Menu

Elite – sünnitus kui spaaskäik

Elite juhataja Andrei Sõritsa ja sünnitusosakonna naistearst Svetlana Räim kliiniku õdusas kohvikunurgas kliendi privaatsust ja mugavust tähtsustavast kvaliteedipoliitikast kõnelemas.	 Foto: Irja TähismaaUURING • Võrumaa Teataja kolmas Lõuna-Eesti sünnitusvõimalusi tutvustav retk viis Tartu erakliinikusse Elite, kus sünnitamist võib võrrelda nii meeli kui keha hellitava käiguga spaasse. Uurisime, mis teeb Elitest erilise ja mis see lõbu kokku kõik maksma läheb.


Juba Elite kliiniku uksest sisse astudes unustab külaline, et on tulnud tegema lugu sünnitushaiglast. Sest Elite ei meenuta haiglat, kaugeltki mitte. Pigem toob see vaibaga kaetud treppide, väärikate kroonlühtrite ja vanas stiilis mööbliga kliinik meelde Hiltoni hotelliketi, kus on umbes samasugune interjöör – luksuslik, ent samas väga hubane.


Ka Elite registratuur pole põrmugi tavalise registratuuri moodi. Kui riigihaiglas täidab registratuuri ülesannet klaasboks, kust vaatab sisenejale vastu telefoniga lobisev tädi, siis Elites on selle asemel samasugune check in’i laud nagu hotellis ja selle taga on kaks naeratavat näitsikut, kes iga tulijat sõbralikult tervitavad.


Ainus, mis mõtte korraks haiglale viib, on väike kastike siniste kilesussidega riidepuu kõrval, kuid need ei riku üldmuljet, et oled sattunud kohta, kus võid end rahumeeli lõdvaks lasta.


Paljude sünnituselamuse rikub ära haiglate iseäralik rohulõhn, sinust kui seinast mööda tuhisev personal ja vägisi hinge pugev tunne, et oled patsient. Ehk see keegi, kelle peal tööst kurnatud arstid oma viha ja kibestumuse välja elada saavad ja kes peab olema tänulik juba siis, kui teda ainsagi sõbraliku pilguga premeeritakse. Elites on vastupidi – kohe tekib tunne, nagu oleksid klient, kellele kõik meele järele olla üritavad. Siinkirjutajat võib kutsuda snoobiks, kuid ma olen sunnitud tõdema, et kui pärast riigihaiglates intervjuu tegemist tundsin end väsinuna ja tahtsin koju, siis pärast Elite ringkäiku olin nii reibas, et tahtsin veel Tartu linna peale jalutama minna. Niivõrd hästi mõjus mulle kliiniku kutsuv ja külastajale igal sammul tähelepanu pöörav aura. Mis siis veel sünnitajast kõnelda, kelle iga pilk võib tappa, iga hea sõna aga taevastesse kõrgustesse tõsta …


Igal sünnitajal personaalne brigaad


Võrumaa Teataja ajakirjanikule ekskursiooni korraldanud Elite arendusjuhi Kristina Sõritsa sõnul eristub Elite teistest Lõuna-Eesti haiglatest eelkõige selle poolest, et 2001. aasta detsembris avatud Lõuna-Eesti ainsa erasünnitusmaja eesmärk on pakkuda naistele kvaliteetset sünnitusabi koos maksimaal-se privaatsuse ja mugavusega. Maksimaalne mugavus maksab loomuliku sünnituse korral 500 eurot ja tähendab seda, et Elitesse sünnitama tulnud pered saavad juba kliinikusse saabudes enda käsutusse laia voodi, isikliku vannitoa-WC, televiisori, interneti ja muude mugavustega peretoa, kus nad võivad viibida nii enne kui pärast sünnitust. Siin avaldubki Elite üks väga tähtis erinevus võrreldes riigihaiglatega – kui sinna lubatakse sünnitaja alles siis, kui tuhud on iga viie minuti tagant, siis Elitesse võib minna ja end peretuppa check in’ida juba esimeste tuhude tekkides. Samuti võib iga rase, kes plaanib sünnitada Elites, helistada ööpäevaringselt sünnitusosakonna arstidele, kui tal tekkivad hirmud, ebakindlus või kahtlused – ka see on üks tähtis osa patsiendi privaatses kohtlemises.


