Menu

Üle-eestilisel talgupäeval osaleb enam kui 20 000 inimest

Pilt on illustratiivne  Foto: INNO TÄHISMAATäna üle Eesti peetav Teeme Ära talgupäev toob kodudest välja rohkem kui 20 000 talgulist, kokku toimub talgupäeva raames tänavu 1734 talgut.

Enim talguid korraldatakse laupäeval Harjumaal ja Tallinnas, kuhu plaanitud 414 talgule on end kirja pannud üle 5400 inimese, teatas talgupäeva esindaja BNS-ile. Talgupealinna tiitlit püüab taas Saaremaa, kus toimub 161 talgut, millele on end kirja pannud üle 2000 talgulise. Pärnumaal on registreerunud samuti üle 2000 talgulise, Ida-Virumaal ja Tartumaal ligi 1500 talgulist. Läänemaal, Lääne-Virumaal, Järvamaal ja Võrumaal on end osalejana kirja pannud üle 1000 talgulise. Teeme Ära talgupäeva raames korraldatakse laupäevaö talgud ka Petserimaal, Venemaa territooriumile jääval Ida-Setomaal Saalessa (Zalezje) kalmistul.

Talgupäev algas mõnes kohas juba kell 9, kuid suurem osa talguid ootab talgulisi kell 10 või kell 11. Mõned talgud peetakse pärastlõunal või õhtupoolikul ning mõned lähipäevadel. Kõige rohkem korraldatakse küla-, heakorra-, haljastuse ja looduskaitse talguid, samuti korteriühistute ja mälestiste talguid ning koristatakse ka prügi, mitmel pool korraldatakse lisaks praktilisele tööle mõttetalguid. Liikumisaasta raames korrastatakse talgutel terviseradu ja spordirajatisi, Soome lahe aasta raames korraldatakse talguid väikesaartel ja randades, lisaks toimub mitmeid talguid suvise laulu- ja tantsupeo tuleteekonnaga seotudkultuuriväärtuslikes paikades. Talguid korraldavad paljud korteriühistud, külaseltsid, kogudused, linna- ja vallavalitsused, koolid, noortekeskused ja lasteaiad.

Talgulistel aitab kohale jõuda Eesti Buss, pakkudes laupäeval kõikidele talgulistele 50 protsenti odavamat bussipiletit. Eesti Buss opereerib 55 kaugbussiliini üle Eesti ja poole soodsam pilet kehtib kõigile, kes näitavad ette vastava flaieri. Töötukassa maksab registreeritud töötutele taas sõidutoetust talgutööl osalemise eest.

Talgupäeva meeskond ja päästeamet kutsuvad talgulisi hoolega järgima ohutusnõudeid. Kuna kõikjal Eestis on jätkuvalt väga tuleohtlik, tuleks lõkke tegemine lükata pigem aega, mil loodus on rohelisem ja tuleoht väiksem. Lõhkekeha või seda meenutava objekti leidmisel ei tohi seda puudutada, vaid tuleb minna kaugemale ja teavitada koheselt päästeametit numbril 112. Kui talgulised avastavad katmata luukidega kaeve või muid ohtlikke rajatisi, soovitatakse neist ka tänavu teada anda päästeala infotelefonile 1524. Veekogude ääres peetavatel talgutel tuleks lastel hoolega silm peal hoida.

Möödunud aastal korraldati talgupäeval üle Eesti 1522 talgut, millest võttis osa 40 098 talgulist.

Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik ja koostööpartnerid.

15 PÄEVA ENIMLOETUD