Menu

Kinnisvaraturg elavneb, kuid korterimüük on ikka keeruline

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Esmane ilmumine Teisipäev, 11. august 2009 Võrumaa Teataja

Võru linnas on juba pikemat aega olemas vabaõhuauditoorium, kus saaks hakata korraldama näitlikke õppesessioone kinnisvaraarendajatele. Auditoorium asub Kreutzwaldi tänaval Koidula ja Katariina tänava ristmiku juures, kust on korraga näha mitut eri valmidusastmes kinnisvaraobjekti. Kreutzwaldi 9 rohelise maja elanikel on mitu muret. Kõrvalolevas endises Tamula sööklahoones on juba mitu põlengut olnud, otse üle Kreutzwaldi tänava asub aga suur heina täis kasvanud traataiaga ümbritsetud auk, mis tekkis kolm aastat tagasi, kui sealt terve majamürakas salapärasel kombel ära kadus. Augu vastas on Koidula 28 väga kena värskelt värvitud elamu. Samas on ka paar aastat tagasi valminud Koidula 26 korterelamu, kuhu praegugi võimalik korter osta. Võru linnavalitsuse linnahoolduse ja keskkonna osakonna järelevalve inspektor-keskkonnaspetsialist Terje Moisto kinnitas Võrumaa Teatajale, et augu kohta on kinnistu omanikule (asub Harjumaal) tehtud mitu ettekirjutust, et kõnniteel tuleb võimaldada liikumine. Endise Tamula söökla kinnistu (ärimaa) omanik on kohalik, kuid on mitmeid lahtisi otsi ja probleeme, mis lahendamist vajavad.

KINNISVARA ❯ Kuigi juulis tehti Võru maakonnas võrreldes selle aasta eelnevate kuudega rohkem kinnisvaratehinguid, on korterite müümine endiselt keeruline.

„Aeg, kus ei vaadatud rahakoti suurust ega analüüsitud oma materiaalset olukorda ning kinnisvara ostuotsus tulenes paljuski emotsioonidest, on lõppenud,” ütles Pächter Kinnisvara juhataja ja Ober-Hausi kinnisvaraspetsialist Helin Pächter.

Ta lisas, et korterite ostjad uurivalt agaralt kommunaalkulude suurust. Eelistatakse väiksemate kuludega ja heas seisukorras kortereid.

Kinnisvaratehingute arv on vähenenud, sest tuleviku suhtes valitseb ebakindlus, inimesed ei tea, kauaks neil tööd on. Tööta on tulevikku aga raske planeerida ja seepärast katsuvad inimesed olemasolevaga hakkama saada. Kinnisvara ostmist raskendavad ka pankade poolt karmistatud laenutingimused.

Sagenenud on juhtumid, kus omanik on kinnisvarafi rmast korteri müügipakkumise tagasi võtnud, sest ei ole pikema aja jooksul ostjat leidnud või pole ise valmis hinda alla laskma.

Tänavu esimeses kvartalis tehti Võru maakonnas üle 240, teises kvartalis üle 280 kinnisvara ostu-müügitehingu. Korteritehinguid oli viimastest üle poolesaja.

„Korteri saab kiiresti müüa, kui tal on väärtusele vastav õige hind,” andis Pächter mõista, et osa müüjaid ei arvesta kinnisvaraturul kujunenud olukorraga. Head ajad, kus ostja võis küsida, niipalju kui soovis, ja müüja ka maksis, lõppesid juba läinud aastal.

Inimesed, kellel on elamispinna vahetamise võimalus, seda ka teevad, osa üürib elamispinna.

Eelistatakse tuttavale üürida

Elamispinna üürivad need, kes ei suuda seda praegu osta, samuti Võrus ajutiselt töötavad müüjad, ehitajad, ka õppurid. Üürihinnad on langenud, sest kommunaalkulud on tõusnud.

Üürijad eelistavad möbleeritud kortereid, sest ajutiselt Võrus töötajatel ei ole mõttekas oma mööbliga linnast linna sõita. Pächteri sõnul on sisustatud korterite väljaüürimine maailmas tavaline asi.

Kui palju on kortereid üürile antud, on raske öelda, sest elamispinnad käivad käest kätte ning kõik kinnisvaraga tegelevad fi rmad ei avalikusta oma tehinguid.

„Eelistatakse tuttavale üürimist, sest võõrale üürimisega kaasnevad mitmed riskid,” lausus Pächter.

Nõutum maapiirkond on Vastseliina, kuhu küsitakse kõige sagedamini elamispinda, sest seal on töökohti, korterite ja majade pakkumisi aga vähe. Antslas ja Kobelas on samuti vähe kortereid müügis. Kõige vähem tuntakse huvi korterite vastu Viitinas, ehkki sealgi on nende hind langenud.

„Kinnisvaraturg hakkab kindlasti elavnema pärast seda, kui pangad leevendavad laenutingimusi,” ütles Pächter.

Riho Unt, SEB juhatuse liige:

Kinnisvaraturu aktiviseerumist on märgata, kuid trendi muutumisest on veel vara rääkida.

Võrreldes eelmise aasta sama ajaga on laenuaktiivsus alla poole langenud ja hinnad on väheste tehingute arvu tõttu väga volatiilsed ehk kõikuvad.

Nagu kinnisvaratehingute kõrgajalgi, on ka praegu võimalik saada eluasemelaenu kümneprotsendise omafi nantseeringuga, seda nii koos KredExi garantii kui ka lisatagatistega. Kinnisvaratehingute kõrg ajal tehti üle 70 protsendi tehingutest lisatagatiste ja nullprotsendise rahalise omafi nantseeringuga. Need võimalused on praegugi olemas.

FOTOL Võru linnas on juba pikemat aega olemas vabaõhuauditoorium, kus saaks hakata korraldama näitlikke õppesessioone kinnisvaraarendajatele. Auditoorium asub Kreutzwaldi tänaval Koidula ja Katariina tänava ristmiku juures, kust on korraga näha mitut eri valmidusastmes kinnisvaraobjekti. Kreutzwaldi 9 rohelise maja elanikel on mitu muret. Kõrvalolevas endises Tamula sööklahoones on juba mitu põlengut olnud, otse üle Kreutzwaldi tänava asub aga suur heina täis kasvanud traataiaga ümbritsetud auk, mis tekkis kolm aastat tagasi, kui sealt terve majamürakas salapärasel kombel ära kadus. Augu vastas on Koidula 28 väga kena värskelt värvitud elamu. Samas on ka paar aastat tagasi valminud Koidula 26 korterelamu, kuhu praegugi võimalik korter osta. Võru linnavalitsuse linnahoolduse ja keskkonna osakonna järelevalve inspektor-keskkonnaspetsialist Terje Moisto kinnitas Võrumaa Teatajale, et augu kohta on kinnistu omanikule (asub Harjumaal) tehtud mitu ettekirjutust, et kõnniteel tuleb võimaldada liikumine. Endise Tamula söökla kinnistu (ärimaa) omanik on kohalik, kuid on mitmeid lahtisi otsi ja probleeme, mis lahendamist vajavad.

15 PÄEVA ENIMLOETUD