Peretoa saamise pärast ei ole vaja üldse muretseda – need on igale sünnitajale garanteeritud, sest 2011. aastal on olnud kõigest 19 päeva, mil Elites sündis päevas rohkem kui üks laps, peretube on aga kokku tervelt kuus. Sünnitusjärgne toitlustus toimub Elites põhimõttel „a la carte” ja nii on sünnitajal võimalik ise menüüst valida, mida ta pärast sünnitust süüa tahab. Selleks tuuakse talle menüü ja väljavalitud toit tellitakse kohale kohvikust või restoranist. Naise toit on sünnituspaketi hinna sees, mehe eest tuleb juurde maksta.


Teine äärmiselt oluline erisus võrreldes riigihaiglatega on see, et kui seal saad tasuta vene ruleti, mis tähendab seda, et sinu sünnitust juhib ämmaemand, kes on parajasti valves (kes võib olla nii aasta ämmaemand kui keegi, keda rahvasuu „lihunikuks” kutsub), siis Elites on kvaliteedinõuded rangelt paigas. Kogu personal arstidest õdede ja ämmaemandate abideni on hoolikalt valitud ning suurte kogemustega – noored arstid, praktikandid, residendid ja ametit õppivad tudengid pole Elites lubatud. Kõigil arstidel on minimaalselt 15 aastat tööstaaži ja ämmaemandatel vähemalt kümme.


Kui riigihaiglas võtab sünnitust vastu ämmaemand ja arst tuleb kohale vaid vajadusel, siis Elite mugavuspakett tähendab seda, et sünnitaja saab kogu kliinikus viibimise ajaks enda käsutusse terve brigaadi (personaalse arsti, ämmaemanda ja lastearsti) ning sünnitust ei võta vastu mitte ämmaemand, vaid arst. Samuti on sünnitajale kindlustatud isikliku lastearsti kohalolek kohe pärast sünnitust. Kui naine on Elites arvel, siis võib ta sünnituse juurde kutsuda oma arsti, kes teda raseduse ajal jälgis.


Elites on naine kuninganna


Saan rääkida ka kahe Elite sünnitusosakonna naistearstiga (osakonnas on veel kaks naistearsti – kliiniku juhataja Andrei Sõritsa ja Krista Sitska, kellest oli juttu Võru haigla sünnitusloos – toim). Dr Svetlana Räim töötab Elites alates 2005. aastast ja dr Reet Küüts selle asutamisest 2001. aastal. Mõlemad arstid on väga sõbralikud ja neist hoovab turvatunnet sisendavat rahulikkust.


„Püüame sünnituse käiku võimalikult vähe sekkuda,” seletavad nad Elite sünnitusabipoliitikat. „Kiiret ei ole, propageerime loomulikku sünnitust. Austame väga perekonda ja arutame kõik otsused enne naise ja mehega läbi.” Dr Räime sõnul on Elites tavapärane, et naine tuleb sünnitama oma plaaniga, kuhu ta on märkinud kõik oma soovid, ja tema „brigaad” arvestab nendega nii palju kui võimalik. „Meil on arst ja sünnitaja võrdsed partnerid,” rõhutab ta ning märgib, et sünnitaja tunneb sageli üle haigla läve astudes ebaturvalisust. Elites püütakse selle tunde tekkimist juba eos ennetada ja selle põhinipp on see, et sünnitajat ei jäeta kunagi üksi ega teadmatusse – talle pööratakse kogu aeg tähelepanu ja seletatakse kõik asjad lahti.


Nagu juba mainisin, ei pea Elitesse sünnitama minnes kartma, et tige ämmaemand sind ukselt minema saadab ja ütleb, et liiga vara tulid. „Lubame tulla igal ajal,” kinnitab dr Räim. Sünnitajal tarvitseb vaid helistada ja oma tulekust teada anda.


