Menu

Aususe kaitseks

On ülimalt värskendav lugeda, millise aususe ja vaimuteravusega avaldab tänase poliitelu kohta oma arvamust Jüri Luik alias „Pommionu”. Luige enda kohta on ka igasugu asju arvatud, kuid seda küll öelda ei saa, et ta arg oleks.


Oma arvamuse omamine ja välja öelda julgemine on Eestis nii haruldased, et selle võib varsti looduskaitse alla võtta. Taas on hakanud tekkima hirm, et olles aus, olen riigi- või valitsuse vastane, rahvavaenlane, ja selles hirmus peetakse paremaks suu lukus hoida. Turvalisem on tagaplaanile hoida ja muganduda, kuid on see variant ikka meie jaoks kõige parem? Sest on ju selge, et mida rohkem astud sa tagasi, seda rohkem astub see, kes sulle päitseid pähe tahab ajada, sinu poole, kuni oledki seljaga vastu seina, ja mida rohkem sa selja küüru tõmbad, seda rohkem meelitad enda kallale vägivallatsejaid, kel suur kiusatus küürutõmmatud seljale nuiaga äsada.

Riigikogulane Heimar Lenk soovitab rahvale karmilt: hakake oma peaga mõtlema! Kuid kui lihtne see oma peaga mõtlemine tegelikult on, näitas see, mis toimus tema enda erakonnas siis, kui troonikukutajad eesotsas Jüri Ratasega üritasid ka oma peaga mõelda ja Savisaarelt võimu üle võtta. Siis oli edgarjugend kohe platsis ja ainsaks aktsepteeritavaks loosungiks sai „Ja wohl, mein fuhrer!”.


Või võtame IRLi elamisloaäri edendanud ministri Ken-Marti Vaheri. Millise entusiasmiga see noormees küll end äraostmatuna esitles ja korruptsiooni vastu võitles! Kui tuli aeg oma erakonnakaaslase Ülo Tuliku korruptiivsete tegude osas aru anda, oli „äraostmatul” suu vett täis ja ka nüüd ei taha ta elamislubade afääri soodustamise eest vastutust võtta, rippudes oma ameti küljes kui hirmunud kass kardinas.


Nii et ei ole lihtne see selja sirgu löömine ja ausalt elamine ja ega ta ka uuel aastal kergemaks lähe. Tulevad uued ja hullemad skandaalid, sest järgmised valimised on ukse ees ja valetamine ning varastamine saab uue hoo. Tuntud vene blogija, Moskva suure jõuluaegse meeleavalduse üks peaorganisaatoreid Aleksei Navalnõi, kes on oma aususe pärast juba Putinilt 15 päeva türmi saanud, ütles kihvtilt: Kreml ei ole paik sulidele ja varastele. Kuivõrd ka Eesti on vaikselt stagnaaega nihkuv ühiskond, kus valitsejad valitsetavate vaikides varastavad, siis võib sama öelda ka Toompea kohta ning soovida, et uuel aastal ei oleks sulidel ja varastel enam Riigikogus kohta. Ausat uut aastat kõigile!