Menu

„Pommionu” Jüri Luik: „Tulik otsis võimalusi minu karistamiseks.”

„Pommionu” Jüri Luik eile oma poes Võrus Paju tänaval valmistumas aastalõpu ilutulestikuralliks. Foto: INNO TÄHISMAAINTERVJUU • Jüri Luik on julge mees. Tal on kõige kohta oma arvamus, mida ta ei pelga välja öelda. Oma aastalõpuintervjuu esimeses osas tulistab „Pommionu” rakette Eesti poliitika juhtfiguuride pihta ning räägib, mida võttis tema korralekutsumiseks ette Võru endine linnapea ja maavanem Ülo Tulik, kes nüüd Riigikogu liikme leiba sööb.

Tere Jüri, kuidas läheb su äril? Aastavahetus ligineb, kas paugutajad jooksevad poele tormi?

 


Jüri Luik: Ilma naljata, teeks kasti konjakit välja inimesele, kes mõtles välja sellise hea äriprojekti nagu MASU. Paistab, et raha on juurde trükitud, sest ostjate puuduse üle küll nuriseda ei saa.


Mida kõige rohkem ostetakse?


J. L.: On kujunenud välja kaks ostjate gruppi – kuni 25 eurot ja 25–200 eurot. Uhkemate autode omanikud ei põlga isegi 400 euro suuruseid oste teha. Kõige rohkem läheb kaheeuroseid langevarjurakette, aga ka 19–49-lasulisi, mis maksavad 20 eurot.


Kuidas sina kui poliitikavaatleja hindad lõppevat aastat poliitikas – kes poliitikutest/erakondadest on aasta 2011 võitjad, kes luuserid?


J. L.:
Käesolev aasta on olnud poliitikas täielik pornuuhha. Kui senini võis nii mõndagi öelda Keskerakonna kohta (üks skandaal ajas teist taga), siis nüüd on võimulolev koalitsioon täielik ämbrite lipulaev. Kui pärast valimisi oli kõigil selge, kui aus oli maavanemana Tulik, siis oma kaasvõitlejate kõrval on ta lausa poisike.


No mõelge ise – siseministri valitsemisalas müüakse elamislubasid! Ja nagu sellest veel vähe oleks, suurendab härra Parts nendele äritsejatele veel kvoote. Saan aru, et omade poiste äri peab toetama, aga JOKK-skeem tuleks seejuures paremini paika panna. Ja kui asi hapu, otsitakse igasuguseid parteilisi skeeme, et mitte ministripirukast loobuda. Mujal riigis oleks sellise töökorralduse eest kinni pandud, aga meil ei halligi.


Ja see on tibujutt, et midagi ei teatud, sest seda tehti pikka aega. Ja mis minister sa oled, kui sul halli aimugi pole, mis riiklikult tähtsates küsimustes toimub? Aga see selleks, võitjaks osutusid Mikser ja Sotsiaaldemokraadid. IRL viib ilmselt läbi kiirreformi, sest lihtsalt „lambist” tuntud Luurekordinaatorit punti ei võetud. Ja sellise kaliibriga mees lihtsalt lihtliikmeks ei tule.


Mis sa arvad, kas IRL tuleb jamast ühtsena välja või tekib selle kõrvale uus, pettunud kampsunite erakond?


J. L.:
IRLi baasil ja osadest reformikatest tuleb uus erakond. See on selge, sest kunagi moodustamisel olnud regionaalpartei kohta on juba huvi tuntud. Nimeks oleks võinud ehk olla ka Põliseestlased, aga Toomepuu on selle nime juba põhja lasknud – kes tahab olla pundis mehega, kelle tegevusest omaaegses Riigikogus midagi ei mäletata – mõtlen selliseid ettepanekuid, mis ka positiivse lahenduse leidsid.

Arvatakse, et elamisloa-skandaali organiseeris IRLile Reformierakond, kes IRLi „loputusest” kõige rohkem võitis. Mis sina arvad?


J. L.:
Täiesti loogiline lähenemine, sest reformikad soovivad igal juhul uuesti võimule jääda. Liiga tugev IRL võiks äkki moodustada teistega koalitsiooni ja puhtalt ärategemise pärast vangerdatakse Reformierakond siis opositsiooni. Skandaalid aitasid neil võimu tugevdada. Samas ei saanud nad väga IRLi survestada, sest oli reaalne oht, et solvunud IRL lööb punti sotsiaaldemokraatide ja keskerakondlastega. Ja kuna kaks viimast oleks väga vähe küsinud, oleks IRL kõik – nii pea- kui võtmeministrite kohad endale saanud.


