Menu

Kolmapäevast algab 2016. aasta tulude deklareerimine

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Võrumaa Teataja

Alates kolmapäevast, 15. veebruarist saab maksu- ja tolliametile (MTA) 2016. aasta tuludeklaratsioone, maksuvaba tulu oli mullu 2040 eurot ning täiendav maksuvaba tulu koolituse, eluasemelanu intresside ja annetuste korral 1200 eurot.

Deklaratsiooni esitamisel tuleb arvestada, et enam ei ole võimalik maha arvata mootorratta ja –sõiduki ehk A- ja B-kategooria juhilubade koolituskulusid. Samuti ei saa 2016. aasta 1. jaanuari seisuga maha arvata 18-aasta vanuste ja vanemate inimeste huvihariduse kulusid. See tähendab ka seda, et sellist koolitusteenust pakkuvad ettevõtted seda infot inimese eeltäidetud deklaratsioonil enam ei esita.

Teine oluline muudatus puudutab üüritulude deklareerimist. Kui siiani maksustati tulumaksuga kogu üürileandja poolt deklareeritud üüritulu, siis nüüd maksustatakse eluruumi väljaüürimisest saadud tulust 80 protsenti.

Tuludeklaratsioon tuleb esitada ka kõigil neil, kes soovivad taotleda sel aastal ainukordselt makstavat madalapalgaliste töötajate toetust. See tähendab seda, et sel aastal makstav madalapalgalise töötaja tulumaksu tagasimakse võib puudutada ka neid möödunud aasta jooksul vähemalt kuus kuud täiskohaga töötanud ja alla 7817 euro tulu saanud inimesi, kes tavaliselt tuludeklaratsiooni esitama ei ole pidanud.

Madalapalgalise tagasimakse saamise eelduseks on tuludeklaratsiooni esitamine ja seejärel saab see inimene, kellel tagasimakseks õigus, teha taotluse e-maksuametis. MTA hinnangul täidab tagasimakse tingimused ligikaudu 100 000 täiskasvanut, kelle aastatulu oli alla 7818 euro ehk kuni 651 eurot kuu kohta ja kes 2016. aastal töötasid täistööajaga vähemalt kuus kuud. Tagasimakse suurus on kuni 709 eurot, aga mitte rohkem kui 2016. aastal tasutud tulumaks.

Kommentaarid  

+1 #1 Ants. 2017-02-14 09:47
Jälle see inimeste (riigi kõrgeima võimu kandja - rahva) - õigustatud ootuste jäme rikkumine. Kuidas on võimalik. et takkajärgi, mõni päev enne 2016.a. tuludeklaratsio oni esitamist saame teada, missuguse 2016.a. tulu võime maksustatavast tulust maha arvata ja sellelt kinnipeetud tulumaksu tagasi saada? Saame teade, et ei saa enam tulust maha arvata mootorratta ja -sõiduki (A ja B kategooria) juhilubade saamise koolituskulusid ega ka täiskasvanute koolituskulusid , samuti on vähendatud oluliselt eluasemekulude laenu intresside tulust mahaarvamine jne. Kus olid need muudatused enne 2016. aasta algust? Möödalaskmine kõrgepalgaliste - rahva teenrite - poolt! Igast rahalist olukorda muutvatest seadustest peavad rahva teeneid teavitama oma kõrgeima võimu kandjat - rahvast - vähemalt kuus kuud ette, s.t. käesoleval juhul alates 01. juulist 2015.a. Riigi kõrgeima võimu kandja - rahva - vanema põlvkonna esindajatele - pensionäridele aga hea ja halb uudis. Hea uudis on see, et Sotsiaalministe erium saatis kooskõlastamise le pensioniindeksi eelnõu, mille kohaselt tõuseks keskmine pension alates 01.04.2017.a. 5,1% e. 17 eurot ja 40 centi kuus. Halb uudis on see, - kas see eelnõu ka vastu võetakse ja kui võetakse, tõuseb keskmine pension ainult 57 centi päevas. Kui pension praegu ületab pensionäri maksuvaba pensioni määra 416.- eueot kuus, peetakse sellelt tõusult kinni ka tulumaks 20% e.11,4 centi. Jääks pensioni tõusuks 45,6 centi päevas, ehk peaaegu üks odavaima leiva päts päevas. Aga ei tohi muretseda - lootus paremale elule - sureb ka pensionäridel - viimasena. Kindlast kunagi saame ka meie, pensionärid sõita Kanaari saartele, Taisse või Bali saarele suvitama.
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD