Menu

Kruuse: põllumehed ei vaja laenu vaid erakorralist kriisiabi

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Reformierakondlasest riigikogu maaelukomisjoni aseesimehe ja endise maaeluministri Urmas Kruuse sõnul ei vaja põllumehed laenu vaid erakorralist kriisiabi.

"Põllumajandussektori kriisist väljatoomiseks ei piisa valitsuse otsusest anda Maaelu Edendamise SA kaudu põllumajandustootjatele 20 miljonit eurot laenu, vaid leida võimalus maksta juba sel sügisel erakorralist kriisiabi," ütles Kruuse pressiteate vahendusel.

"Kui põllumehele ei anta juba sel sügisel erakorralist toetust, langeb põllumajandussektor järgmiseks aastaks sügavasse kriisi. Sügava kriisi ennetamiseks ei piisa põllumajandussektorile riikliku laenu andmisest läbi Maaelu Edendamise Sihtasutuse. Paljud ettevõtted ei pruugi põuakahjude tõttu olla enam ka laenukõlbulikud," lisas Kruuse.

Kruuse sõnul tõstatab ta erakorralise kriisiabi maksmise teema 13. augustil Jõgeval toimuval maaelukomisjoni erakorralisel istungil. "Eesti eesmärk on tagada oma toidujulgeolek ja põllumajandussektori konkurentsivõime tulevikus, seepärast ei saa me lasta põllumajandusettevõtetel neist sõltumatutel põhjustel pankrotti minna," sõnas Kruuse.

"Kui Euroopa Liit ei plaani abistada põuast kahjustatud piirkondade põllumajandustootjaid, peab Eesti saama Euroopa Komisjonilt õiguse maksta ise siseriiklikult erakorralist toetust," lisas ta.

Valitsus kinnitas neljapäevasel istungil Maaelu Edendamise Sihtasutuse sihtkapitali 20 miljoni euro võrra suurendamise põllumajanduses põuakahjude leevendamiseks.Eraldatud vahendeid kasutab MES põllumajandustootjatele laenutagatiste ehk käenduste ning käibekapitali laenude pakkumiseks. Käenduse eesmärk on tagada ettevõtjatele parem juurdepääs laenuvahenditele, tõstes ettevõtja krediidikõlblikkust, mida võivad vähendada ebapiisav tagatisvara, alustamisjärgus ettevõtja kõrge risk ja muud faktorid

Selle aasta kevad ja suvi on olnud erakordselt soe ja kuiv. Sademetevaene ilm on mõjutanud taimede kasvu üle Eesti. Ilmateenistuse andmetel oli keskmine sademete hulk selle aasta mais ligikaudu 60 protsenti väiksem võrreldes pikaajalise keskmisega. Samuti oli keskmine õhutemperatuur kõrgem kui tavaliselt ja päikesepaistelisi tunde tavapärasest kuni 48 protsenti rohkem.

Kommentaarid   

#1 Guest 2018-12-27 19:47
See kommentaar on administraatori poolt kustutatud

15 PÄEVA ENIMLOETUD