Menu

AJALUGU Vargad kadusid koos pangaautomaadiga

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Neljapäeva hommikul Rõuge pangaautomaadist raha võtma tulnud mehed jäid nõutult omavahel aru pidama, kui selgus, et öösel on sularahaautomaat ära varastatud.

AJALUGU Laupäev, 16. veebruar 2008

Varastatud sularahaautomaat oli Rõuges ainus

KURITEGU • Tundmatud kurjategijad viisid neljapäeva öösel kella nelja paiku Rõuge kaupluse-postkontori esikust minema Hansapanga sularahaautomaadi. Kui suur summa varaste saagiks langes, seda hoitakse saladuses.

600 kilo kaaluva sularahaautomaadi varastamiseks tuli kurjategijatel see esmalt põranda küljest lahti kangutada ja siis sõidukisse lohistada. Varastamist lihtsustas asjaolu, et masin ei olnud n-ö seina sisse paigutatud ning kaupluse- postkontori esiku uks on ööpäev läbi lahti.

Töö jäljed olid neljapäeva hommikul inimestele näha. „Kas te nalja teete?” küsis Rõuge daam hämmeldunult, kuuldes, et suur pangaautomaat on öösel ära varastatud.

Kuidas vargad üle poole tonni kaaluva rahaautomaadi oma sõidukisse said, pole teada. Kas selleks kasutati vintsi või käterammu, võib üksnes oletada. Turvakaamera salvestusi uurijad kasutada ei saa, sest kaamerat seal ilmselt polnudki.

Napid kommentaarid

Politsei, turvafirma ja pank jäävad juhtunut kommenteerides napisõnaliseks ega väljasta uurimise huvidele viidates toimunu kohta detailset teavet.

„Seoses alustatud kriminaalmenetlusega ei saa me juhtunut kahjuks eriti kommenteerida,” sõnas Hansapanga pressiesindaja Kristi Künnapas, keeldudes vastamast küsimusele, kui palju sularaha varaste saagiks langes ja millal masinat viimati rahaga täideti. Ka ei vastanud ta küsimusele, millised turvameetmeid Rõuge automaadi juures rakendati ja kas turvakaamera jäädvustas toimunu.

Teada on, et automaat ise maksis 200 000 krooni.

Neljapäeva öösel häire saanud turvafirma G4S patrull jõudis ettevõtte pressiesindaja Annely Alliku sõnul sündmuspaigale õigel ajal, kuid liiga hilja selleks, et vargaid jälitama hakata.

„Jõudsime kohale leppes fikseeritud aja jooksul,” lausus Allik.

Kui kiiresti pidi patrull pangaga sõlmitud lepingu järgi Võrust Rõugesse jõudma, Allik kliendilepingu salastatusele viidates ei avalikustanud. „Pikem kui minut,” lisas ta kohalejõudmisaja kohta.

Samuti keeldus Allik avaldamast, milliseid meetmeid automaadi turvamiseks kasutati.

„Ega see meid õnnelikuks tee, et konkurendiga nii juhtus,” sõnas SEB Eesti Ühispanga Võru kontori juhataja Aivar Keskpaik. „Teeb ikka murelikuks.”

Kõrvaline asukoht

Keskpaiga sõnul võis Rõuge automaadi varastele ihaldusväärseks teha selle asukoht kõrvalises kohas, kus potentsiaalseid pealtnägijaid on vähe.

Kurjategijad võisid arvestada ka seda, et turvafirmal kulub häire saamisest sündmuspaigale jõudmiseni rohkem aega kui näiteks linnas. „Linnas oleks seda raskem teha,” lausus Keskpaik.

Erinevalt sellest varastatud automaadist on SEB oma pangaautomaadid paigutanud üldjuhul seina sisse. Väljaspool Võru linna on SEB Eesti Ühispangal rahaautomaat vaid Antslas.

Sellest, kui palju sularahaautomaatidesse raha pannakse, ei soovinud Keskpaik pangas kehtivale vaikimisnõudele viidates rääkida. Võrumaa Teataja spekulatsiooni, et seal võib olla kuni pool miljonit krooni, Keskpaik ei kommenteerinud.

Varaste saagiks langenud summa suurus olenes suuresti ka sellest, millised kupüürid olid automaati pandud ja kui palju raha Hansapank seal üldse korraga hoidis.

„Küll saame öelda, et sularahaautomaatide turvalisuse täiustamisel võtame loost kindlasti õppust,” ütles Künnapas. „Viimastel aastatel pole Eestis selliseid asju esinenud, küll aga tuli neid ette 1990ndate lõpus ja pärast aastatuhandevahetust.”

15 PÄEVA ENIMLOETUD