Sünnitusviisi valiku osas on Elite deviis „Klient on kuninganna.”, mis tähendab seda, et naine saab ise valida, kus või mis asendis ta sünnitab. See põhimõte kehtib mitte ainult teoorias, vaid ka praktikas.


Kui riigihaiglad põhjendavad sünnitaja lauale meelitamist sellega, et „nii on parem loodet jälgida” ning teevad kõik endast oleneva, et sünnitajal vannis pikka pidu poleks, siis Elite arstid ja ämmaemandad selliseid nippe ei harrasta. Dr Räim ja dr Küüts ütlevad otse, et ei ole mingit põhjust sünnitajat lauale sundida. „Tänapäeva aparatuur on sedavõrd heal tasemel, et sünnitajat on võimalik jälgida igas asendis,” kinnitavad nad ja arvavad, et põhjus, miks riigihaiglates laua peale sunnitakse, võib olla tingitud ämmaemanda mugavusest. „Seliliasend pigem aeglustab sünnitust,” ütleb dr Räim. „Aktiivne olek tagab aga sünnituse kiirema kulgemise.” Seepärast pooldataksegi Elites aktiivsünnitust ja lastakse sünnitajal endale ise kõige mugavam asend valida.


Kliiniku mõlemas sünnitustoas on olemas mullivann, mida on võimalik kasutada nii valude leevendamiseks kui sünnituseks endaks.


Ka valutustamise osas on kõik variandid olemas – lisaks vannile ja massaažile on võimalik saada ka epiduraalanesteesiat (maksab 225 eurot lisaks). „Kui naisel on valulävi väga madal ja ta ei jaksa enam sünnitada, siis soovitame epiduraali,” ütlevad dr Räik ja dr Küüts. „Soe vesi ja vann on muidugi paremad.”


Klient on Elites küll kuninganna, kuid on üks asi, mida ta seal ei saa – soovkeisrit. Seda saab vaid näidustusel. Tõsi, üheks näidustuseks on paaniline hirm sünnituse ees ehk horror partus, kuid selle, kas tegemist on tõepoolest horror’iga, teeb kindlaks arst. Kuna paaniline sünnitushirm tekib tihti närvilisest õhkkonnast, siis on dr Räime sõnul väga oluline, et naist ei kiirustataks sünnitusel tagant ja et sünnitust ei forsseeritaks. „Suures haiglas on arstil sageli juba järgmine sünnitaja ukse taga, see tingibki kiirustamise,” tõdeb ta. „Naine sünnitab kiiremini aga just siis, kui teda ei kiirustata.”


Dr Räime sõnul vajab iga inimene elus tuge ega saa olla rahulik, kui arst ja ämmaemand ei seleta talle asju lahti. „Keeldude ja käskudega ei saa üldse sünnitust juhtida” lisab dr Küüts. „Sünnitaja on väga hell, üksainus kuri pilk võib talle halvasti mõjuda, ta tajub selle õhust ära. Seepärast on tähtsaim naise ja personali koostöö. Paljudel minu patsientidel on olnud sünnitushirm, aga see on ära kadunud, kui oleme neile asjad lahti seletanud.”


„Suhtume sünnitajasse nii, nagu me tahaks, et meisse suhtutaks,” ütleb dr Räim naeratades. „Naine on siin nagu kuninganna.”


Andrei Sõritsa: „Tahame pakkuda midagi ekstra.”


„Elite on loodud eelkõige selleks, et siin saaksid sünnitada minu lapsed ja lapselapsed,” ütleb sõbralik ja intelligentse olemisega Andrei Sõritsa, kes saab samuti mahti keset kiiret tööpäeva Võrumaa Teataja ajakirjanikuga juttu ajada. Selle tõestuseks ehib Sõritsa kabineti seina lisaks paljudele tema kliinikus ilmale tulnud laste piltidele ka tema enda lapselapse raamitud foto. Pildil olev väikemees on Sõritsa poja, Tartu ülikooli kliinikumi naistekliinikus naistearstina töötava Deniss Sõritsa ja tema abikaasa, Elite arendusjuhi Kristina Sõritsa poeg.


