Menu

AJALUGU Põllumehed: heinasaak ähvardab kesiseks jääda

Võrumaa masinaühistu brigaad Krabi kandis silo tegemas. Foto: JOOSEP AADER

AJALUGU Neljapäev, 3. juuli 2008 Võrumaa Teataja

PÕLLUMAJANDUS • Kui seni oodati vihmasemat ilma, mis heina kasvama paneks, siis nüüd on suurem osa Võrumaa talunikke söödavarumise käsile võtnud. Tänavune heinasaak on mullusest umbes kolmandik ja lootused on teisel niitel, kuid kas ädala kasvuks sobivat ilma jagub, ei tea keegi. Võimalik, et sügisel tuleb hakata loomasööta ostma.

Võrumaa masinaühistu juhataja Janek Mustmaa ütles, et nad pallitasid mullu talumeestele 4000 tonni silo. Ühistu liikmeteks on 60 talunikku ja enamik neist kasutab masinaühistu teenuseid.

Söödavarumine on kulukas tegevus ja mõni talunik jõuab eelmise aasta silotegemise eest ühistule ära maksta vahetult enne uue silohooaja algust. „Selline on elu. Traktorite kütus on kalliks läinud, väetiste hind peaaegu paar korda tõusnud ja talumees rabeleb, et ots otsaga kokku tulla,” ütles Janek Mustmaa mõistvalt.

Üks masinaühistu silobrigaad töötas üleeile Krabi kandis. Merisalude heinamaal nägi haaravat vaatepilti: traktorid niitsid, pallimasin keerutas silopalli ümber valget kilet ja töötegijate ümber jalutas hiiri ja konni otsides kümmekond toonekurge.

Taga-Tepaski talu noorperemehe Hannes Merisalu sõnul on talu kari 55pealine, neist 30 on lüpsilehmad. Loomadega tegeleb neli inimest, peale Hannese enda veel ema Pilvi ja kaks sulast.

Rohumaad on Taga-Tepaskil 60 hektarit. Mullu tehti 480 rulli silo, sellest 400 rulli sai juba esimese niitega kätte.

„Tänavu on hein kehv, sest kasvuajal tuli vähe vihma. Niidame esimest korda ja saame umbes 270 rulli. Ülejäänud silo peaks saama teisest niitest, aga arvan, et ei saa. Lisaks silole teen ise oma masinatega kuiva heina juurde,” lausus Hannes Merisalu.

Teravilja Taga-Tepaski talus ei kasvatata, vaid ostetakse. „Oleme leidnud just sellise majandamismudeli ja elame ära. Piima kokkuostuhind on muidugi langenud. Aasta lõpus oli veel 5.10 krooni kilo, nüüd aga juba 3.90. Samas on kõik tootmiseks vajalikud vahendid kallinenud. On vaja nutikust, et kari ära majandada,” ütles Hannes Merisalu.

Peale Hannese on Merisalude peres peaaegu kõik arstid, Hannes on aga tõeline maapoiss ja talutöö talle meeldib. Talle meeldib palju muudki. Teisipäeva ütles ta väga kiire päeva olevat, sest plaanis oli koos kirurgist vennaga veel õhtul Tallinna Ameerika ansambli Slayer kontserdile jõuda.

Võrumaa masinaühistu teine brigaad oli teisipäeval silo tegemas Meremäe ja Misso kandis.

Paljud väiketalunikud pole heinategu aga veel alustanudki. Heal aastal hakatakse heina tegema jaanipäeva paiku, mida aeg augus ti poole, seda puisemaks kõrs läheb ja kehvemaks heina kvaliteet jääb.

KUUM

ENIMLOETUD

VIIMASED

Prev Next