Menu

Väimela kanala rajamise plaan on keskkonnale ja kohalikule elule ohutu

  • Kirjutas Noeela Kulm ASi Kobras keskkonnaekspert

Noeela Kulm ASi Kobras keskkonnaekspert

Keskkonnakonsultatsiooni ettevõte AS Kobras sai OÜ-lt Lõuna-Eesti Talumuna tellimuse Väimela kanalakompleksi keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) koostamiseks 2017. aasta kevadel. Juba möödunud aasta mais avalikustatud dokumentides anti teada plaanist kasutuseta jäänud laudad 290 000 munakana jaoks moodsaks ja keskkonnasõbralikuks ehitada. Meie ülesanne oli seada lähtetingimused ja nõudmised nii, et ei halveneks Väimela elu- ja looduskeskkond.

Arvestades, et meie ettevõte on ligi 30 aastat ennetavalt otsinud vastuseid võimalikele küsimustele keskkonnaohutuse ja -hoiu nimel, siis praegune valeinfol põhineva paanika külvamine kohalike seas teeb murelikuks ja ilmselt peaks valeinfo levitajad selle eest vastust andma ja vastutust kandma. Olgu see juristide otsustada.

Jagame reaalseid arve ja lahendusi kuulda soovijatega, samuti oma teadmisi ja järeldusi. Esmalt: detailplaneeringu lähteseisukohad, KSH väljatöötamise kavatsus ja eskiislahendus (joonis ja seletuskiri) jõudsid juba 19. mail 2017 Võru vallamajast tulevase kanalakrundi otsestele piirinaabritele, potentsiaalselt olulise mõju piirkonda jäävatele naabritele, asjassepuutuvatele riigiasutustele ja ka kohalikele asutustele (sh OÜ Rauameister ja Võrumaa kutsehariduskeskus) seisukoha võtmiseks ja arvamuste esitamiseks planeerimisseaduses sätestatud korra alusel. Lindude arv eskiislahenduse seletuskirjas oli toodud „umbes 290 000”. Seda arvu nimetasime ka piirinaabritega kohtumistel ja puudus igasugune vajadus muid numbreid välja öelda. Oluliselt väiksem number võis meelde jääda ajalehtedes ja Ametlikes Teadaannetes ilmunud vallavalitsuse avaldatud detailplaneeringu ja KSH algatamise teatest, kus oli kirjas, et mõjude hindamise aluseks on kavatsus püstitada kodulinnufarm, kus saab kasvatada rohkem kui 60 000 lindu. See number on ühtlasi mõjude hindamise künnisarv, väiksema puhul oleks piisanud keskkonnakompleksloast ja ehitusloast. Kanade arv, mis kordagi ei ole olnud suurem kui 360 000, on tulnud protsesside läbiarvutamise tulemusel.

Palun logi esmalt sisse

Seda lugu näevad täispikkuses ja suurte fotodega ainult Digilehe tellijad.
Digilehe lugemisõigusega saab ligipääsu portaalidele vorumaateataja.ee ja digileht.vorumaateataja.ee, mis sisaldavad kõiki artikleid, kaastundeavaldusi, kuulutusi ja reklaame. Lugemisõiguse saab vormistada siit.

Kommentaarid   

#1 Guest 2018-08-19 10:57
See kommentaar on administraatori poolt kustutatud
+3 #2 kukeleegu 2018-08-20 07:21
Davaite sõt druusna
Tsiteeri | ebasobiv
+3 #3 Sulev Savi 2018-08-21 16:34
Aga oli siis vaja kohe elumajade külje alla teha oma kanatehas. Setumaal piiri ääres on küllalt tühje raielanke kuhu saaks maad osta ja mitte kedagi ei sega.
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD