Menu

Võrus jõulukuuse hind alates seitsmest eurost

Kuusemüüjad Marek ja Marina.  Foto: PILLE IVASKKUUSEMÜÜK • Kuigi jõulupuude müüjad arvavad, et igas korralikus kodus võiks olla ehitud kuusk, ei lähe nende sõnul äri sel aastal sugugi nii libedalt kui eelmistel. Kui raha ikka ei ole, siis kuuske ei osta, ütlevad nad.

 Teisipäeva lõuna ajal ootas Võru turul kuuseostjaid kaks müüjat. „See aasta on ikka kehvem kui eelmine,” nendib kuusemüüja Rein, kes müüb Võrus kuuski juba kaheksandat aastat. Teisel pool turuplatsi seisavad külmas tuules Marek ja Marina, kes samuti kuuseäriga tulu loodavad teenida. „Eelmine aasta oli hea aasta. Eks palju sõltub ka majanduslikust olukorrast. Mis sest ilusast kuusest ikka kasu, kui lauale pole midagi panna,” sõnab Marek.

 Inimestel erisoovid

Rein arvab, et nii palju, kui on inimesi, on ka erinevaid kuusesoove. „Sel aastal küsitakse pigem saledaid kuuski – selliseid, mis pole alt laiad,” ütleb ta. Staažika müüjana on ta näinud soove seinast seina: „Üks daam tahtis, et kuusel oleksid oksad ainult ühel pool, et saaks kuuse nurka seisma panna.” Marek ja Marina usuvad, et kõige olulisem on kuuse valikul välimus. Ilus ja kahar kuusk ostetakse ära märgatavalt kiiremini kui hõredam ning tagasihoidlikum.

„Mina toon oma kuuse oma metsast ja päris 20 euro eest kuuske endale ei soetaks,” on Rõuge valla elanik Olev endas kindel. Samas võrulane Mati leiab, et mõnikord on kasulikum kuusk osta, viidates sellele, et metsast ilusa jõulupuu otsimiseks kulunud aeg „maksab” samuti: „Kuuse otsimisel lähtun eelkõige sellest, kui ilus ta välja näeb ja kuidas okkad püsivad.”

Rein sõnab, et päris külma ilmaga kuuske maha lõigata ja tuppa tuua ei tasu – temperatuurivahe kukutab okkad üsna kiiresti maha. „Samas ei tasu jaanipäeval ka kuuske valmis lõigata,” naljatleb ta.

Hind võrdne

Mõlemad müüjad pakuvad kuuski sama hinnaga. Kuuse meetrihind on seitse eurot ning mõlemad sõnavad, et alati on olemas väike kauplemisruum. Kui Marek ja Marina ütlevad hinna enam-vähem silma järgi, siis Reinul on olemas nii-öelda euromõõdik: iga lisa 15 sentimeetrit maksab üks euro.