Menu

AJALUGU Tung volikogusse pürgida on nelja aastaga kasvanud

Allikas: vabariigi valimiskomisjon 2009

AJALUGU Teisipäev, 15. september 2009

VALIMISED ❯ Võrumaa elanikud on poliitiliselt aktiivsemaks muutunud, sest eelseisvatel kohalike volikogude valimistel pürgib esinduskogudesse üle poolesaja inimese rohkem kui neli aastat tagasi. Suurenenud on ka valimisliitude arv.

Parteid on 13 Võrumaa omavalitsuses tänavu välja tulnud kokku 34 valimisnimekirjaga. Seega on neid kaheksa võrra vähem kui neli aastat tagasi. Erakondade kõrval on maakonna omavalitsustes oma nimekirja üles seadnud 17 valimisliitu. Seda on seitsme võrra rohkem kui 2005. aasta sügisel.

Parteinimekirjade vähenemisse andis kaaluka panuse Rahvaliit: 2005. aastal kümnes Võrumaa omavalitsuses oma nimekirjaga kandideerinud rahvaliitlased on sel aastal oma erakonna nime all väljas üksnes Võru linnas.

Haanjas, Lasval, Meremäel, Missos, Mõnistes, Rõuges, Varstus, Vastseliinas, Võru vallas on Rahvaliidu liikmed erinevalt 2005. aastast eelistanud volikogusse kandideerida mõne valimisliidu koosseisus.

Kaheksa nimekirjaga esindatud Isamaa ja Res Publica liit (IRL) on samuti mõnevõrra positsioone loovutanud, sest neli aastat tagasi oli tollasel Isamaaliidul ja Res Publical oma nimekiri kahe peale kokku kümnes omavalitsuses.

Oma esindatust on suurendanud sotsiaaldemokraadid, kes Antsla, Haanja ja Võru linna kõrval on nimekirja üles seadnud ka Rõuge vallas.

Keskerakonnal nimekiri kõigis omavalitsustes

Kõige rohkem on maakonnas esindatust kasvatanud Keskerakond, kes ilmselt esimese erakonnana üldse on Võrumaal suutnud oma valimisnimekirja üles seada kõigis omavalitsustes. Eelmisel korral taotles partei volinikukohti üheksas omavalitsuses.

Väikeparteidest on tänavu Võrumaal esindatud üksnes kristlikud demokraadid, kes on seadnud nimekirja üles Lasval ja Võrus. Tõsi, Lasval kuulub nimekirja ainult üks inimene.

Neli aastat tagasi Haanja volikokku pürginud Iseseisvuspartei ei ole sel korral oma nimekirja välja pannud.

Võrumaa inimeste poliitilise aktiivsuse kasv peegeldub kandidaatide arvu suurenemises. Volikogudesse pürgib 769 kandidaati ehk 55 inimest rohkem kui eelmistel kohalikel valimistel. Samas on saadikukohtade arv jäänud samaks — 163.

Eeskätt on suurenenud tung vallavolikogudesse. Meremäel on saadikukandidaatide arv kasvanud koguni 58 protsenti. Ka mitmes teises vallas on volikokku pürgijaid kolmandiku võrra rohkem.

Võru linnavolikogu 21 kohale pürgib sel korral aga 35 inimest vähem kui neli aastat tagasi. Huvi rahvasaadikuks oleku vastu on vähenenud ka Lasva, Sõmerpalu ja Vastseliina vallas.

Sellist valda, kus valimisliite oleks eelmiste valimistega võrreldes vähemaks jäänud, Võrumaal pole.

Üksikkandidaate on viis nagu eelmiselgi korral

Politoloogid on valimisliitude populaarsuse kasvu seletanud hiljutiste europarlamendi valimistega, kus üksikkandidaate saatis suur edu. Võrumaa volikogudesse kandideerib seekord viis üksikkandidaati, nagu ka nelja aasta eest.

Enamik praegusi omavalitsusjuhte on otsustanud kohalikus poliitikas jätkata ning kandideerivad taas volikokku.

Kandideerimisest on otsustanud loobuda Mõniste vallavolikogu praegune esimees Tõnis-Koit Pihu, samuti ei näe nimekirjades Rõuge vallavanema Tiit Tootsi ja Sõmerpalu vallavanema Kalmer Kongo nime. Vallavanemaks saamiseks ei pea tingimata volikogusse kandideerima, sest näiteks viimased 13 aastat Haan ja vallavanemana töötanud Juri Gotmans pole kunagi selle valla volikogusse kandideerinud. Ka viimased neli aastat Meremäe vallavanemaks olnud Peeter Sibul pole Meremäe valla elanik.

KUUM

15 PÄEVA ENIMLOETUD

VIIMASED

Prev Next