Menu

„Eesti ema” skulptoritest ilmus raamat

Hetk Ilme ja Riho Kulla elu ning tööd kajastava albumi esitluselt kolmapäeval Põlva kohvikus Aal, pildil on (vasakult) albumi koostaja Sirje Vill, skulptoripaar Riho ja Ilme Kuld ning albumi küljendaja Mall Sermand.  Foto: INNO TÄHISMAA

RAAMATU ESITLUS • Rõuges asuva „Eesti ema” skulptuuri autoritest Ilme ja Riho Kullast ilmus kolmapäeval Põlvas album pealkirjaga „Kullad”.

Põlva kohvikusse Aal olid kolmapäeval kogunenud nii skulptorid ise, nende pereliikmed ning lähemad sõbrad ja tuttavad, kokku paa-rikümne inimese ringis. Teiste seas olid kohal skulptoripaari sõbrad Asta ja Ilmar Tagel ning tütar Katrin abikaasa Ignace’i ja tütre Eliisega.

Albumi laadi raamatus on tutvustatud skulptoreid ja nende töid. Raamat algab tee kirjeldusega Kuldade poole Mooste valda Kaaru külla, kus on Ilme Kulla (neiupõlvenimega Loit) sünnikodu ning kus skulptoripaar veedab oma suved ja tegeleb loominguga.

Ilme on pärinud oma ande tõenäoliselt isalt, kes oli andekas mees – joonistas pilte ning mängis kannelt ja flööti. Ilme lõpetas Jaanimõisa 8-klassilise kooli ning jätkas skulptuuriõpinguid Tartu kujutava kunsti koolis ja Eesti riiklikus kunstiinstituudis. Instituudis kohtus Ilme oma tulevase kaasa Riho Kullaga, kes oli sündinud küll Tallinnas, aga üles kasvanud Mõisakülas ja Pärnus. Pulmapidu peeti Ilme kodus Kaaru külas.

Riho Kuld on oma ande pärinud tõenäoliselt emalt Annalt, kes vabal ajal laulis, luuletas ja käis isegi Tallinnas Leo Kalmeti käe all oma näitlemisoskust täiendamas.

Ilme ja Riho Kuld on tuntud nii Eestis kui ka piiri taga. Nende töid on väljas Belgias, Saksamaal ja Prantsusmaal. Prantsusmaalt La Bresse’ist on pärit kõrgeim rahvusvaheline tunnustus ja peapreemia „Rahuingli” eest.

Riho Kulla tuntuimad tööd on Tehumardi ausammas Saaremaal, skulptuur „Energeetika” Narva elektrijaama juures ja „Raadiotuvi” Tallinnas raadiomaja seinal.

Aastal 2010 avati Rõuges Riho ja Ilme Kulla viimase aja üks suursugusemaid ning väärikamaid skulptuure – „Eesti ema”.

Albumi andis välja Jakob Hurda nimeline Põlva Rahvahariduse Selts, selle koostas seltsi esinaine Sirje Vill.