Menu

Eestimaa valdade arv langes alla maagilise saja

Aasta alguses läkitasid setod riigi- ja maakonnajuhtide aadressil mitmeid kirju, mis andsid märku, et midagi siiski saab kokku leppida. Kõigepealt läkitati pealinna ja Võru maavalitsuse poole 217 allkirjaga kiri. Võru ja Põlva maavalitsus kuulutasid välja praegu käimas oleva rahvaküsitluse. Siis läks pealinna ja maakonnakeskuste poole teele 70 allkirjaga kiri. Mõned tunnid enne küsitluse algust levitas Seto kongressi vanemate kogu üleskutset, et hääletataks ikka ühisvalla poolt.

Üleeile algaski Meremäe vallas ja Misso valla Luhamaa nulgas Võru maavalitsuse läbiviidav rahvaküsitlus, et saada teada, kas kohalikud inimesed on suure Setumaa ühisvalla poolt või vastu.

Esimeste päevade põhjal on vara ennustada, milliseks kujuneb küsitlusest osavõtu aktiivsus ja kuhu poole vaekauss kaldub. Meremäe vallas ja Luhamaal üleeile ringi sõites kuuldus korduvalt, et asja otsustab tegelikult elektrooniline hääletamine.

„Mul on täitsa ükskõik, mis tuleb, sest aega ja raha on väga palju lastud raisku minna. Las nüüd minna, nagu läheb, pealinnas otsustatakse ära,” ütles üks südikas põline setu.

Neljapäevasel istungil leidis valitsus, et võiks vaagida seitsme uue valla moodustamist, kuigi kõigis neis jääb rahvaarv alla haldusreformi seaduses kehtestatud 5000 elaniku piiri. Kaks erandit puudutavad ka Võrumaad.

Pealinnas leiti, et Antsla ja Urvaste vald sobivad ühinemiseks Antsla vallaks. Antsla vallas on siis 4649 elanikku (pindala 411 km2).
Orava ja Vastseliina valla ühinemisel moodustub Põlva ja Võru maakonnas Vastseliina vald, kus elab 2690 inimest  (396 km2). See ei tähenda veel, et otsus on tehtud. Lõplik otsus tuleb alles suvel.

Nende omavalitsuste ühinemisel väheneks Eesti omavalitsuste koguarv veel 11 võrra ning alles jääb 116 omavalitsust: 98 valda ja 18 linna.
Homme õhtul selgub Meremäe vallavalitsuses, mille poolt olid Meremäe valla ja Luhamaa nulga inimesed. Neile tulemustele liidetakse ka e-küsitluse tulemused. Sama tehakse ka Põlva maakonnas (Mikitamäe, Värska).

Ametlikud tulemused avalikustatakse esmaspäeval, 30. jaanuaril.

KUUM

ENIMLOETUD

VIIMASED

Prev Next