanud. „See ei ole leping, see on pigem deklaratsioon,” lausus ta.

Seega ei pea Tupp SDEd IRLi ja Rahvaliiduga seotuks. Samas lisas ta, et sotsid teavitavad mõlemat erakonda oma tegemistest. Tupp ennustas, et käärimine Võru poliitikas kestab kogu alanud nädala, sest volikogus pole selget enamust kellelgi. Teemal, kas sotsid oleksid valmis Reformierakonnaga või siis Reformierakonna ja Keskerakonnaga kolmekesi linnavalitsuse moodustama, Tupp spekuleerida ei soovinud.

Kommentaarid  

0 #1 Jopski 2017-10-22 18:29
Näe vana Antoni poiss ka jälle pildil, pole teisest enam viimasel ajal kuulda.
Tsiteeri | ebasobiv
0 #2 Luts 2017-10-28 18:06
Mis vanad peerud ka ihkavad veel midagi aeg minna prügikasti
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD