Menu

AJALUGU Palun, esitage sõidupilet!

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Tiia Vaher (keskel) usub, et kontrolöride töö läheb asja ette. Mida rohkem on neid näha, seda vähem tekib inimesel kiusatust jänest sõita. Foto: VT

AJALUGU Laupäev, 20. september 2008 Võrumaa Teataja

AMET • ASi Sebe vanempiletikontrolör Tiia Vaher on juba neli aastat Võrumaa bussides jäneseid püüdnud. Selle aja jooksul on ta pidanud taluma sõimu ja süüdistusi. Samas on selles töös ka palju rõõmustavat.

Kentsakal kombel ei välista sellises ametis töötamine headust ja lahkust. Enamasti kujutatakse kontrolöre ette karmide tädidena, kes nõuavad bussipiletit näha, ning kui seda pole, ootab ees karistus.

„Eks kõik oleneb olukorrast: kui ikka on näha, et pisikesel koolilapsel ei ole raha kaasas, pole me teda bussist välja tõstnud, vaid oleme lasknud lõpuni sõita,” lausus Vaher, lisades: „Püüame asju ikka heaga ajada, maailmas on niigi palju kurjust.”

Bussist väljatõstmine on praegu kõige karmim karistus, mida kontrolörid rakendada saavad.

„Kui oleme vastava koolituse läbinud, võime bussijäneseid ka trahvida. Praegu püüame rääkida, palume sõitjal pileti osta ning kui see ei aita, tuleb tal sõit katkestada,” ütles Vaher.

Piletita sõitjaid on rohkem linnaliinidel ja vähem maal. „Vahel on piletita sõitjaist suuremaks probleemiks need kavalad, kes püüavad bussijuhiga kokkuleppele saada: utsitavad bussijuhti pileti eest vähem raha võtma, nii et bussijuht paneks raha oma taskusse ja klient saaks odavamalt sihtkohta. Selliste olukordade vastu me võitleme. Kuigi peab tunnistama, et see on keeruline,” sõnas Vaher.

Patustanud bussijuhid kaotavad töökoha. Tänavu on tabatud kaks sellise pahateoga hakkama saanud meest. Vaher lisas, et bussijuhid on aastatega siiski viisakamaks ja korrektsemaks muutunud. Sama ütles ta sõitjate kohta.

Algus oli raske

Enne praegust ametikohta töötas Vaher tosin aastat sotsiaalametnikuna. Et ellu vaheldust tuua, otsustas ta kannapöörde teha ning alustas kontrolöritööd. „Algus oli raske, kohe väga raske. Mõnikord nutsin õhtuti patja, sest mõnitusi on raske taluda. Nüüd on nahk nii paksuks kasvanud, et kui keegi ütlebki midagi halvasti, ei pane ma seda tähele,” muigas Vaher. Mida aeg edasi, seda vähem sõimu ja pahandamist tema sõnul ette tuleb.

Eksivad need, kes arvavad, et piletikontrolöri töös üldse midagi lõbusat ei ole. Ikka juhtub, et mõni sõitjatest pakub kommi või kutsub teatrisse. „Sellised päevad teevad kohe tuju heaks,” ütles Vaher.

Nalja teevad kontrolörile ka piletita sõitjate vabandused. Neid on omajagu jaburaid: küll teeseldakse sügavat und, et kontrolör ei saaks piletit kontrollida; küll öeldakse, et sõber läks eelmises peatuses maha ja võttis kõik piletid kaasa. On ka arvatud, et Võru bussiliinidel polegi vaja piletit osta.

15 PÄEVA ENIMLOETUD