Menu

Matuseäri ei olegi nii must, krematsiooniga kaasnevad valearusaamad ja hirmud

  • Kirjutas Heleri Lakur

OÜ Võru Matusetalitus krematoorium Foto: OÜ Võru Matusetalitus

TAVAD ❯ Krematsioon ja urnimatused on viimastel aastatel muutunud tavapäraseks ja mugavamaks viisiks lahkunu ärasaatmisel. Paratamatult kaasnevad ka matuseteenustega teatud valearusaamad ja hirmud, kas lahkunu saab ära saadetud väärikalt ja kliendi soove arvestades.

Krematsioon ja valearusaamad

Järjest rohkem inimesi eelistab tuhastamisteenust, sest see on esiteks odavam. Teiseks, surnu transportimine on urnis lihtsam ning kolmandaks lahendab see paljudel probleemid hauakohtadega. Ühele hauaplatsile mahub rohkem urne. Teisalt aga väidetakse, et krematsioon on justkui varjatud tegevus ja tekitab mõningates inimestes kahtlusi, kas pärast kremeerimist saavad omaksed tagasi oma lahkunu tuha. Tuleb välja, et inimesed, kes on vähesel või rohkemal määral lahkunu ärasaatmisega kokku puutunud, on nii ühel kui ka teisel arvamusel. Väited, nagu viidaks surnukehasid mitmekaupa ahju ja kuuldused, et lahkunu tuhk ei jõuagi õigete omasteni, ei vasta tõele. Räägitakse ka, et üks inimene eelistab oma lahkunu ära saata ainult ühes matusebüroos ja teine klient teises ettevõttes. See on juba valikute küsimus. Tegelikult on asjalood nii, et kõigil kodanikel on õigus oma lahkunu ära saata just nii ja just sellises matusebüroos, nagu tema seda soovib ning lahkunu soove arvestades.

OÜ Võru Matusetalitus krematooriumis on kasutusel Ameerika Ühendriikides toodetud 100 000 eurot maksev spetsiaalne põletusahi. Foto: OÜ Võru Matusetalitus

Palun logi esmalt sisse

Seda lugu näevad täispikkuses ja suurte fotodega ainult Digilehe tellijad.
Digilehe lugemisõigusega saab ligipääsu portaalidele vorumaateataja.ee ja digileht.vorumaateataja.ee, mis sisaldavad kõiki artikleid, kaastundeavaldusi, kuulutusi ja reklaame. Lugemisõiguse saab vormistada siit.

15 PÄEVA ENIMLOETUD