Menu

Kus siis ikkagi sünnitada?

Kõigi mugavustega Elites on mugav ka naistearsti kabinet – siin on olemas isegi ultraheliaparaat. Fotod: IRJA TÄHISMAAUURINGU KOKKUVÕTE • Võrumaa Teataja Lõuna-Eesti sünnitusvõimalusi tutvustav sari selgitas välja, et kõik siinsed sünnitusmajad ei ole sugugi võrdsed. Igal on omad plussid, mida naistearstid uhkelt välja tõid. Kuid igal on ka omad miinused ja seepärast peaks iga rase naine enne sünnitama minekut teadma, mis täpselt teda kuskil ees oodata võib. Sünnituslugude kokkuvõte üritab siinkohal abiks olla.


Enamasti on sünnitaja esimene valik kodulähedane maakonnahaigla, mis paistab tuttava ja turvalisena. Mõeldakse ka odavusele – kui eestlasel on tavaks pulmadele ja sünnipäevadele laristada, siis sünnituse puhul peetakse iseenesestmõistetavaks, et see on tasuta. Sünnitajad
ootavad, et neile pakutakse tasuta kvaliteeti, kuid on sageli sunnitud pettuma – foorumite põhjal otsustades ei jää enamik sünnitajaid riigihaiglate pakutavaga rahule. Põhjused on erinevad – keda häirib ämmaemandate sage vahetumine sünnituse juures, keda arstide külm ja noriv suhtumine, keda nõukogude ajast kaasa tulnud sünnituslauale selili sundimine, millest riigihaiglad ka tänapäeval loobuda ei raatsi. Kas riigihaiglates on siis üldse võimalik positiivset sünnituskogemust saada või saab kvaliteeti ainult erakliinikus ja raha eest? Toome eraldi välja Võrumaa Teataja külastatud haiglate plussid ja miinused.


Lõuna-Eesti haigla – haigla miljöö, aga professionaalne meeskond


Kui veel kümme aastat tagasi levis jutt, et Lõuna-Eesti haigla jääb mäekõrguselt alla naabermaakonnas asuvale Põlva haiglale, siis täna enam nii väita ei saa. Lõuna-Eesti haigla on astunud tõsiseid samme, et Põlvale järele jõuda ja tal on ka Põlva ees mitmeid eeliseid.


Lõuna-Eesti haigla sünnitustuba koos vanniga.Esiteks kindlasti sünnitusvalves olevate arstide professionaalsus. Sünnitust võtab küll vastu ämmaemand, kuid kas Tartust või Tallinnast kohale sõitnud naistearst on kogu aeg kohal ja kuuldekaugusel ning käib iga natukese aja tagant sünnitajat vaatamas. Teiste seas käivad Lõuna-Eesti haiglas tööl Elite kõrge reitinguga naistearstid Krista Sitska ja Reet Küüts ning ämmaemand Ene Kons. Kogemustega arstide ja ämmaemandate kohalolek tagabki sünnitusteenuse professionaalsuse ja kvaliteedi. Miinus on see, et naistearste ja ämmaemandaid ei saa üldjuhul kinni panna ja sa ei tea kunagi, kas sinu sünnituse juures on Elite arst/ämmaemand või kohalik kuri tädi, keda foorumites „lihunikuks” kutsutakse.


Põlvaga sarnaselt on ka Lõuna-Eesti haigla ühes sünnitustoas vann olemas ja seda lubatakse ka sünnitamiseks kasutada – ainus tingimus on see, et ema ja lapsega on kõik korras. Pluss on veel see, et erinevalt Põlvast on sünnitajal võimalik saada valusid leevendavat seljasüsti.


Põlva haigla sünnitustuba.Miinusena võib välja tuua seda, et vaatamata akendest avanevatele ilusatele vaadetele valitseb siiski Lõuna-Eesti haiglas haigla miljöö – pikad koridorid on kõledad ja peretoad näevad välja küllaltki troostitud. Kokku on peretube kolm, kuid laia voodiga tube on vaid üks (Põlvas kaks) ja ööpäeva hind on 12,78 eurot. Miinus on ka see, et pole tagatud tasulise ämmaemanda teenust – haigla väitel ei ole ämmaemandad sellest ise huvitatud, kuigi tingida saab ja teoreetiline võimalus selle saamiseks on. Hind oleks sel juhul 200 eurot. Sünnitajale tähendab selline ebakindlus järjekordset muret, sest rääkigu haiglad, mida tahavad – kõikide ämmaemandate talendid ei ole sünnituse vastuvõtmisel võrdsed.


