Menu

Päästeamet: gaasiga seotud väljakutsete arv on kasvanud

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Vingugaasiandurit ei paigaldata:  – hoonest välja; – kapi alla; – kus võib koguneda mustus või tolm, ja ummistada seadme anduri; – otse kraanikausi või pliidi kohale; – kus õhuvoolsignalisaatori juurde võib olla takistatud kardinate või mööbli tõttu; – kus temperatuur langeb alla 10°C või tõuseb üle 40°C; – kus signalisaator võib kergesti lööke saada või muul viisil kahjustada.

Päästeametil tuleb igal nädalal reageerida väljakutsetele, mis on seotud vingugaasiga, seda nii gaasiküttega, aga ka tahkeküttega köetavatesse kodudesse. Õnnetuste ära hoidmiseks tuleb veenduda, et kütteseadmed on töökorras ja hooldatud. Vingugaasiandur aga aitab õigel ajal avastada toas leviva vingugaasi.

2018. aasta 22. novembri seisuga on Päästeamet reageerinud 446 gaasisündmusele (ehk kõik gaasiga seotud päästesündmused, sh vingugaasisündmused), mida on rohkem kui eelmisel aastal kokku. Eelmisel aastal käis Päästeamet 416 gaasiga seotud väljakutsel.

„Vingugaasi võib tekitada isegi tavaline toidukõrbemine, kuid igapäevaelus on põhiline vingugaasi tekitaja ikkagi liiga vara kinni pandud ahjusiiber, aga ka halva tõmbega gaasiboiler või valesti reguleeritud gaasipliit. Seega võib inimesel vingugaasimürgitus tekkida ka siis kui põlengut ei ole,“ selgitas Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juhataja Tagne Tähe.

Suitsuandur on hindamatu abimees tulekahju varaseks avastamiseks, aga vinguandur on ainus vahend salakavala vingugaasi tuvastamiseks. Kuna vingugaas ehk süsinikoksiid (CO) on oma omadustelt värvitu, lõhnatu ja maitsetu mürgine gaas, siis inimene ei saa ise aru, et ruumis vingugaas on. Enamasti hukuvadki inimesed tulekahjudes just vingugaasi sisse hingamise tagajärjel.

Mis on pildil valesti? Suitsuandur - olemas, patarei - olemas, suitsuanduri ja patarei vaheline ühendus - PUUDU! Tegemist on tänaõhtuselt tulekahjult laest kätte saadud eksemplariga - andur oli laes, aga mitte töökorras. Tundub, et jätkuvalt tuleb inimestele meelde tuletada, et töökorras ja õigesti paigaldatud suitsuandurit on vaja enda elu kaitseks, mitte sellepärast, et Päästeamet käsib. Hetkel võitleb inimene, kelle me sellest põlevast korterist välja tõime ja meedikute hoolde andsime, haiglas oma elu eest. Selgeltnägijad me ei ole, aga tal oleks ilmselt palju lihtsam, kui tulekahjust varakult märku andev töökorras suitsuandur teda olukorrale reageerima oleks pannud. Selle postituse lugemiseks on Teil kulunud hinnanguliselt sama kaua aega, kui kuluks suitsuanduri kontrollimiseks. Kui tunnete, et vajate kodu tuleohutuse osas nõu, siis oleme valmis Teile külla tulema ja küsimustele vastama. Selleks helistage päästeala infotelefonile 1524 ja küsige kodunõustamist.

„Viimasel ajal on palju küsitud, et kuhu tuleb vingugaasiandur paigaldada. Õige vastus on see, et tuleb järgida kasutusjuhendis toodud tootja juhiseid, sest vingugaasiandureid on erinevaid ning nende paigaldamise tingimused võivad samuti erineda.“ selgitas Tagne Tähe. Mitmekorruselise elamu puhul soovitame vingugaasianduri paigaldada igale korrusele, võimalusel ka igasse eluruumi.

Vingugaasianduri töökorras olekut tuleb kord kuus kontrollida vajutades testnuppu. Piiksuv signaal kinnitab seadme töökorras olekut. Vingugaasiandurit tuleb regulaarselt tolmust puhastada. Selleks võib kasutada nii tolmuimejat kui ka lappi.

Suitsuandur ei ole võimeline vingugaasi tuvastama, sest suitsuandur läheb häiresse visuaalse suitsu peale. Tegemist on kahe täiesti erineva seadmega, mille tööpõhimõtted on erinevad.

Juhul kui kodus hakkab vinguandur tööle, tuleb kiiresti avada aknad, uksed ja ruum korralikult tuulutada. Võimalikud kannatanud toimetage värske õhu kätte. Kui keegi põeb vingugaasi mürgituse sümptomeid: peavalu, pea käib ringi, süda paha, oksendamine, kutsuge kohale kiirabi.  Lülitage välja kõik soojusseadmed või avage siiber. Kutsuge kohale kvalifitseeritud tehnik, kes aitab probleemi lahendada, enne ärge ise soojusseadmeid sisse lülitage.

1. jaanuarist 2018 on Eestis kohustuslik paigaldada vingugaasiandur kõikidesse eluruumidesse, milles asub korstnaga ühendatud gaasiseade. Eelkõige on sellisteks seadmeteks gaasil töötavad veesoojendid. Soovitame aga paigaldada vingugaasianduri ka siis, kui kodus on puuküttel ahi, kamin, pliit, katel jms, mis võivad samuti ohtlikku vingugaasi tekitada. 

15 PÄEVA ENIMLOETUD