Menu

Seitse meest mõisteti süüdi 500 000 euro ulatuses vilja väljapetmises

  • Kirjutas BNS

Võrumaa Teataja

Tartu Maakohus mõistis neljapäeval seitse meest kokkuleppemenetluses süüdi ulatuslikes kelmustes, mille käigus peteti 2013. aastast välja teraviljakasvatajatelt umbes 500 000 euro ulatuses teravilja ning nelja süüdimõistetut karistati ka rahapesu eest.

Kahele süüdistatavale mõistis kohus reaalse vangistuse. Koos varasema kohtuotsusega mõistetud karistusega peab Peeter Kutsar kandma nelja-aastase ja Patrick Mürk üle nelja aasta ja üheksa kuu pikkuse vangistuse, teatas prokuratuur.

Arnold Pähklepa, Alar Kõiv, Vahur Sõõro, Averi Paks ja Indrek Rüütli peavad kandma tingimisi vangistuse. Kõiv on oma karistusest aga reaalselt juba ära kandnud kuus kuud ja Paks kaks päeva ning Sõõro ühe kuu ja 22 päeva. Paks peab katseajal täitma ka kriminaalhoolduse kontrollnõudeid.

Kohtuotsusega konfiskeeriti süüdistatavatelt kuritegudega saadud tulu väljanõudmiseks ligi 200 000 euro väärtuses vara, sealhulgas 120 000 eurot sularaha. Süüdistatavad kannatanutele hüvitama ka kuritegudega tekitatud kahju kogusummas ligi 450 000 eurot. Konfiskeeritud varaga hüvitatakse kannatanutele tekitatud kahjusid. Menetluskuludena tuleb neil lisaks tasuda 705 kuni 2231 eurot.

Süüdistuse järgi petsid mehed 2013. aasta septembrist selle aasta jaanuarini erinevatel juhtudel teraviljakasvatajatelt välja tuhandeid tonne teravilja. Süüdistatavad teesklesid, et soovivad vilja osta ning jätsid siis selle eest tasumata. Pettuseag saadud vili müüdi seejärel edasi suurematele vilja kokkuostjatele.

Neli süüdistatavat arveldasid omakorda vilja müügist saadud kuritegelikku tulu erinevate variettevõtete ja isikute vahel, et varjata selle kuritegelikku päritolu ja suunata see legaalsesse käibesse. Kokku peteti teraviljakasvatajatelt 26 kuriteoepisoodiga välja enam kui 2500 tonni ehk ligikaudu 500 000 euro väärtuses vilja. Sellega panid süüdistatavad süüdistuse kohaselt toime kelmuse ning Mürk, Kutsar, Sõõro ja Kõiv lisaks ka rahapesu.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Margus Lellepi sõnul tegid nii keskkriminaalpolitsei kui prokuratuur tööd, et rühmituse tabamise ja süüdimõistmiseni jõuda. "Ühel hetkel hakkas välja joonistuma ühtne kuritegelik muster, kus kindlal perioodil suurenesid viljakasvatajatelt teravilja väljapetmisega seotud kuriteod. Analüüsi tulemusel jõudsid uurijad selgusele, et kelmuste taga on regulaarselt olnud üks ja sama isikute ring. Käesoleva aasta jaanuaris õnnestus mehed kuriteos kahtlustatavatena kinni pidada ning seejärel hakkas välja kooruma järjest uusi kuriteoepisoode," ütles Lellep.

"Kuna kohtueelne menetlus viidi läbi kiiresti, poole aastaga, sai prokuratuur ka süüdistused kiiresti esitada ning kriminaalasja kohtusse saata. Täna oleme olukorras, kus aastaid viljakasvatajatele kahju tekitanud mehed seisid kohtu ees ning kelmusi koordineerinud mehed veedavad järgmised aastad trellide taga," lisas ta.

Kriminaalasjas oli kokku 13 süüdistatavat. Ülejäänu kuue süüdistatava roll kuritegudes oli väiksem ja nende osas kriminaalmenetlus jätkub. Kohtueelse menetluse viis läbi keskkriminaalpolitsei lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtimisel.

Mürk, Kutsar, Paks ja Pähklepa on varem kriminaalkorras karistatud, kuid teised karistamata.

Otsust on võimalik vaidlustada 15 päeva jooksul.

Kommentaarid  

0 #1 ... 2017-12-01 17:59
Aga kuidas on veel võimalik rikastuda eestis kui mitte kelmitades? Ausal teel rikastunud inimesi võib vist ühe käe sõrmedel üles lugeda.
Tsiteeri | ebasobiv
+5 #2 ...le 2017-12-01 19:02
aga mis sa teed siis selle rikkusega, mis teise arvelt koorinud oled, ostad uue nime? lased selle ka täis, siga jääb seaks!
Tsiteeri | ebasobiv
0 #3 ... 2017-12-01 22:46
isiklikult ei ole rikas, aga räägin kuidas eestis üldjuhul rikkaks püütakse saada ja paljudel see ka õnnestub.
Tsiteeri | ebasobiv
+2 #4 Meimar Henk 2017-12-02 05:19
No ei küündi saadiku tasemele !
Tsiteeri | ebasobiv
+2 #5 Andres 2017-12-03 13:48
[
Minaküll tean hulka ausal teel rikkaks saanud inimesi oma tuttavate seas: noored IT ettevõtjad, maaülikooli ja TTÜ haridusega ehitusinsenerid , metallitehnoloo gid, elektriinseneri d .Kõik on kõvasti ausat tööd teinud ja nüüd heal järjel. On küll ausalt võimalik. quote name="..."]Aga kuidas on veel võimalik rikastuda eestis kui mitte kelmitades? Ausal teel rikastunud inimesi võib vist ühe käe sõrmedel üles lugeda.
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD

VIIMASED