Menu

AJALUGU Maalapse koolitee kulgeb ratastel

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Joosep, Taavi ja Kaili on oma kooliteega nii harjunud, et ei pea seda tüütuks.

Laupäev, 15. november 2008 Võrumaa Teataja

Pikima koolitee konkursile esitatud pakkumistest avaldas Võrumaa Teataja toimetusele kõige rohkem muljet kolme Sõmerpalu valla Liiva küla Vana-Hansi talu lapse ligi 20 kilomeetri pikkune koolitee, mis viib Osula põhikooli. Teisipäeva hommikul tegime selle kaasa. Seda peab küll ütlema, et ikkagi ratastel.

Hommikul pärast kella 7 on veel hämar. Talu köögis lambivalguses istub 1. klassi poiss Joosep ja nosib maisihelbeid piimaga. Ema Ene kommenteerib, et see ongi laste põhiline hommikusöök — maitseb lihtsalt kõige paremini.

Joosep saab söönuks ja pudeneb tuppa. Seal seavad end või mõtteid koolipäevaks valmis ka pere vanemad lapsed, 4. klassis õppiv Taavi ja 7. klassi tüdruk Kaili.

Kell 7 ärgata polegi väga kur nav. „Uuest aastast tuleb lastel võib-olla kella 6st tõusta. See on hull lugu. Vallal on ju plaanis jätta käiku üks koolibuss,” teeb pereisa Märt Perv teatavaks hirmutava perspektiivi. Sõmerpalu vallas on kaks kooli ja mõlemat teenindab Kurenurme kandis eraldi buss. Nüüd peetakse plaani bussiringid ühendada.

„Direktor tahab teha ikka nii, nagu lastele parem on, ja madistabki praegu nendega seal vallas. Näis, mis saab,” lisab Märt. Muu koolikorraldusega on pere väga rahul. Osula kooli õpetajate kohta kuuleb ainult kiidusõnu.

Sõit on sekundi pealt paigas

Pereema Ene täidab kohvikruusid ja jutt veereb sellele, et lastega pered pole vallas just esiplaanil, kui seada võrdluseks kõrvale näiteks mujal makstavad sünnitoetused. Vanurite eest on omavalitsus küll hooles.

Kiikame ikka kella. Märt usaldab enda oma ja ütleb mitu korda, kui oleme juba valmis püsti kargama, et aega veel on. Tal on sõit ristteeele, kus koolibuss peatub, sekundi pealt välja arvestatud. Varem pole mõtet minna, sest buss tuleb täpselt ja ka ootab viivu, kui igapäevaseid sõitjaid veel platsis pole.

Töö tõttu on olnud mõned harvad korrad, kui Märt pole saanud lapsi koolibussile sõidutada. Ema Ene märgib kõrvalt, et siis on suud ikka natuke kõverad olnud...

Märt on kasvanud sellessamas talus ja astus tol ajal Kurenurme kooli mõistagi jalgsi: muidu mõned kilomeetrid läbi metsa, aga suure lumega mööda raudteed.

Viimased aastad pole siinmail lumerohked olnud ja ühtki värvikat lumevangi jäämise lugu polnud perel kohe välja käia, aga kaugemale minevikku vaadates on neid „välja kaevamisi” ikka olnud.

Ühel hetkel, poole 8 ajal, on ikkagi aeg tõusta. Tasa ilmuvad toast ka koolilapsed. Minekuvaikuses tõmmatakse üleriided selga.

Ilm iseenesest pole sant ja küllap oleks päris värskendav see maa ka taldadega üle mõõta. Bussi peale on pere isa sõnul 2,5 kilomeetrit. Aga läheme siiski autoga. Sedapuhku on bussijuht vist mõnd hilinejat juba oodanud, sest jõuame veel autos teemasid tõstatada, enne kui tuled nõlva tagant paistma hakkavad.

Buss viib kooli treppi

Koos Joosepi, Taavi ja Kailiga siseneb selles peatuses bussi veel üks väike kooli koti kandja.

Edasi kulgeb koolitee bussisurina saatel. Ühissõidukisse lisandub järjest õpilasi, kõik vaiksed ja vaoshoitud või siis veel hommikurammestuses.

Tagaistmel räägime Joosepi, Taavi ja Kailiga nende koo liteest ja õppetööst. Kaili ütleb, et ainult vahel harva tundub tee kooli pikk ja tüütu, nii harjunud on nad igahommikuse sõiduga. Eelmisel aastal astuti koolibussi koguni neljakesi: Joosep sõitis lasteaeda ja vanem vend käis veel Osula kooli 9. klassis.

Joosep on nüüd tõsiselt rahul, et lasteaed on seljataga ja kooliaeg käes. Tal on imetore õpetaja ja soov targaks saada. Tema koolirõõmu on lausa tunda.

„Täitsa hästi läheb,” hindab Kaili oma õppeedukust. Taavi näitab noogutusega, et on sama meelt. Kommentaariks lisavad mõlemad, et neil on nelju ja viisi ning sekka ka mõni kolm. On oma lemmikained, nagu ühel koolilapsel ikka.

Kui buss kooli ees peatub, ongi jälle käes aeg kõigele sellele vastu minna. Tunnid algavad Osula koolis kell 8.30.

Tagasitee algab lastel pärast kella 14. Enamasti on isa autoga koolibussil vastas. No kui ei ole, siis on kõigil kolmel nüüd võimalik samm reipamaks sundida muusikat kuulates. On tõenäoline, et Kailil kõlab siis kõrvus Pussycat Dolls, Taavil rokib Tanel Padar ja Joosepil lustib Hellad Velled.

15 PÄEVA ENIMLOETUD