Menu

Võru poiss, kes toimetab Saaremaal naljaajakirja

Suur motosõber Erki Evestus näitab pilti, kus tema ema ja isa on mootorratta sadulas ning väike Erki ise veel ema kõhus. Foto: INNO TÄHISMAAPERSOON • Võru ümbruses üles kasvanud Erki Evestus (50), kes paar aastakümmet tagasi restaureerijana Kuressaarde tööle sattus ja sinna elama jäi, toimetab Saaremaal Eesti ainsat naljaajakirja Pilkaja.


Kohtume Erkiga Kuressaarest mõned kilomeetrid väljas Kudjapel, kuhu ta on kodu rajanud endisesse mõisa kupja elamusse, mille uhkuseks on avar mantelkorsten. Viimane on hästi säilinud ning selle sisse mahub piltlikult öeldes terve tuba, Evestuse jaoks sauna eesruum. See maja on Erkile Saaremaal juba kolmas, algul elas ta päris kesklinnas pargi ääres ühe eestiaegse puumaja korteris, edasi tegi korda maja Karujärve lähedal, siis maja Tagaveres metsa sees ja lõpuks maja Kudjapel, kuhu ta ise sisse kolis.


Kes Erkit varem tundnud, see ilmselt teab, et ta pole viimase paarikümne aastaga oluliselt muutunud. Ta on ikka endine, energiline ja särtsu täis. Endiselt helepruunid, pikad lehvivad veidi lokkis juuksed ning pikk habe. Näeb välja nagu metsjeesus või siis muistne eesti vabadusvõitleja. Ja loomulikult on ta endiselt huvitatud mootorratastest, mis on talle kuulsust toonud nii Eestis kui väljaspool. Ta on loonud koguni täiesti uue žanri – motoskulptuuri, kus ta kujundab ümber terve mootorratta. Viimane tuntum töö on Põhjakonn, mille omanikuks sai hiljuti üks Põlva mees.


Sündinud on Evestus aga hoopis Tartus, ta on üliõpilaste laps. Isa õppis EPAs, ema ülikoolis hambaarstiks. Erki toob välja ühe albumi ja näitab pilti, kus noor mees ja naine on mootorratta seljas. „Näete, siin olen ema kõhus,” jätkab ta ja haukab meepurgist lusikatäie kohvi sisse. Nii varakult, juba emaüsas tsiklisõiduga alustamine on ilmselt ka põhjus, miks ta tänaseni motovärki nii väga armastab. Erki ema on pärit Võru linna külje alt Kubijalt, isa sugulased elavad endise Varbola kindluse ümbruses Raplamaal Märjamaa kandis. Muide, ema poolt on Evestuse sugulane tuntud laulja, kunstnik ja telesaadete juht Mart Sander. Evestuse ema isa ja Mart Sanderi isa on vennad.


Võrumaal käib Evestus igal suvel tsikliga, ainult vahepeal oli viis-kuus aastat, mis jäid vahele. Südame teeb Võrumaale tulek alati soojaks: kõik kõnelese võro kiilt. Nüüdseks on ta Saaremaal elanud juba kauem kui Võrus, tõsi, päris Võru linnas pole ta tundigi elanud, algul oli elukoht Väimelas, siis Sõmerpalus.


Sel aastal käis Evestus Võru mail alles äsja. Nimelt korraldas maanteemuuseum mai lõpus Varbusel mootorratturite päeva, Saaremaa motoklubi pidas samal ajal laagrit Valgemetsas, sealsamas puhkebaasis, kus oli vahetult enne olnud sõjaväeõppuse Kevadtormi staap.


Väike Erki keeldus päeval magamast


Kunstihuvi vallandus Erkil juba varases lapsepõlves, kui ta keeldus lasteaias päevasel ajal magama. Isa viis ta siis magamise ajal Võru pioneeride maja kunstiringi ja sealt kõik see asi lahti läkski. Nüüdseks on ta joonistanud ja maalinud sadu pilte, ainuüksi tema raamatus on üle 100 pildi.


Eriti hea minek oli piltidel rublaaja lõpus, mil ta vorpis neid neli-viis tükki päevas. Pildid ja nende stiil said omakorda alguse karikatuuridest, mida Evestus saatis ka varem ilmunud populaarsele huumori ja satiiri ajakirjale Pikker. Tänaseks on Pikker juba ajalugu ning vahepeal ei ilmunud Eestis ühtegi sellist ajakirja. Vahepealseid katseid, nagu Sirbi vahel ilmunud Kirp, peab Evestus selgeks ebaõnnestumiseks. Oma karikatuuripisikust ajendatuna hakkas Evestus ise välja andma ajakirja Pilkaja, mida on nüüdseks ilmunud juba kolm numbrit. Tundub, et rahval on huvi selle vastu olemas. Näiteks esimest Pilkaja numbrit osteti 2600 tükki. Ka aeg tuntub olevat sobiv: ühiskond on oma arengus taas jõudnud faasi, mida tuntud ühiskonnateadlane Marju Lauristin nimetab stagnatsiooniks, kus paljudest asjadest enam otse rääkida ei saa ja mille „viljastavates” tingimustes ilmus kunagi ülipopulaarne Pikker.


Evestuse motopisik sai samuti jõudu Võrumaal, kus levinud sõiduriist oli mootorjalgratas ja kus kõik poisikesed unistasid kunagi oma isiklikust „punnvõrrist”. Võrumaal oli see ka loomulik, kuna talud asusid üksteisest eemal ning pärast hobuse ajastu lõppu ei jaksanud mehed ju ometi jalgrattal ühest kohast teise vändata.


