Menu

Aasta lind rasvatihane punus pesa postkasti

Rasvatihase pesapaik Võrus Loo tänaval.

LINNALIND • Võrus Metsa tänaval elav Aivi oli nõutu, sest aprillis oli tsinkplekist postkast pidevalt kõrsi ja lehe-prahti täis. „Tegin mitu korda postkasti risust puhtaks. Mõtlesin veel, et kuidas kirjad niimoodi täksitud on.”

Siis taipas Aivi, et keegi visa tegelane soovib tema kirjakasti kodu rajada. Peagi selgus, et üürnik on aasta lind 2016 rasvatihane. „Panin kirjakandja jaoks sildi, et postkastis on nüüd uued elanikud,” rääkis Aivi. Kooldunud kaanega postkast oli ju rasvatihasele pesaehituseks nagu loodud.

Postkast on tänavuse aasta linnu rasvatihase üks tavapärane pesitsuspaik. Ta armastab pesitseda ka puuõõnes, seina- või räästatühimikus, Kääpa kandis on olnud pesa ka vanas bensiinipaagis.

Algul oli pesapostkastis kolm muna, veidi aja pärast oli neid munetud juba kümme, nüüd on neist koorunud kaheksa rasvatihasepoega, kes peagi oma turvalisest kodust välja lendavad. Poegi toidavad mõlemad vanemad.

Tihasepaaril on toita kaheksa näljast poega. Fotod: ALEKSANDER PLADO

„Ostsin vana postkasti kõrvale uue, las linnukesed kasvatavad rahus poegi,” ütles Aivi. Võib-olla valis tihasepaar Aivi koduvärava pesapaigaks, sest tal pole koera või kassi.

Rasvatihase pojad on pesas paar-kolm nädalat, vahel harva on rasvatihasel suve jooksul kahed pojad. Ta on Eesti üks tuntuim ja levinuim lind, peale tema elab meil veel üheksa liiki tihaseid. Rasvatihane elab keskmiselt kolmeaastaseks, suur osa neist hukkub esimeste päevade jooksul pärast pesast lahkumist.

Jääb loota, et Metsa tänava uus pesakoht on ka edaspidi rahva seas rasva-antsuna tuntud lindude koduks. „Tegu on kindlameelse linnuga, minu sekkumisest hoolimata õnnestus neil pere luua,” on Aivi loo lõpuga rahul.

15 PÄEVA ENIMLOETUD