Menu

AJALUGU Paigalseis vallateede hoolduses

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Võrumaa selle aasta üks suuremaid tee-ehitusprojekte on Võrus Pika tänava rekonstrueerimine. Töid tehakse Euroopa Liidu abiraha eest.

Esmane ilmumine Neljapäev, 24. september 2009 Võrumaa Teataja

Omavalitsused saavad 2010. aastal kohalike teede hooldamiseks sama palju raha kui tänavu

TEEREMONT ❯ Kruusateedest rikkal Võrumaal pole sõiduteede olukorra paranemist järgmisel aastal oodata, sest maakonna omavalitsustele teehoolduseks eraldatavast tosinast miljonist kroonist jätkub üksnes hädapärasteks töödeks. Õhus oli ka võimalus, et valitsus jätab vallad ja linnad teerahast sootuks ilma.

2010. aasta riigieelarve eraldiste üle läbirääkimisi pidanud valitsuse ja omavalitsuste esindajad jõudsid eile kokkuleppele, et omavalitsustele eraldatakse sõiduteede hoolduseks tuleval aastal 178 miljonit krooni ehk sama palju kui tänavu.

Läbirääkimistel omavalitsusi esindanud maaomavalitsuste liidu esimees Kurmet Müürsepp jäi kokkuleppega rahule, hoolimata sellest, et esialgsest taotlusest tuli neil tublisti taganeda.

Vahepeal oli oht kõigest ilma jääda

Läbirääkimislaua taha istusid omavalitsuste esindajad sooviga saada valitsuselt järgmisel aastal teede hoolduseks 15 protsenti teehoiuks mõeldud kütuseaktsiist ehk umbes 600 miljonit krooni. Saadi aga vaid viis protsenti.

Müürsepa sõnul varitses vahepeal oht, et valitsus jätab omavalitsused teehooldusrahast sootuks ilma. „Aga endisest peaministrist majandusminister mõistis, et nii ei saa asjad käia,” lisas ta.

Tänavu teehoolduseks üle 800 000 krooni saanud Rõuge vald lasi selle raha eest pinnata sõidutee Nursi korrusmajade juures ning remontida mitmel pool kruusakattega teelõike.

Vallavanem Tiit Toots ütles, et nii väikese rahaga midagi suurt ette võtta ei saagi. „Kui 2010. aastal on sama summa, siis midagi kõpitseda ju õnnestub,” lisas ta.

Veel eelmisel aastal sai Rõuge riigilt teehoiuks 3,2 miljonit krooni. „Sellega sai ikka päris palju tehtud,” lausus Toots.

Tõenäoliselt kulub riigilt laekuv teehoiuraha tuleval aastal kruusateede parandamiseks. Näiteks vajab Tootsi sõnul kohendamist Angli küla tee. „Eks neid teid ole mitu, mis remonti vajavad,” lisas ta

Rõuge teeb vallavanema sõnul teede jaoks kulutusi ka oma eelarvest, rahastades talihoolet, hööveldamist, teepervede niitmist.

Loodetavasti on tulevik helgem

Meremäe vallas parandati sel aastal üle kuue kilomeetri kruusateid kuuel teelõigul, ütles vallavanem Peeter Sibul. Vallal oli selleks kasutada 1,4 miljonit krooni riigi toetusraha. Järgmisel aastal tehakse teeremonti vastavalt vallavolikogu kinnitatud järjekorrale.

Kurmet Müürsepp loodab, et teehoolduseks eraldatavad summad tulevikus kasvavad. Omavalitsused on tema sõnul endiselt seisukohal, et kütuseaktsiisist teehooldusse suunatavatest summadest peab 15 protsenti laekuma valdade ja linnade kasutusse. 2008. aastal eraldati kohalike teede tarvis kümme protsenti kütuseaktsiisist — kokku 670 miljonit krooni, millest Võrumaale tuli 42,2 miljonit.

Valitsuse ja omavalitsuste esindajad allkirjastavad riigieelarvet puudutava kokkuleppe homme. Valitsus annab järgmise aasta riigieelarve parlamendile üle hiljemalt tuleval kolmapäeval.

15 PÄEVA ENIMLOETUD