Menu

EV 100 sünnipäevahommik Antslas: Kaitseliit, põlvkondade järjepidevus ja traditsioonid

  • Kirjutas Liana Allas

 

EESTI 11. novembril 1918. aastal moodustatud Kaitseliit, esialgse nimega Eesti Kaitse Liit, kutsus 99 aastat tagasi oma ridadesse rahvast sõnadega: „Kõik, kel kallis meie kodumaa tulevik, astugu Eesti Kaitse Liidu liikmeks, et vabatahtluse distsipliini läbi raudset jõudu luua väliste sissetungijate vastu ja rahva vaba tahtmise avalduse kaitseks.”

Kaitseliit kui uuele okupatsioonivõimule ohtlik rahvaorganisatsioon likvideeriti 27. juunil 1940, aga taasasutati 17. veebruaril 1990 Järvakandis. Kaitseliit ja selle juhtorgan Kaitseliidu keskkogu oli esimene taasasutatud tegelik riigikaitseorganisatsioon.

Eesti Vabariigi sajanda sünnipäeva ajaks on Kaitseliidust saanud arvestatav tugi ja partner teistele riigikaitse ja korrakaitsega seotud instantsidele: kaitseväele, politseile, piirivalvele, päästeametile. Kaitseliit jaguneb viieteistkümneks malevaks üle Eesti, Võrumaa maleva moodustavad kolm rahuaja allüksust: Võru malevkond, Antsla üksikkompanii ja Rõuge-Vastseliina üksikkompanii. Peale nende veel struktuuriallüksustena Naiskodukaitse Võrumaa ringkond, Kodutütred ja Noorkotkad. Antsla kaitseliitlased paistsid silma juba Vabadussõja ajal, pärast 1924. aasta 1. detsembri bolševistlikku mässukatset sai Kaitseliit riikliku toe ja nii moodustati kaitseliitlastest Antslas 1925. aastal Kaitseliidu Võrumaa maleva Antsla malevkond. Pöördelisel suvel 1940. aastal saadeti Kaitseliit laiali, aga pärast Eesti taasiseseisvumist taastati 1995. aastal ka Antsla malevkond, mis hiljem Antsla üksikkompaniiks ümber nimetati.

Palun logi esmalt sisse

Seda lugu näevad täispikkuses ja suurte fotodega ainult Digilehe tellijad.
Digilehe lugemisõigusega saab ligipääsu portaalidele vorumaateataja.ee ja digileht.vorumaateataja.ee, mis sisaldavad kõiki artikleid, kaastundeavaldusi, kuulutusi ja reklaame. Lugemisõiguse saab vormistada siit.

15 PÄEVA ENIMLOETUD

VIIMASED