Menu

Erki Evestus ammutab joonistamiseks ideid ümbritsevatest inimestest

Erki Evestus 13. mail Võrus Vabaduse platsil mootorratturite kevadpäevade kogunemisel. Fotod: ANDREI JAVNAŠAN

PERSOON ❯ Kunstnikuhingega Evestus on sündinud Tartus, kust aasta hiljem Võrumaale Väimelasse koliti. Isa töö tõttu on Evestus elanud ka Sõmerpalus ja Krootusel, kuid koolis käinud alati Kreutzwaldi gümnaasiumis, praeguses Võru Kreutzwaldi koolis. Keskkooli lõpetas Erki Evestus aga hoopiski Põlvas.

Praegusesse elukohta Saaremaale Kuressaarde viis elu Evestuse pärast Tartu kunstikooli lõpetamist 1984. aastal.

„Olin just abiellunud ja kool ka läbi, nii et pidin tööle minema. Isa soovitas, et mine sugulastest võimalikult kaugele elama, siis on kõiksugu õpetajaid ja nõuandjaid vähem. Kuuleka pojana ma seda ka tegin ja ei kahetse,” räägib Evestus.

FOTO: Erki Evestus

Erki Evestus on töötanud nii kiviraiduri, õpetaja kui ka nalja- ja pilkeajakirja toimetajana, ühtlasi joonistanud pilte ja karikatuure ning teinud muudki. Ka Võrumaa Teataja lehenumbritest leiab tihti Evestuse päevakajalisi ja humoorikaid joonistusi. „Ma tean, et Pirko ristsõnadele olen 25 aasta jooksul joonistanud üle 3000 pilapildi. Kõikvõimalikele meediaväljaannetele kindlasti rohkemgi veel, täpsest piltide arvust ei ole mul aga kahjuks aimugi,” meenutab Evestus.

Ideed, mis Evestus piltidele paneb, tulevad tema sõnul ümbritsevast elust. „Kaheksa aastat Võrus bussiga koolis käies meeldis mulle bussijaamas inimesi jälgida. Oli põnev arvata, milline inimene kust pärit on ja mis ametimees ta parasjagu on. Kui lahtiste silmadega seda maailma uurida, siis ideedest, mida paberile panna, tegelikult puudust ei tule,” räägib Evestus oma inspiratsiooniallikatest. „Erinevalt oma vanast sõbrast Margus Mikomäest pean ma teatrikunsti pimedatele mõeldud eluseletamise lihtsustatud variandiks,” lisab Evestus.

Erki Evestus 13. mail Võrus Vabaduse platsil mootorratturite kevadpäevade kogunemisel. Fotod: ANDREI JAVNAŠAN

Siiski tõdeb Evestus, et inspiratsioonikriise tuleb tal aina sagedamini ette. „Ei ole enam sellist kirge ja põlemist. Maailmaparandamise tuhin on mööda läinud ja nüüd üritan oma piltides mitte väga sarkastiliseks minna. Hea ja soe nali, nagu seda mu suur eeskuju Edgar Valter viljeles, on tänapäeval haruldus,” räägib Evestus, kel peale kunstihuvi sees ka motopisik. „Ma ise arvan, et motohuvi sai alguse poisikesena Sõmerpalu krossirajal omavanuseid Leoki-poisse kihutamas nähes. Nüüd sõidan juba paarkümmend aastat ka ise. Arvan, et mootorrattaga saab meie lühikestest suvedest maksimumi võtta,” meenutab Evestus motohuvi algust ja põhjuseid. „Aastal 1999 tegime Saaremaale ka oma motoklubi ÖSEL MC. Asi toimib. Matkame ja jaurame koos ning kõigil on tore! Kõige pikem matk oli mõni aasta tagasi Odessasse. Järgmisel nädalal põrutame Valgevenesse tuuritama, seal on vast soojem kah,” muljetab Evestus.

Kaugemate paikade kõrval ei ole Evestus unustanud Võrumaad, kuhu satub üsna tihti. Viimati väisas Evestus Võrumaad eelmisel nädalal, mil toimusid mootorratturite kevadpäevad. „Enamasti satungi siia kanti motikaga, seda juhtub umbes paar korda suve jooksul. Võru lähedal elab mu vend Anti ja Kubjal tädi Linda, kes sai mai alguses 90aastaseks,” räägib Evestus Võru visiitidest. „Tavaliselt astun ka Karma ärist läbi, et natuke juttu puhuda, lootuses, et Leo Dolenko pole jälle kalavetel,” lisab Evestus.

„Vanadest klassivendadest on mul vahel külas käinud Peeter Viiard. Hiljuti astusid läbi koolivennad Andrus Hass ja Aivar Vaab. Eelmisel aastal kutsusime Saaremaale Mototoobrile esinema klassivend Saare Pepe oma Heteroga. Nii et Võrumaa ja võrumaalastega on väike side ikka ja alati olemas. Suur unistus on teha oma 60 aasta juubeli näitus Võrus. Sinna veel mõni aasta aega …” juurdleb Evestus.

KUUM

ENIMLOETUD

VIIMASED

Prev Next