Menu

FOTOD Riigipea lõpetas eile seekordse töönädala Kagu-Eestis

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Võru linn

President Kersti Kaljulaid töötas 14.–20. septembrini Kagu-Eestis. Esimesel päeval külastati Nedsaja küla sügistalguid ning eile, viimasel visiidipäeval külastati Urvaste kooli, Võru instituuti, kohtuti piirkonna põllumeeste, ajakirjanike ning Võru ettevõtjatega.

Pikemalt Kagu-Eestis ringi sõites kipub lõunaeesti keel oma erinevates vormides päris palju kuulda olema. Piisavalt, et ka need, kes sellega muidu harva kokku puutuvad, vaikselt aru hakkaksid saama. Võru Instituudi direktor Rainer Kuuba tutvustas mulle aga ka instituudi tegevust keele süstemaatsemas uurimises ja küllalt põnevaid järeldusi. Lõppeks polegi ehk väga oluline, kas nad on keeled või murded. Tore, et nad olemas on - ja tore, et neid hoitakse. Teeb elu rikkamaks.

Üleeile tutvus president Kersti Kaljulaid Võru Järve kooli tööde ja tegemistega, peale selle külastati Lõuna-Eesti haiglat, Vastseliina päästekomandot, Vastseliina linnust, Nopri ning Andri-Peedo talu ja võeti osa orienteerumisneljapäevakust.

Õhtupoolikul vestlesime veel Kubija hotellis kohalike ettevõtjatega.

Kagu-Eestis veedetud töönädalasse mahtus peale eespool mainitu palju külastusi ning osavõtte üritustest.

Viimastel päevadel olen külastanud mitmeid Kagu-Eesti hariduslike erivajadustega laste koole, täna samamoodi Urvaste kooli inimesi. Täna osalesid vestlusringis ka teised piirkonnas teemaga tegelevad inimesed ja Haridusministeerium. On aukartustäratav rääkida nende õpetajate, juhendajate ja hooldajatega, kes seda ränkrasket tööd teevad. Aitäh teile veelkord!

Tänane päev algas imekauni männimetsa kohal kõrguvas Lõuna-Eesti Haiglas Kubijal. See Tartu Ülikooli Kliinikumi võrgustikus tegutsev sihtasutus on siin kagunurgas mitmes mõttes suurim – tegemist on nii Kagu-Eesti suurima tööandjaga oma ligi 500 töökohaga kui ka suurima ööpäevaringse meditsiinilise valmisolekuga haigla siin regioonis. Ja ma pole küll päris kindel, kuid ilmselt on see kolme tiiva ja üheksa korrusega hoone ka lihtsalt kõige suurem maamärk siinpool Tartut.

Üle 20 aasta Misso lähedal tegutsenud Nopri talu toodanguga on ilmselt paljud tuttavad. Kui ma ei eksi, on see saadaval kõigis suuremates poekettides. Nopri talu ja selle peremeest Tiit Niilot iseloomustabki pidev otsimine ja katsetamine ja nuputamine, kuidas selles suurtest keskustest üsna kauges asukohas edukalt ette võtta ja ära teha. Täna tegeletakse nii piima tootmise ja töötlemisega, eraldi on ka väga heal tasemel juustutööstus ning järjest rohkem ka agroturismiga. Või nagu üks Tiidu slaidile vupsanud kirjaviga hästi keelt uutis – rurismiga. Kokku saab ses ettevõttes igapäevaselt tööd 30 inimest.

LOE VEEL

LOE VEEL

15 PÄEVA ENIMLOETUD