Sõritsa räägib, et Elite on kantud tema soovist pakkuda ka teistele sama kvaliteeti, mille ta on kindlustanud oma lastele. Kui Sõritsa enne Elite loomist veel naistekliinikus töötas, oli seal palju, millega ta rahul polnud – laest pudenes krohvi, kuid riigihaigla ei olnud nõus võtma riske, mis võimaldanuks sealseid tingimusi parandada. Sõritsa, kes pooldab pidevat arengut, ei suutnud sellega leppida ja tegi oma kliiniku, pidades eriti oluliseks seda, et tema patsiendid tunneksid end turvaliselt. „Et välistada, et midagi jääb puudu,” ütleb ta tõsiselt. „See on nagu autosõit – kui on head rehvid, siis on auto turvaline. See maksab aga raha. Sünnitusabiga on sama. Statistika näitab, et Eestis sureb ainult 75–100 last sünnitusel. Suurem osa neist ei ole looduse poolt elule määratud raske haiguste, väärarengute või enneaegsuse tõttu. Kuid on olemas ka „sünnituse avariisse” sattunud lapsed, kellel oli elu lootus … Kes tahab olla selle 100 seas? Meie püüame teha kõik selleks, et seda riski maandada.” Just seepärast ongi kõik arstid Elites kõrgema kvalifikatsiooniga ning kõigil Elite arstidel on minimaalselt 15 aastat tööstaaži. Peale Elite ei ole Eestis ühtki teist haiglat, kus kõik arstid oleks kõrgema kategooriaga.


„Tahame astuda ühe sammu kaugemale, pakkuda midagi ekstra,” põhjendab Sõritsa oma kliiniku rangeid kvaliteedinõudeid.


Kuna Elite on perefirma – kliinikut juhib Andrei Sõritsa, selle sisekujundajaks on tema abikaasa Svetlana Sõritsa, kes on ka peretubade seintel rippuvate lillemaalide ja Elite logoga beebiriiete autor, ja kliiniku arendusjuhiks on Sõritsa minia Kristina Sõritsa, siis küsin kliiniku juhatajalt, miks tema enda poeg Deniss töötab naistearstina Tartu ülikooli naistekliinikus, aga mitte Elites.


„Ta ei ole veel kogenud, alles lõpetas residentuuri,” ütleb veendunud perfektsionist Andrei Sõritsa naeratades. „Las saab enne ülikooli naistekliinikus praktilise kogemuse ja õpib teadustöö tegemist. Ainult praktiline töö kombinatsioonis teadustööga teeb arstist arsti. Tartu Ülikooli naistekliinik on selleks parim koht.”

MIS SEE KÕIK MAKSAB?

• Mugavusteta pakett maksab null krooni ja tähendab, et sünnitusabi pakutakse lisamugavusteta – naine on üldpalatis, arst on väljakutsel, sünnitaja ei vali ise endale menüüst toitu jne.
• Mugavustega pakett maksab normaalse sünnituse puhul 500 eurot, plaanilise keisrilõike korral 1020 eurot, erakorralise keisri korral 750 eurot, epiduraalanesteesia kasutamisel tuleb maksta lisaks 225 eurot.
• Mugavustega pakett Elites, Tähe või Gyne kliinikus arvel olevale naisele (arvele peab minema enne 12. nädalat) – 400 eurot, plaaniline keiser 1020 eurot, erakorraline keiser 750 eurot, epiduraalanesteesia 225 eurot.
• Elites kehtib ka soodustus – naisele, kes sünnitab esimese lapse Elites, saab teise lapse sünnitamisel 50 protsenti hinna-alandust (soodustust võib ka sõbrannadele edasi kinkida).

{jcomments off}

20 PÄEVA ENIMLOETUD