Menu

Päästjad: äikese ajal lülita hoonest vool välja

Peremees Arnold näitab, kust suunast tulnud pikselöök hävitas talu äsja remonditud sauna. Foto: VÕRUMAA TEATAJA

Ilmateenistuse prognoosi kohaselt on kolmapäeval oodata tugevat vihma, äikest ja tuult ning päästeamet kutsub äikese ajaks hoonetest voolu välja lülitama ning veekogudest ja üksikutest puudest eemale hoidma.

Enne äikest tuleks kodule paigalda piksekaitsesüsteem," teatas päästeamet. See on eriti vajalik plekk-katuse, harjapleki või metallkonstruktsioonidega hoonetel, sest metallist hoone osad tõmbavad välku ligi. Samuti on see vajalik kõrgemal kohal asuvatel majadel. Ka teleriantennid peaksid olema maandatud.

Äikese lähenedes tuleks peakaitsmest vool välja lülitada. Kui see pole võimalik, siis tuleks elektriseadmete pistikud võrgust välja tõmmata.

"Eemaldu veekogudest. Veendu, et lahtised ja lenduvad esemed, nagu aiamööbel, telgid ja muu, on turvalises kohas või tugevalt kinnitatud. Vii kergemad esemed siseruumidesse," hoiatab päästeamet.

Äikese ajal ei tohiks avada veekraani, sest vesi on hea elektrijuht. "Ära tee ahju ega pliidi alla tuld. Laetud osakesed suitsus toimivad piksevardana. Ära varju üksikute puude, metallmastide ega -aedade lähedale. Välgutabamuse võimalus on seal suurem," hoiatab päästeamet.

Äikese ja halva nähtavuse korral peaks autoga sõites ettevaatlik olema, paduvihma ja rahe ajal tuleks aga maantee serval peatuda.

Kui maja asub lagedal või mäekupli peal, siis tuleks äikese ajaks aknad ja uksed sulgeda ning akendest eemalduda. Samuti tuleks võrgutelefoniga rääkimisest hoiduda ja lastele peaks selgitama, et ohtlik on välk, mitte müristamine.

KUUM

15 PÄEVA ENIMLOETUD

VIIMASED

Prev Next