Menu

Avatud talude päeval teeb Rõuge vallas uksed lahti seitse talu

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

FOTO: Aigar Nagel

Pühapäeval, 22. juulil toimub neljandat korda üle-eestiline avatud talude päev, millest võtavad osa ka mitu Rõuge vallas tegutsevat talu. Külalisi ootavad Mooska suitsusaunatalu ja Uue-Saaluse veinitalu Haanja piirkonnas, Tuuma lambakasvatustalu Kõrgepalu külas, Andri-Peedo kitsetalu ja Nopri talu Misso kandis, loomakasvatusega tegelev Mäe talu (Sentafarm) ja Soodla käsitöö-kunstitalu Mõniste lähedal.

Mooska suitsusaunatalu asub Haanja külas ning tegeleb turismiga, keskendudes suitsusauna kombestiku tutvustamisele. Ühtlasi toodetakse saunas suitsutatud liha. Avatud talude päeva raames tutvustatakse huvilistele kell 10, 12, 14 ja 16 Unesco vaimse kultuuripärandi nimistusse kuuluvat Vana-Võrumaa suisusauna pärimust. Tutvuda saab suitsusaunadega ja saunas suitsutatud liha tootmisega. Avatud on talupood, pakutakse lõunasuppi ning suitsuliha.

Uue-Saaluse veinitalu tegutseb Uue-Saaluse külas Kõivsaarel. Talu tegeleb astelpaju- ja viinamarjakasvatuse ning marja- ja puuviljaveinide tootmisega. Pühapäeval pakutakse huvilistele ringkäiku marjapõllul ja tutvustatakse veinikööki. Veinide degusteerimine algab kell 10, 12, 14 ja 16. Avatud on talukohvik ning võimalus on soetada talus valmistatud veine.

Tuuma talu asub Kõrgepalu külas ning tegeleb lambakasvatusega. Avatud talude päeval teeb taluperemees ekskursioone kell 11, 13 ja 15. Tegutseb taluõue kohvik, kus saab kõhtu täita muu hulgas Tuuma talu tallešašlõkiga. Lastele pakutakse tegevusi ja meisterdamist, kohal on ka lõõtsamees.

Andri-Peedo talu asub Kimalasõ külas, kus peab uues ja kaasaegses farmis kodukitsekarja ning valmistab kitsepiimatooteid. Pühapäeval saab igal täistunnil alates kella 11 toimuvatel ringkäikudel tutvuda, kuidas elavad farmi kitsed, kuidas saab hein talveks küüni, milliseid töid tehakse talus ja meiereis. Kohapeal on võimalus maitsta kitsesaadustest valmistatud roogasid, aga ka Peninuki Napsukojas käsitööna valminud limonaade, siidreid ja mõdu. Külalistele korraldatakse võistlusi ning võimalus on kätt proovida disc-golfi mängus. Veel saab oma panuse anda kitsetallede nimekonkursil.

Nopri talu Kärinä külas kasvatab lehmi ja valmistab talu piimast piimatooteid. Avatud talude päeval saab Nopris alates kella 11 igal täistunnil tasuta meierei-farmi külastuse peremehe vedamisel. Pakutakse toitlustust, jäätist ja kasemahlalimonaadi, võimalus on degusteerida talus toodetavaid juustusid, mille valik on muljetavaldav. Nopri talupoest on võimalik osta kaasa kohalikke tooteid ja käsitööd. Kohal on ka MTÜ Tule Maale infotelk, PiibeRiinu käsitöötelk, müüakse laastukorve, metsaande ja mett. Uudistada saab küülikunäitust.

Mäe talus Hüti külas ootavad külalisi osaühing Sentafarm ja MTÜ Liivimaa Lihaveis, aga ka Lihuniku äri restoran, kes valmistab talu toodangust maistvaid roogasid. Sentafarm tegeleb rohumaaveiste kasvatusega, mida tutvustatakse ka avatud talude päeval. Huvilistele räägitakse rohumaaveiste jätkusuutlikust ja ümbritsevat loodust austavast loomakasvatusest ning ninast sabani toidutootmisest. Talu avab uksed kell 10. Võimalus on osaleda töötubades: lihalõikuse töötuba algab kell 11 ja vorsti tegemise töötuba kell 13. Ringkäigud talu maadel toimuvad kell 12, 13.30, 15 ja 16.30.

Soodla talu Tiitsa külas on keskendunud käsitööle, kunstile ja raamatutele. Talu ootab huvilisi kella 12–17. Kohapeal on raamatulaat, maalide näitusmüük, käsitöö müük (kaltsuvaibad, kudumid, ehted). Osaleda saab kaltsuvaiba kudumise õpitoas: tasuta juhendamine igal täistunnil alates kella 13. Ühtlasi pakutakse söemaali kursust, lapsi ootab õppekäik igal pooltunnil alates kella 12.30. Avatud on kodukohvik.

Üle-eestilist avatud talude päeva korraldavad maaeluministeerium, põllumajandusuuringute keskus, Eesti põllumajandus-kaubanduskoda ning Eestimaa talupidajate keskliit. Päeva siht on näidata, kuidas valmib kodumaine toit ning põllumajandustoodang; mismoodi elavad ja millega tegelevad ettevõtlikud talud maapiirkonnas. Teavet päeva kohta leiab veebilehel www.avatudtalud.ee.

Esimene avatud talude päev toimus 2015. aastal, kui oma uksed avas 147 talu ja põllumajandustootmist ning taludesse tehti ligikaudu 45 000 külastust. Mullu külastati 280 talu, põllumajandustootjat ja maaettevõtet üle 120 000 korra. Praegusel hetkel on tänavusele avatud talude päevale ennast kirja pannud 299 talu ja põllumajandustootmist üle Eesti.

15 PÄEVA ENIMLOETUD