Nüüdseks on Evestusel oma isiklik Saaremaa motoklubi, mis võtab igal suvel ette retki nii Eestis kui kaugemal. Erki võtab motoharrastuse tarbeks igal suvel kolm-neli kuud vabaks, et saaks Eesti suve täiega kaifida. „Kui sa üheksa kuuga ei suuda peret ära toita, siis ei suuda sa seda 12 kuuga kah,” ütleb ta välja oma tõe. Lemmiksihtkoht on talle Ukraina kuurortlinn Odessa, midagi nagu kisub alati sinna kanti. Erinevalt motoreporteritest sõidavad nad ikka alati ise ratastel kohale, mitte ei lase rattaid kohale vedada, et nad kohapeal korraks käima panna.


Venemaale ei taha motomehed eriti minna, sest seal kolm aastat järjest käinuna kogesid nad kohapealse miilitsa sõgedust trahvide väljakirjutamisel. „Ukraina on sõbralik, samuti on Valgevene uskumatu koht,” kiidab Evestus kahte endist liiduvabariiki. Valgevene kohta ei oska Erki midagi kehva öelda. Kaugemale, Lähis-Idasse või Aafrikasse on samuti tahtmine olnud sõita, ent lähemal ajal on plaanis Gruusia, Bulgaaria ja Moldova.


Saaremaal püksid naise jalas


Evestuse piltidel ja karikatuuridel torkavad silma lopsakate paljaste rindadega naised. Milline on tema enda suhtumine naistesse? „Naine on mul Vändrast, seal elavad Eesti kõige ilusamad naised,” muigab ta kelmikalt. Saare naised on Erki hinnangul märksa võimukamad, igalt poolt on tunda, et Saaremaal on püksid naiste jalas, või on siis mehed lontkõrvad.


Mingeid kohanemisraskusi pole Võru poisil Saaremaal olnud. Kohe tulles asus tööle restaureerijana, enne seda oli õppinud Tartu kunstikoolis kiviraijujaks. Saaremaale saabus 1984. aastal ehitajate päeval, esimesed kolm kuud elas hotellis. Algul oli ta Saaremaale komandeeritud, ent kuivõrd tol ajal oli töötegemiseks vaja sissekirjutust, siis asus elama korterisse.


Praegu tegeleb Evestus jätkuvalt oma kodu rajamisega Kudjapele. Kõik tööd saab ta ise tehtud, mingit töömeest ei pea palkama. Ja ehitamine on talveks hea mugav tegevus. Palgatööd on ta teinud kahel päeval nädalas kohalikus kunstikoolis lastele skulptuuri õpetades, ent kavatseb selle peagi ära lõpetada. Karikatuuride joonistamist ei kavatse kunstnik samas lõpetada, nende tegemine on vajalik käe soojas hoidmiseks. Evestus on lubanud oma karikatuure ka Võrumaa Teatajas avaldada, nii et peatselt saavad tema värskema loomega tutvust teha ka Võrumaa lehelugejad.


Saaremaa eluolu kohta räägib Evestus, et soomlased on asunud seal oma elamisi müüma ja venelased aktiivselt ostma. Sõrvele on tekkinud juba arvestatav koloonia vene rikkuritest. Enne seda oli aastaid nähtud sinise numbriga Moskva diplomaatide autosid Saaremaal kalal käimas. Nüüd tulevad venelased kohale isikliku jahiga. Saaremaal on neil mugav, sest kõik räägivad vene keelt. Selles osas hakkab Saaremaa võtma Rootsi sõsarsaare Gotlandi mõõtu: ka seal on end sisse seadnud miljonärid, lisaks pensionärid. Kui arvestada, et tulevikus lähevad puhas loodus ja turvalisus üha rohkem hinda, siis võib arvata, et pensionipõlveks naasevad Võrumaale ka siit lahkunud inimesed.


Laenude ehk niinimetatud kaasaja orjusega Evestus end sidunud pole. „Mulle ei antud,” muheleb ta, „ametlikku sissetulekut pole.” Nüüd on ta seetõttu vaba inimene, õigemini on ta vaba mees kogu aeg olnud. Elus kõige tähtsamaks peabki Evestus vabadust. On nõnda kujunenud, et ta on iseenda peremees, ka iseloom on selline. Kas ta pärineb ehk muistsetest Eesti valitsejatest? Seda ei tea ta öelda, isa suguvõsa tekkis järsku Varbola linnuse ümber, sõna „evestus” tähendab keldi keeles igavikku. Ema poolt on Evestus teadaolevalt nii setu kui mulk.

 

ERKI EVESTUS

Sündinud 20. septembril 1960 Tartus.
• Kasvanud Võru ümbruses: Väimelas ja Sõmerpalus.
• Lõpetas Võru Fr. R. Kreutzwaldi nimelise 1. keskkooli, 1984. aastal lõpetas Tartu kunstikooli kivi kunstilise kujundamise erialal.
Aastatel 1984–1988 töö kiviraidurina Kuressaares.
• Alates 1988. aastast õpetaja Kuressaare kunstikoolis.
• Alates 2011. aasta aprillist toimetab nalja- ja pilkeajakirja Pilkaja.
• Abielus, kaks täiskasvanud last.

15 PÄEVA ENIMLOETUD