Menu

Päevad täis ajalugu

Laupäeval möödus 100 aastat päevast, mil 40 000 eestlast osales Petrogradis meeleavaldusel, millega nõuti Eestile omavalitsusliku autonoomia andmist. Eestlased alustasid meeleavaldusega Jaani kiriku juurest ja võtsid suuna Tauria palee juurde, kus asus Venemaa Ajutine Valitsus. Neli päeva pärast meeleavaldust, 12. aprillil 1917 (homme 100 aastat tagasi) kinnitas Ajutine Valitsus Eestile autonoomia andmise seaduse. Autonoomiaseaduse kohaselt ühendati Liivimaa kubermangu põhjaosa Eestimaa kubermanguga.

Üleeile algasid Võrumaal suurfilmi „Tõde ja õigus” võtted. Filmi rekvisiidid valmisid Vana-Antslas Martin Geieri puutöökojas. Need ei ole tavalised rekvisiidid, need on asjad, millega peab saama filmis ka reaalselt tööd teha.

Lõuna-Eesti ja Võrumaa on paljude filmitegijate lemmikpaik. „Viimne reliikvia” filmiti siinmail ja jõudis ligemale saja riigi vaatajate ette. Film „Kevade” valiti 2002. aastal aegade parimaks eesti filmiks. Nende Eduard Bornhöhe ja Oskar Lutsu teoste ainetel loodud filmidega asub 2019. aasta kevadel konkureerima  A. H. Tammsaare romaani „Tõde ja õigus” põhjal valmiv 150minutiline suurfilm, mille iga minut läheb maksma umbes 16 666 eurot.

Eeloleval pühapäeval, 16. aprillil on Eesti Vabariigi 100. aastapäeva programmi avaüritus – suur rahvamatk, millega tähistatakse sajandi möödumist eestlaste asualade ühendamisest ja Eestimaa rahvuskubermangu moodustamisest.

Plaan on läbi matkata kunagine Eestimaa ja Liivimaa kubermangu piir ja tähistada 100 aasta tagust sündmust, mil see sama piir kaotati ja tekkis autonoomne Eestimaa kubermang.   

Eesti Vabariik 100 on kogu meie rahva pidu, iga küla, alev ja omavalitsus on oodatud tähistama Eesti sünnipäeva. Teeme seda väärikalt nii Eestis kui ka välismaal, tunnustades kõiki meie esivanemaid, kes vaba Eesti riigi rajamisse panustasid, ja loomulikult vaatame ka tulevikku.

Eesti Vabariik 100 tähistamine toimub kõikjal maailmas, kus asub suurem Eesti kogukond.

KUUM

ENIMLOETUD

VIIMASED

Prev Next