Menu

Swedbank: veebruaris tõusid hinnad ootuspäraselt

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Swedbanki vanemökonomist Liis Elmiku sõnul tõusid veebruaris hinnad ootuspäraselt.

"Veebruaris tõusid hinnad ootuspäraselt, veidi üle kolme protsendi. Toit, alkohol ja tubakas andsid hinnatõusust üle poole. Toiduainetest on enim kallinenud piimatooted ning puu- ja köögiviljad," ütles Elmik pressiteate vahendusel.

Kõrgemad aktsiisimäärad kergitasid alkoholi, tubaka ja mootorikütuste hindu. Toornafta hind püsis eurodes arvestatuna veebruaris aastataguse taseme lähedal. Eluasemega seotud kulude tõusu taga oli Elmiku sõnul lisaks üüri ja prügiteenuse kallinemisele ka külmast ilmast tingitud elektri hinna kasv.

Swedbanki hinnangul aeglustub hinnatõus sel aastal 3 protsendini. Erinevatest kaubagruppidest panustavad hinnatõusu kõige rohkem toit, alkohol ja tubakas.

"Euroopa Keskpanga nõukogu homsel istungil ilmselt olemasolevaid rahapoliitilisi meetmeid ei muudeta. Küll võib tulla vihjeid tulevaste arengute kohta. Swedbanki hinnangul varaostuprogrammi (QE) ei pikendata ja baasintressimäärasid hakatakse järk-järgult tõstma 2019. aastal. See tähendab, et intressimäärad püsivad lähiajal madalad. Jaanuaris väljastatud eluasemelaenude keskmine intressimäär ulatus Eesti Panga andmetel 2,4 protsendini ja ettevõtete pikaajaliste laenude intressimäär 2,7 protsendini," märkis ELmik.

Euroalal ulatus hinnatõus veebruaris 1,2 protsendini. Inflatsiooni kergitas peamiselt energia kallinemine. Hindade kasv eurotsoonis Swedbanki prognoosi järgi aasta jooksul kiireneb, ulatudes aasta kokkuvõttes 1,6 protsendini. Tööjõupuudus hoogustab palkade ja hindade kasvu.

15 PÄEVA ENIMLOETUD