Sobib sünnitajale, keda ei sega haigla miljöö ja kes tahab olla kindel selles, et saab vajadusel seljasüsti. Privaatsust ihkavale naisele on see haigla sünnitamiseks kindlasti parem variant kui Tartu ülikooli naistekliinik, kus võib olla kuus-seitse sünnitust päevas, sest sünnitusi on Lõuna-Eesti haiglas vähe ja on väga võimalik, et sünnitamine satub päevale, mil majas keegi teine ei sünnitagi.


Põlva – privaatne, aga seljasüsti ei saa


Tartu ülikooli naistekliiniku üldpalat, kus dušš ja WC on sees.Põlva haigla on hea mainega. Sinna kipuvad sünnitama ka Tartu ja Pihkva naised. Haigla on uhke oma väikse vaikse ja privaatse sünnitusosakonna üle. Tõepoolest – sellele, kes soovib eelkõige privaatset ja loomulikku sünnitust, on Põlva haigla Lõuna-Eesti riiklikest sünnitusmajadest parim. Kuid ka siin tuleb arvestada asjaoluga, et rõõmsavärvilisi perepalateid, mida on kokku kolm (hind 12–19 eurot), ette kinni panna ei saa. Ämmemanda broneerimisega on pisut paremad lood – seda teenust pakub Svetlana Nilbe, kes valiti aasta ämmaemandaks 2009. Teenus maksab 127 eurot, mis on Lõuna-Eesti odavaim.


Põlva on pikka aega olnud vettesünnituse pioneeriks, alustades sellega juba 1990. aastate alguses. Nüüd on vettesünnituste arv Põlvas drastiliselt kukkunud – neid on ainult kümme protsenti ja sellele ei pöörata ka enam suurt rõhku. Haiglas on ainult üks vann ja enamik sünnitusi võetakse siingi vastu selili.


Oluline miinus on epiduraali puudumine, nii et väga valutundlikul sünnitajal ei maksa Põlvasse minna.


Sobib naisele, kes soovib sünnitada võimalikult loomulikult, on kindel, et epiduraali ei taha, ning eelistab privaatset ja vaikset sünnitusmaja, kus on ilusad peretoad, aga rahakott erahaiglat ei võimalda.


Kriminaalne Valga ütles intervjuust ära


Soovisime teha lugu ka Kagu-Eesti kolmandast maakonnahaiglast Valgast, kuid põrkasime seal kummalisele vastuseisule. Nimelt oli vanemämmaemand Daina Kaska algul lahkelt intervjuuga päri, kuid lükkas siis kokkulepitud aega kaks korda edasi, kutsudes Võrumaa Teataja viimaks kohale 19. detsembriks. Päev enne tuli aga temalt järgmine e-mail: „Kahjuks ei soovi keegi meie osakonnast seda lugu teiega teha. Kui me seda soovime, siis on meil selleks oma kohalik leht olemas. Daina”. Ei oska selle peale muud teha, kui käsi laiutada, kuid eks kriminaalse kuulsusega haiglal (nende ülemarst Andres Sell mõisteti ju äsja kohtus inimkatsete tegemises süüdi – toim) ole meediatähelepanu vältimiseks omad põhjused.


Haigla internetileheküljelt võib lugeda, et peretube on haiglas kaks (hinnad: 28,76 ja 19,17 eurot). Pakutakse ka individuaalse ämmaemanda teenust, mis maksab 159,78 eurot, mis on kallim kui Põlvas, ent odavam kui Võrus.


Tartu – palju sünnitusi, aga professionaalseim


Tartu ülikooli naistekliiniku puhul tuleb esmalt märkida seda, et tegu on Lõuna-Eesti ainsa kolmanda etapi haiglaga, kus tuntakse uhkust selle üle, et sünnitaja turvalisus on täielikult tagatud – kõik teistes haiglates ohtu sattunud transporditakse lõpuks sinna. Teiseks on Tartu vaieldamatuks plussiks nende uus maja Maarjamõisas, kus tegutsetakse aastast 2008. Juba haigla koridorid on modernsed ja rõõmsavärvilised, sünnitus- ja peretubadest rääkimata. Oluline erinevus maakonnahaiglatega on see, et ka kõikides üldpalatites on WC ja duširuum sees. Uuendusena pakub naistekliinik alates sellest aastast minispinaali ehk seljasüsti, mis võtab küll valud ära, aga tundlikkust mitte. Seda tehakse küll vaid korduvsünnitajatele.


