Menu

Gripiravimit kulub mullusest kolm korda rohkem

Võrumaa Teataja

Gripiravimit on praegusel hooajal kulunud vähemalt kolm korda rohkem kui eelmisel kahel aastal, selgub ravimit tarniva ettevõtte andmetest.

"Kui aastatel 2014 ja 2015 oli keskmine aastane kogumüük alla 3500 ravimipaki, siis detsembris 2016 ja jaanuaris 2017 tarnisime ainuüksi ühes kuus üle 5500 paki," ütles gripravimit Tamiflu Eestisse importiva ettevõtte Roche Eesti OÜ tegevjuht Kadri Mägi esmaspäeval BNS-ile.

"2016. aasta lõpul ja 2017. aasta alguses on olnud väga märkimisväärne vajadus Tamilfu järgi. Varasematel aastatega võrreldes on kasutamine tõusnud kordades," märkis Mägi.

Tema sõnul on Roche Eesti toonud koostöös terviseametiga erakorraliselt täiendavalt ravimit Lätist ja Soomest. "Sel nädalal saame omalt poolt suuremas koguses Tamiflud ka oma peakontori kaudu võõrkeelses pakendis, jaeapteekidesse peaks see eeldavalt jõudma järgmise nädala algul," lisas Mägi. Eeldatavasti peaks järgmine suurem kogus Tamiflud Eestisse jõudma neljapäeval.

"Sel nädalal toodav kogus on ligikaudu pool eelmisel gripihooajal kasutatud kogusest, kuid käesoleval hooajal on ravimi kasutamine olnud suurem, seetõttu on tekkinudki ka ravimiga ajutine tarneraskus. Järgmist tarnet on tootja lubanud veebruari lõpus," ütles ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Ott Laius esmaspäeval BNS-ile.

"Hooajalise tellimused tootmiseks peame tegema vähemalt kolm kuud ette. Tavapäraselt teeme tellimusi eelnevate aastate kogemuste põhjal. On olnud ka aegu, kus nõudlus on väga väike ning ravim aegub ja tuleb hävitada. Selle aasta ülisuurt vajadust ei ole olnud võimalik ette näha," selgitas Laius.

"Viimastel nädalatel oleme olnud pidevas ühenduses terviseametiga ning nende abil ongi osutunud võimaliks erakorralised tarned Lätist ja Soomest. Kahjuks need kogused ei ole olnud siiski piisavad kõigi abivajajate jaoks," lisas Kadri Mägi ettevõttest Roche Eesti OÜ.

Terviseameti pressiesindaja Iris Saluri rääkis BNS-ile, et kuna sel hooajal algas laialdane haigestumine grippi juba detsembri algul, samas kui tavapäraselt juhtub see jaanuari lõpus või veebruari algul, siis see ongi põhjustanud gripiravimi nappuse.

"Tamiflu säilivusajad on partiide ja aastate lõikes erinevad. Tänasel päeval vahetult tootmisest tuleva Tamilfu säilivus kontrollitud tingimustes on väga pikk, ligi kümme aastat. Sellegi poolest ei soovita ravimit endale koju niiöelda igaks juhuks varuda, kuna kodused tingimused ei pruugi olla samad, mis ravimitootjal või hulgimüüjal. Viimaste puhul on pidavalt jälgitud hoidla temperatuur, õhuniiskus ja muud parameetrid," ütles Mägi.

1. veebruari seisuga on Eestis gripi tõttu surnud 23 inimest, ütles terviseameti esindaja BNS-ile

KUUM

ENIMLOETUD

VIIMASED

Prev Next