Menu

Kuidas muuta jaanipäev võimalikult igavaks? Häirekeskus soovitab

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

FOTO: Aigar Nagel

Häirekeskus meenutab, et kuumal jaanipäeval tasub panustada enam veele kui alkoholile. Iga inimene saab olla see sõber, kes ei lase kaaslastel lõhkuda ennast ega ümbritsevaid.

“Oleme siin kuskil, tee ääres seisame, aadressi ei tea täpselt, ma ei ole kohalik.” See on üks lause 112 numbrile tehtud kõnest möödunud aasta jaanipäeval. 

Jaanipäev tuleb igal aastal taas, ent paraku korduvad aastast aastasse ka sarnased probleemid. Helistajad ei tea oma asukohta. Mõned inimesed on liiga purjus, et nende murest oleks võimalik aru saada. Tarbitakse palju alkoholi ja liiga vähe vett. Kakeldakse. Rooli istuvad purjus inimesed. 

Häirekeskus julgustab esiteks aegsasti oma asukohta selgeks tegema. Võõras kohas viibides tasub kaardirakendusest enda koordinaadid üles otsida. Seda võiks katsetada enne, kui midagi on juhtunud, sest paanikas võib see osutuda keeruliseks ülesandeks.

Üks teine kõne möödunud jaanipäevast. "Meie kuulasime enne Kukerpille, aga naabrid panid mingit imelikku tümpsu, kus sõnu ei ole!" kurtis helistaja. Meenutame, et 24. juunil öörahu ei kehti. Häirekeskus saab jaaniööl palju kõnesid lärmi kohta ja ehkki mure (sealhulgas endast erineva muusikamaitse pärast) on arusaadav, ei ole jaanipäeval selliste kaebustega liiga palju ette võtta. Naabrite osas võiks siiski hoolivust üles näidata ja mõistev olla ka juhul, kui seadus seda ette ei kirjuta.

On oluline, et seltskonnas oleks kaine ja adekvaatne inimene, kes suudaks vajadusel abi kutsuda. Ent veelgi olulisem on, et igaüks suudaks vajadusel olla reaalsuse saadik, kes ei lase purjus kaaslast rooli, ujuma ega ka üle lõkke hüppama. Kõigi kolme kohta saab Häirekeskus jaaniöödel kõnesid ja paraku ei ole kõik need lood ilusa lõpuga.

Alkoholiga mõõduka joone hoidmine on asjakohane mitmel põhjusel. Muu hulgas ka sellepärast, et helistaja aitamiseks peavad päästekorraldajad alustuseks tema kõnest aru saama. Mida vähem alkoholi, seda selgem jutt. Häirekeskuse töötaja peab võimalikult kiiresti aru saama, mis juhtus ja millist abi vaja on. 

Muidugi oleks päästekorraldajate, kiirabi, päästjate ja politsei elu jaanipäeval heas mõttes igavam, kui jaanipäevalised kõike eelpool nimetatut meeles peaksid. Ent eelkõige on nende mõtete taga lootus, et seekordne jaanipäev möödub kõigile võimalikult turvaliselt.

Lisaks:

Häirekeskuse meediku soovitused kuumalaine ajal:

  • Joo palju vett.
  • Proovi püsida varjus.
  • Kata pea.
  • Väldi kiireid temperatuurimuutusi. Viirushaigused liiguvad jätkuvalt.
  • Võimalusel püüa päevasel ajal füüsilist tööd vältida. Eriti oluline on see krooniliste haigete puhul. Kuna temperatuur meenutab Lõuna-Euroopat, võiks sealt üle võtta ka tavad ja näiteks siestat pidada. 
  • Kui enesetunne on halb, ära oota, vaid vali 112.

LOE VEEL

LOE VEEL

20 PÄEVA ENIMLOETUD