Menu

Võrus pööratakse jäätmetekke vähendamise nädalal tähelepanu riiete taaskasutusele

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Võrumaa Teataja

Võru Linnavalitsus korraldab koostöös Võrumaa Lasterikaste Perede Ühingu ja Humana Sorteerimiskeskusega 17.–24. novembrini riiete kogumise nädala.

Kampaania toimub üle-euroopalise jäätmetekke vähendamise nädala raames, et inimestele anda lisavõimalus oma kasutuseta seisvad riided uuele ringile suunata.

Iga uuele eluringile  suunatud ese vähendab nõudlust uute riiete ja seeläbi ka loodusressursside järele, olgu selleks puuvillakasvatamisele kuluv põllumaa ja vesi, polüestri tootmiseks vajaminev nafta või riiete transpordiks kuluv kütus.

Viia võib puhtaid riideid, kodutekstiili, jalatseid ja mänguasju. Määrdunud ja niisked annetused pole oodatud.

Kõik annetused antakse Võrumaa Lasterikaste Perede Ühingule või Humana sorteerimiskeskusele, kus need vastavalt kvaliteedile sorteeritakse ja kasutusse suunatakse.

Riideid võtab vastu MTÜ Hoiame Valgust,  mis asub Võru Polikliiniku 0-korrusel.

Kampaaniaga liitusid ka Võru Kesklinna kool, Võru lasteaiad Okasroosike, Päkapikk ja Punamütsike. Kool ja lasteaiad võtavad riideid vastu vaid enda töötajatelt ja lastevanematelt.

Kommentaarid   

+6 #1 Anneli 2017-11-18 13:48
Olen ka riiete taskasutuse poolt, aga see üldine jäätmemajandus, hinda tõstavad nad nagunii, sina näed ainult rohkem vaeva. Ajage veel kallimaks ja siis on jälle prügi metsade all.... Kallim hind ei pane küll kedagi sorteerima, kui ta pole seda seni teinud
Tsiteeri | ebasobiv
+1 #2 Piret 2017-11-18 13:49
On ikka mõtet. Inimestel on kodudes tonne riideid, mida nad pole aastaid kandnud ega kannagi enam. Esimese nädalaga sai Saagu Valguses üks suur Humana kott asju täis. Pluss on see, et loodetavasti ei jõua prügikottides riided enam Võru lähistele metsaaluseid reostama. Küsimus on muidugi eelkõige selles, et kas on võimalik taaskasutada tootmises tekkinud tekstiilijäätme id. Uuesti inimestele kandmiseks sobivad riideid jõuab ringlusesse vähem, ülekaalus on ajast ja arust, määrdunud või vale reziimiga pesumasinas pestud riided.
Tsiteeri | ebasobiv
+2 #3 Elve 2017-11-18 13:50
No just! Ja kuhu need riided saab panna, mis taaskasutusse, ehk kellegile andmiseks enam ei kõlba? Viiaksegi ju salaja kusagile metsa alla, sest jäätmete äravedu on kallis. igaüks ei jõua seda maksta.
Tsiteeri | ebasobiv
+1 #4 Piret 2017-11-18 13:50
Need riided, mis selga ei kõlba: mustad, katki, jalatsid, millel materjal pudeneb, millel lukud katki- need asjad tuleb panna tavalisesse olmeprügisse. Ja meie olmeprügikastid - no kui veidi vaeva näha, siis ei pea nii olema, et õhku täis prügikotid vahivad luukidest välja. On prügikaste kus on 5l veepudelid tervelt vastu vahtimas või terved pappkastid. Need kampaaniad on võimalus, et vähendada kodus seisvate asjade hulka, et edaspidi kui mõni riideese saab kantud, siis võib rahuga prügikasti visata ning prügi ei olegi nii palju. Mind ennast on tegelemine riideringlusega (juba 7 aastat) õpetanud säästlikkusele, ostan vaid neid riideid, mida kannan "ribadeks"- kvaliteetsema ja tunduvalt vähem kui aastaid tagasi.
Tsiteeri | ebasobiv
0 #5 Anneli 2017-11-18 13:52
Kas sellel kõigel on mõtet???
Tsiteeri | ebasobiv
0 #6 Mari-Helene 2017-11-22 10:53
Riiete uuele ringile suunamisel on alati mõtet. Humana sorteerib kõik annetused läbi vastavalt kvaliteedile. Esemed, mis kandmiseks ei sobi, suunatakse ümbertöötlusse.
Pireti viidatud tekstiilitööstu se jäätmetega tegeleb Eestis Toom tekstiil. Neile kantud riided tooraineks küll ei sobi, kuid tekstiilijäätme te vähendamises on neil oluline roll.
Humana infojuht Mari-Helene Kaber
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD