Menu

Muuseumijuht noortele: ka muinasjutud on õpetlikud

  • Kirjutas Sten Sang

Hüdrotöökoja-muuseumi kõrval toodab elektrienergiat vesiratas ja valgustatud saab lähiümbrus. Fotod: STEN SANG

Rõuges Ööbikuorus toimetab põneva väljanägemisega hüdrotöökoda-muuseum. Kompleksi omanik Ants Eigi trotsib 82 elatud aastat ja veab ettevõtmist reipalt edasi.

„Töökoja hiilgeajal oli siin ametis kolm meest ja kogu tööaja jooksul on siit palka saanud 12 meest,” räägib vilkalt ringi liikuv majaperemees. Ta lisab, et 1912. aastal avatud elektrijaam-töökoda andis 30 aasta vältel voolu Rõuge koolile, kultuurimajale ja kirikule. Praegugi toodab jaam elektrit ja annab valgust lähiümbrusele. Tegu on alalisvooluga ja majapidamises kasutusel olevate elektriseadmete jaoks pole see sobilik. Töökojas on aja jooksul tegeletud peamiselt automootori kolvirõngaste treimise ja väntvõllide lihvimisega. Lisaks rautati seal hobuseid ja valati sulametallist mootorikolbe.

Muuseumi allkorrusel hakkab peremehe käivitamise peale mürisema võimas treipink ja massiivne puurmasin. Saan oma silmaga näha elektrigeneraatori tööd just sellisel kujul, nagu see oli eelmise sajandi alguses. Kõrvalruumis on põnevale väljanäitusele toodud samast ajast pärinevad metallitööriistad.

Ülemisele korrusele on Ants Eigi kokku kogunud väljapaneku vanadest Rõuge kihelkonna majapidamistarvetest. Silman hakklihamasinat ja hulka omapäraseid lauanõusid. Lisaks saan uudistada ajaloolisi fotosid, ajalehti ja vaadata materjalide koopiaid.

Hüdrotöökojas-muuseumis on välja pandud eelmise sajandi alguse tööriistad. Need olid igal meistril isiklikud ja ise valmistatud.

Vanameister juhatab mind ülakorrusel oma laua taha istuma ja saame muhedalt jutustada tänapäeva noortest ja armastusest raamatute vastu. „Kunagi oli minu raamaturiiulis 3000 eksemplari. Nõukogude võimu kadudes kinkisin „punased raamatud” ära ja jäi alles 2000,” alustab vanahärra juttu. Ta tunnistab, et ajaga lugemismaitse muutub. Nii ei oska ta enam näiteks ülikooli ajal lemmikute hulka kuulunud „Gösta Berlingi saagat” põnevaks pidada. Praegu hindab raamatusõber kunstnike ja poliitikute ajaloolisi elulugusid. Ta teatab reipal toonil, et vahel kulub raamatu läbilugemiseks vaid üks öö! Talveperioodil külastab muuseumijuht tihti raamatukogu ja võtab sealt mitu teost korraga. Noortele paneb ta südamele, et lugema peab kõike meeldivat – ka muinasjutud on õpetlikud.

Oma hüdrotöökojas-muuseumis hindab Ants Eigi lugupidavaid külastajaid. „Siin on käinud Türnpu meeskoor oma suvepäevade raames, Tartu Vaegkuuljate Ühing ja palju on kooli kokkutulekute gruppe,” kirjeldab koha omanik. Ometi jagub üks tilk tõrva tema toredasse meepotti, kui Kohtla- Järvelt saabunud põhikooligrupp jättis külalisteraamatusse rõlge sissekande.

Palun logi esmalt sisse

Seda lugu näevad täispikkuses ja suurte fotodega ainult Digilehe tellijad.
Digilehe lugemisõigusega saab ligipääsu portaalidele vorumaateataja.ee ja digileht.vorumaateataja.ee, mis sisaldavad kõiki artikleid, kaastundeavaldusi, kuulutusi ja reklaame. Lugemisõiguse saab vormistada siit.

15 PÄEVA ENIMLOETUD