Üks skandaali sattunud ministritest Ken-Marti Vaher oli ju ka meie kandi mehe Ülo Tuliku suur toetaja, kiitis teda Tuliku valimisbülletäänis. Sul endalgi on IRLiga nii-ütelda segaseid suhteid olnud – rääkisid, et volikoguliige Henni Nassar tahtis sinult maavanem Andres Kõivu kohta kompromiteerivat linti osta. On sul pärast seda veel IRLi liikmetega kokkupuuteid olnud ja kui jah, siis milliseid?


J. L.:
Oli selline situatsioon. Nimelt saan ma hästi läbi mitmete Keskerakonna juhtfiguuridega nii Riigikogus kui nende partei juhtorganites. Sain nende kaudu mitmeid häid tellimusi. Ja siis tekkis paus, millest ma korraga aru ei saanud, kuni lõpuks üks riigikogulane selgitas, et nad ootavad, mis minust saab. Nimelt olla Tulik pöördunud oma siseministrist parteikaaslase poole, et see leiaks võimaluse minu karistamiseks. Asi selles, et Tulikule ei mahtunud pähe, et ma julgesin tema tegevuse aususe maavanema kahtluse alla panna. Tegin siis asja avalikuks, puhtjuhuslikult puhkes samal ajal ka elamislubade skandaal, mis välistas otseselt selle plaani rakendamise, ja nüüd on olukord selline, et uuel aastal jätkub kõik vanast kohast edasi.


Tuliku ümber käis enne tema Riigikokku lahkumist volikogus suuremat sorti tants – opositsioon tahtis esmalt teda ja pärast Kristjan Võrnot Selista eelistamise pärast maha võtta. Mis sina sellest arvad ja miks ettevõtmine ei õnnestunud?


J. L.:
Ainult seetõttu, et Reformierakond mängis kõik üle. Nimelt sai ta linnas absoluutse võimu ja et mitte oma kohti kaotada, proovivad IRLi abilinnapead, keda ma hellitavalt lapspoliitikuteks kutsun, nii linnapea, kui ka volikogu esimehe mõtteid lausa huultelt lugeda. Selles suhtes müts reformikate ees maha, sest ka mina unistan ettevõttest, kus piltlikult öeldes on alluvuslik vahekord nii paika pandud, et alluvad hakkavad ise endale vastu nägu peksma, kui ülemus kurjalt peale vaatab.


Nüüd Keskerakonnast. Savisaar vaatab kindlasti IRLi siplemist mõnuga pealt, eelmisel aastal oli ju hammasrataste vahel tema. Aga mis sa arvad, millise nipiga tal ikkagi õnnestus Keskerakonna troon endale hoida, kuigi siin Võruski käis tema ja Ratase toetajate vahel kõva madin – isegi Toobal käis piirkonnajuhte mõjutamas? Ja veel – mis sa arvad, kaua Savisaar veel Keskerakonna eesotsas vastu peab?


J. L.:
Vana rebane Savipäts oskab asju ajada. Ainult lollid ei saanud aru, et Ratas käidi välja ainult selleks, et kompida, mis saab siis, kui Savisaar otsustab võimust loobuda ja muutuda elu lõpuni Keskerakonna auliikmeks. Ja selles osas sai ta ülevaate, et vana kaardivägi ei vea alt, olenemata sellest, kes uueks juhiks valitakse. Arvan, et enne järgmisi valimisi ta võimust loobubki, et kindlustada Keskerakonnale valitsusse saamine 100protsendiliselt.


Ma ei saa sotsiaaldemokraatidest aru – ühelt poolt nad oleks nagu Ansipi vastu, aga teisalt on hädisemat opositsiooni raske leida. Mis sina arvad – kas sotsiaaldemokraatidel on lootust saada juhtivaks opositsioonierakonnaks ja mis värk nendega üldse on?


J. L.:
Sotsiaaldemokraatidega on asi selge. Poisid soovivad saada järgmisse valitsusse ja ka saavad, sest Keskerakonnaga jaotatakse venelaste hääled. Ei tohi lasta ennast eksitada näilisest vastasseisust Keskerakonnaga, sest tegelikult on siililegi selge, et järgmine valitsus on laiapõhjalisem. Kõige suurem küsimärk on reformikad, sest kui neil ei õnnestu kiilu vahele lüüa, on nad toredasti opositsioonis. Ei tohi ka unustada, mis taustaga on juhtsotsiaaldemokraadid.


(Intervjuu jätkub uuel aastal. Järgmises osas tulistab „Pommionu” Võru juhtpoliitikute ja Võru kultuurielu pihta.)