Menu

Riik uurib 83 000 euro eest aktsiisipoliitika mõjusid majandusele

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

FOTO: Aigar Nagel

Riik tellib 83 333 euro eest uuringu, et välja selgitada karmi aktsiisipoliitika ja lokkava Läti piirikaubanduse mõjud ettevõtlusele ja laiemalt majandusele, kirjutab Postimees.

Riigi Tugiteenuste Keskuse välja kuulutatud hanke kirjelduses seisab, et riigi aktsiisipoliitika on viimastel aastatel olnud keskmisest jõulisem. See on tekitanud elanike ja ettevõtjate seas pahameelt ning suures mahus tarbimiskäitumist, mille eesmärk on aktsiisitõusude isiklikku mõju ehk teisisõnu piirikaubandust minimeerida, vahendab Postimees. See on omakorda avaldanud mõju ettevõtetele, kes aktsiisikaupu toodavad, vahendavad või müüvad. Teist laadi, kuigi ka väga oluline mõju on aktsiisil tööstuses ja mujal majanduses, kus mõni aktsiisikaup – näiteks kütus või elekter – on osa tootmissisendist.

"Vähem täpselt ja ajakohaselt teame seda, mida on aktsiisipoliitika kaasa toonud ettevõtetele ja seeläbi majandusele laiemalt. Ja kuigi me oskame seda hinnata kvalitatiivselt, on meie hinnangul kõige suurem teadmislünk just kvantitatiivses aktsiisipoliitika mõjus ettevõtetele ja majanduskeskkonnale. Käesoleva analüüsi tellimisega soovime selle lünga võimalikult põhjalikult täita," vahendab Postimees riigi põhjendust.

Hanke eesmärk on see, et tulevane poliitikakujundus oleks võimalikult teadmispõhine ja selle jaoks on tarvis võimalikult täpselt teada, mida on aktsiisipoliitika endaga kaasa toonud. Riigi Tugiteenuste Keskuse sõnul teavad nad suure põhjalikkusega seda, mis on toimunud maksude laekumises, lisaks näitavad uuringud ja erinevad andmeallikad teatava usaldusväärsusega seda, kuidas on muutunud tarbijakäitumine.

Hankega loodetakse, et rahandusministeeriumil ning järgmistel valitsustel ja riigikogu koosseisudel, samuti avalikkusel, on tulevikus kasutada põhjalik analüüs viimaste aastate aktsiisipoliitika majanduslikust mõjust, hinnang tulevaste aktsiisipoliitiliste valikute majanduslikule mõjule ning vastavad poliitikasoovitused, mis kõik kokku toetab olulisel määral teadmispõhisemat aktsiisipoliitikat tulevikus.

Uuringu tegijal peab olema vähemalt kolmeliikmeline meeskond, kuhu kuuluvad projektijuht, analüütik ja ekspert. Analüüsi lõpptähtaeg on 2019. aasta veebruar. 

Kommentaarid   

+6 #1 Gabriel Troska 2018-07-22 10:06
Andke see papp mulle ja ma tean juba isegi vastust! See on mõjund laastavalt nii ettevõtlusele kui ka majandusele! Milleks neid uuringuid veel vaja ?????
Tsiteeri | ebasobiv
+7 #2 Voldemar Loid 2018-07-22 10:06
Kas see on nali wi. Koguaeg asi siin riigis põnevamaks ja lollemaks läheb.
Tsiteeri | ebasobiv
+2 #3 Silvia Viru 2018-07-22 10:07
Kas on mingi epideemia lahti või mis...lausa hirm tuleb peale...?!!!
Tsiteeri | ebasobiv
+4 #4 Voldemar Loid 2018-07-22 10:07
Silvia Viru Eestis läheb asi väga hulluks.Toompea l on kõik ära keerand,ainult mõttlevad kuidas saaks maksumaksja raha kulutada.
Tsiteeri | ebasobiv
+5 #5 Vahur Pohlak 2018-07-22 10:08
Kui nad pole siiani aru saanud sellise aktsiisipoliiti ka kahjulikkusest siis ei aita neil see uuring ka aru saada.
Tsiteeri | ebasobiv
+5 #6 Illa Parts 2018-07-22 10:08
noo nüüd on see riigi juhtimise kamp küll üle terve mõistuse piiri läinud järgmine variant neile oleks pühhiaatria haigla ,ma ei saa aru miks ma pean oma tööga üleval pidama isikuid,kes ei vastuta mitte millegi eest .
Tsiteeri | ebasobiv
+5 #7 Jüri Kuks 2018-07-22 10:09
Varsti tellitakse uuring ,mis uurib selle uuringu tulemusi
Tsiteeri | ebasobiv
+5 #8 Milvi Laas 2018-07-22 10:09
Mäletan väga hästi ,kui keskerakond oli opositsioonis ,siis targutasid kõik keskerakondlase d ühest suust ,et kui tõstetakse aktsiise ,siis minnakse LÄTTI OSTLEMA.Samuti räägiti elektiaktsiisid e ja kütuse aktsiiside kohta FOORUMITES.ERIT I targutas sellel teemal kogu aeg KADRI SIMSON,kui nüüd lõpuks valitsusse saanud panid sellele ,mida aastaid kritiseerisid veel tugevama käigu peale.Teiste silmas näed pindu ,aga oma silmas palki ei näe ja nüüd RIIK UURIB 83 TUHANDE EEST AKTSIISIPOLIITI KA MÕJUSID!!!!!!!!
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD