Menu

Politsei: lapsed teevad narkootikumidega tutvust juba põhikoolis

pixabay

Politsei viimase aja praktika näitab, et lapsed teevad narkootikumidega tutvust juba põhikoolis, näiteks tuvastati aprillis kahel Lasnamäe 9. klassi noorel koolitunnis narkojoove.

Narkopolitseinikke teevad murelikuks juhtumid, kus üha nooremad puutuvad kokku narkootiliste ainetega, teatas politsei- ja piirivalveamet (PPA) BNS-ile. Aprillis võttis politseiga ühendust üks Tallinnas Lasnamäel asuva kooli klassijuhataja, kel tekkis kahe 9. klassi õpilase välimuse ja väsinud oleku tõttu kahtlus, et nad tarvitavad narkootilisi aineid. Kool pöördus politsei poole ning 15-aastasel ja 16-aastasel noormehel tuvastatigi narkojoove. Ühe poisi taskust leiti ka kanepit.

Noorukitega vesteldes ilmnes, et poisid on narkootilisi aineid tarvitanud juba pikemat aega ning tarvitajate ring ei piirdu pelgalt nendega. Nii korraldati ühe poisi kodus koosviibimisi, kus klassikaaslased proovisid keelatud aineid. Seda tehti peamiselt siis, kui vanem oli kodust ära, ent tuli ette ka kordi, mil lapsevanem viibis kõrvaltoas. Noored alustasid kanepist, kuid viimasel ajal tarvitati ecstasyt ning katsetati ka psühhotroopsete ainetega.

Sellistel juhtudel annab politsei noortele võimaluse osaleda programmis "Puhas tulevik", kus noorega asuvad tegelema politseinikud ning psühholoogid. Teismeline peab kuue kuu jooksul näitama, et on keelatud ainetest puhas. Programmi läbinud noored saavad jätkata elu ilma karistusregistrisse tehtava märketa.

Kivila sõnul on paljudele lapsevanematele sageli halb üllatus, et noorte riskikäitumine algab juba väga varajases eas. "Endi sõnul ei osanud nad halvimas unenäos näha, et juba põhikoolis eksperimenteerivad lapsed narkootiliste ja psühhotroopsete ainetega," märkis Kivila.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo on võtnud alaealistele narkootiliste ainete müüjad erilise tähelepanu alla. Tänavu on uurimistest ilmnenud informatsioon 80 alaealise kohta Tallinnas ja Harjumaal, kellele on müüdud ja kes on tarvitanud keelatud aineid. Info laekumisel edastatakse noorte andmed noorsoopolitseile. Kivila sõnul on sellise informatsiooni kaardistamise eesmärk võimalikult varajane sekkumine.

"Mida varem jaole saame, seda suurem on tõenäosus hoida ära hullem. Lapsevanemad, haridustöötajad ning kõik, kes lastega kokku puutuvad – palun andke alati kahtlustest julgelt teada ning koos saame noori aidata ning müüjad tabada. Laste ja noorte kaitsmine on meie kõigi kohus ja ühine vastutus," pöördus Kivila laiemalt ühiskonna poole.

Narkopolitseinikud said ka neljapäeval teate, et ühes Tallinna koolis võttis 1. klassi laps ecstasy tableti ning sattus haiglasse. Infot kontrollima asunud politseinikud külastasid kooli ja kooliperega suheldes selgus, et üks lapsevanem oli näinud sotsiaalmeedias levivat postitust roosat värvi karukujulistest tablettidest, mida tarvitanud noored on teistes riikides haiglasse sattunud. Lapsevanem vestles oma lapsega, kes omakorda rääkis hoiatavast loost klassikaaslastele. Seda kuulis kõrvalt teine õpilane, kes sai aga ekslikult aru, et koolis on narkootikumidest tingitud mürgistusjuhtumeid esinenud. Kontrollimisel see info õnneks tõeks ei osutunud.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juhtivuurija Margo Kivila sõnul oli info alarmeeriv, sest teistes riikides on sarnaseid juhtumeid esinenud. Kogemus näitab, et naaberriikides levivad trendid jõuavad varem või hiljem Eestisse.

"Seetõttu on väga tervitatav, et lapsevanemad laste seas teavitustööd teevad. Inglismaal on viimastel kuudel sattunud haiglasse põhikooliealised, kellele on müüdud roosat värvi karukujulisi ecstasy tablette ehk inglise keeles "teddy bear pills". Iga täiskasvanu peaks teadma, mida nii noore inimese organismile sedavõrd raske mürk teeb," ütles Kivila.

KUUM

ENIMLOETUD

VIIMASED

Prev Next