Menu

AJALUGU Tõehetk: valitsus ei suuda lubadusi täita

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Mart Laari sõnul tuleb valitsusel hakata tegema raskeid otsuseid, millest seni on kõrvale viilitud.

Esmane ilmumine loo oli Teisipäev, 4. november 2008 Võrumaa Teataja

Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Mart Laar annab mõista, et ta pole rahul peaminister Andrus Ansipi viimaste kuude tegevuse(tuse)ga. Samas ei soovi kahekordne ekspeaminister Ansipil tooli alt tõmmata.

Kui adekvaatselt on Eesti valitsus muutunud majandusolukorrale reageerinud?

Tuleb tunnistada, et valitsus ja valitsuskoalitsioon on asjadele vaadanud läbi roosade prillide ja see ei ole kõige praktilisem tegevus. Targem on alati vigu tunnistada ja roosad prillid eest ära võtta.

Kellel need ees on?

Kõigil meil. Kui mõni mees arvab, et roosad prillid on ainult peaministril ees, siis see ei vasta tõele. Ise oleme selle koalitsioonileppe teinud, ise oleme heaks kiitnud, ise ellu viinud ja üheskoos tuleb ka vastutust kanda.

Kas peaminister on teie hinnangul suutnud asju ohjes hoida?

Peaminister on väga hea inimene. Peaminister on harjunud olema peaminister ajal, kui kõik on väga hästi. On inimlikult raske hakata tegutsema olukorras, kui asjad ei ole enam hästi. Peaminister on kindlasti üks nendest, kes on viimase võimaluseni uskunud, et kõik läheb kuidagi korda.

Aga arvata, et kui peaminister välja vahetada, siis muutub Eesti olukord paremaks, maailmas läheb majanduskriis mööda, on ka suur viga. Ma kaitsen peaministrit ja ütlen, et tuleb vaadata, mis on valesti tehtud, õppust võtta ja edasi minna. IRL soovib peaministrile rohkem julgust probleemidele näkku vaadata ja nendega tegelda. Lahendused on kindlasti ebapopulaarsed, ebameeldivad, kuid neist ei ole pääsu. Selle taustal ei olnud haldusreformi järjekordne läbikukutamine kindlasti mõistlik otsus.

Kui palju on teie poole viimasel ajal pöördutud nõu saamiseks, sest 1990ndate lõpus, mil tulite peaministriks, oli riik enam-vähem samas seisus?

Pöördutud on üsna palju. Mul on sama jutt: otsustada tuleb. Kevadel käisime välja IRLi majandusplaani, mida on hakatud läbi suure hammaste krigistamise ellu viima. Mulle tundub, et peaminister on siiamaani pahane, et surusime talle peale negatiivse lisaeelarve. Aga kus me oleksime, kui me poleks seda teinud? Me oleksime ikka väga viletsas seisus.

Kui arutasime Riigikogus Eesti ettevõtluskliima parandamist, siis see, mida öeldi, on peaaegu seesama, mis on IRLi majandusplaanis, alates eurost ja lõpetades haldusreformiga. Euro on meie julgeolekule sama oluline, kui oli omal ajal NATOsse pääsemine. See tuleb püstitada eesmärgina, millele allutatakse kõik teised eesmärgid, ka valimislubadused.

Me oleme vahepeal üles ehitanud erakordselt kuluka riigi. Maksude alandamine ja sotsiaalkulutuste tõstmine ühel ajal on viinud meid olukorda, kus sotsiaalkulutuste osakaal riigieelarves on 48 protsenti, varsti tõuseb 60le… Kuskil tuleb piir ette panna! Siin tuleb asi tunduvalt tõsisemalt ette võtta, mitte tegelda kosmeetikaga.

Millised on kolm peamist sammu, et Eesti praegusest olukorrast välja tuua?

Eurole üleminek, haldusreform. Kolmandaks riigi efektiivsemaks muutmine, mis tähendab bürokraatia vähendamist, valitsusasutuste korrastamist. Neljandaks haridus, kus praegu toimuvad muudatused.

Ütlesite väga reformierakondlikult, et riik tuleb efektiivsemaks muuta. Miks valitsus seda siis ei tee?

Minul on seda raske öelda. Reformierakond on haldusreformi vastu… Mina ei saa sellest aru. Mina ei saa aru, mispärast ma pean sõdima Reformierakonna peaministriga, kui ta ei taha negatiivset lisaeelarvet teha. See on kummaline olukord. Kuna keegi meist pole vigadeta, siis ma tahan peaministrit ülekohtuste süüdistuste eest kaitsta. Tuleb koguda julgust ja hakata midagi tegema.

Räägitakse, et tahate Edgar Savisaarega valitsuse teha. Mille poolest Savisaar Ansipist parem on?

Mind häirib, kui pean sellist koalitsioonikaaslaste levitatud juttu kuulma. See pole parim alus koostööks. Mina olen vist ainuke, kes ei ole Edgar Savisaarega valitsust moodustanud.

Selles intriig ongi: asi on juba nii hull, et Laar teeb Savisaarega valitsuse!

avisaarega valitsuse! (Naerab.) Seda kallakut pole ma kuulnudki. Tegelikult ei näe ma paremat koalitsiooni kui praegune. On naiivne arvata, et mingi teine koalitsioon suudab vajalikke otsused paremini langetada.

Kui palju olete omavahel arutanud võimalust Ansip Laari vastu välja vahetada?

Sellist võimalust pole me arutanud. Küll oleme kuulnud arutelusid, mis käivad Reformierakonna sees, aga need on pahad kuuldused ja ma ei taha neid võimendada. Meie asi pole spekuleerida, ma soovitan tööd teha.

Kas järgmise aasta eelarve tasakaalu nimel on mõistlik riigi reservid käiku lasta?

Riigi reservide käikulaskmine ei tähenda tasakaalu. Reservidest võetakse puuduv osa, kuid eelarve jääb tasakaalust välja. Järgmise aasta eelarve puudujääk ei ole kolm miljardit krooni, vaid tunduvalt suurem: 7—10 miljardi krooni ringis. Valitsus peab olukorrale näkku vaatama ja olukord on väga vastik.

Öelda, et peaminister on süüdi… Mida see aitab? Mitte midagi! Ega peaminister üksinda seda koalitsioonilepingut kirjutanud, me kõik kirjutasime.

Võimalikule defitsiidile tuleb piir panna ja valitsusele tuleb teatud sammud peale sundida. Suruda praegu kaks kätt taskusse, lasta avaliku sektori eelarve üle kolme protsendi miinusesse ja panna nahka suur hulk reserve ei ole mõistlik.

Tuleb ausalt olukorrale otsa vaadata ja öelda: kulla inimesed, see valitsuskoalitsioon sattus koalitsioonilepet koostades väga suurde hoogu.

Nii et võimalus on valimislubadused tagasi võtta?

Ma ei näe mingisuguseid muid võimalusi. Need on meile kallid, ilusad ja õigustatud, kuid tuleb programmile otsa vaadata ja tunnistada, et me ei suuda seda praeguses olukorras teha.

15 PÄEVA ENIMLOETUD