Miinus on jälle see, et sünnitusi on hirmpalju, keskmiselt kuus-seitse päevas ja kiirel päeval võib suurema tähelepanuvajadusega sünnitaja tunda end üksijäetuna. Kuigi perepalateid (hind 31,96 eurot) on palju, 13, võib ka seal sünnitajate suure arvu tõttu juhtuda, et jääd sellest ilma, sest kinni panna neid ei saa. Küll on tagatud individuaalse ämmaemanda teenus, mis maksab 191,73 eurot.


Sobib sünnitusabi kvaliteeti ja professionaalsust hindavale sünnitajale, kes soovib sünnitada modernses ja kõigi mugavustega sünnitusmajas, kuid ei taha maksta erahaigla hinda ning suudab taluda suure haigla melu ja rahvarohkust.


Elite – maksujõulisele parim


Lõuna-Eesti ainus erahaigla Elite on professionaalsuselt võrdne Tartu ülikooli naistekliinikuga ja mugavuselt ületab ta kõiki Lõuna-Eesti sünnitusmaju. Kuna kõikidel Elite naistearstidel on ka kõrgeim kategooria ja vähemalt 15 aastat staaži (ämmaemandatel kümme), võib julgelt väita, et tegemist on Lõuna-Eesti, kui mitte Eesti parima sünnitusmajaga. Takistuseks võib saada vaid hind – normaalne sünnitus maksab 500 ja keisrilõige 750 (erakorraline) või 1020 (plaaniline) eurot.


Eraldi plussidena võib välja tuua järgmised olulised asjad: Elites on igale sünnitajale peretuba tagatud ja seal võib aega veeta juba tükk aega enne sünnitust. Ka kliinikusse kohaleminekul ei kehti ranget korda – kui riigihaigla ootab sind alates viieminutilistest tuhudest, siis Elitesse lubatakse juba siis, kui tunned, et vajad tuge.


Kehtib printsiip „klient on kuninganna”, mis tähendab, et sa võid seal tõepoolest mitte vaid teoorias, vaid ka praktikas kõike valida – nii sünnitusasendit ja -võimalust (mõlemas sünnitustoas on mullivann) kui pärast sünnitust a la carte menüüst toitu. Igal sünnitajal on oma brigaad – arst, ämmaemand ja lastearst ning sünnitust ei võta vastu mitte ämmaemand, vaid arst (kui oled Elites arvel, siis sinu enda arst).


Sobib naisele, kes soovib endale ja oma lapsele parimat ning on võimeline ja nõus selle eest maksma.


Kas siis riigihaigla või erahaigla?


Mida siis lõppude lõpuks valida? Raske on dikteerida, sest iga naine on erinev. Mõni on väga valutundlik, mõni üldse mitte, mõni tahab, et teda juhendataks, teine tahab aga ise dirigent olla.


Kokkuvõtlikult võib öelda seda, et mida suurema individuaalse lähenemise ja tähelepanu vajadusega oled, seda rohkem tasuks kaaluda erahaiglas sünnitamist. Riigihaigla on paratamatult haigla ja sind võetakse seal kui patsienti, kes peab olema paindlik kui pajuvits. Jutt valikuvõimalustest on sageli müüt – sageli saab otsustavaks mitte sünnitaja, vaid ämmaemanda mugavus.


Erahaiglas oled jällegi klient, kes maksab, ja sul on õigus kaasa rääkida. Ehk siis lihtne erinevus ongi see, et kui riigihaiglas on kamandaja arst või ämmaemand, kes võib sulle su soovide täitmisel vastu tulla, aga võib ka mitte, siis erahaiglas oled arsti ja ämmaemandaga võrdne partner, keda võetakse alati kuulda.


Kuid mida teha, kui raha pole või kui ei taha seda kulutada? Siis tuleb valida riigihaigla ja nende seast peab juba igaüks ise oma valiku tegema – lähtuvalt sellest, mis kellegi jaoks oluline. Lühidalt võib öelda seda, et kõige odavam ja privaatsem on Põlva haigla, kõige tähelepanelikum ja avaram Lõuna-Eesti haigla ning kõige modernsem ja professionaalsem Tartu ülikooli naistekliinik. Kui vähegi võimalik, tasub võtta tasuline ämmaemand – siis saad koostada personaalse sünnitusplaani ja oled samuti klient, kel on õigus kvaliteeti nõuda.

{jcomments off}

20 PÄEVA ENIMLOETUD