Menu

Sigarettide salakaubitsejad kasutavad ära sotsiaalmeediat

  • Kirjutas BNS

Foto on illustratiivne  Pixabay

Rahvusvahelise mõttekoja Royal United Services Institute (RUSI) raportis hoiatatakse organiseeritud kuritegevuse uue põlvkonna eest, mis kasutab tubaka salakaubandusest kasu saamiseks sotsiaalmeedia ja kättetoimetamisteenuste haavatavust.

RUSI uuringust selgus, et sigarettide salakaubandus on üha suuremas mahus kolimas internetti seal hulgas eriti laialdaselt sotsiaalmeedia platvormidele, mida toetab posti- ja kättetoimetamisteenuste kiire areng, teatas mõttekoja esindaja teisipäeval BNS-ile.

Viimastel aastatel on posti- ja pakiteenuste sektori kiire kasv toonud ebaseaduslike tubakatoodetega äritsejatele suurt tulu. Arvestades väikepakkide igapäevase mahu kasvu, pole tollil võimalik iga kaubasaadetist kontrollida, selle asemel tuginetakse riskiprofiilide strateegiatele. Haavatavust ära kasutades on kurjategijad hakanud üha enam kasutama väikesemahulist ja sagedast salakaubavedu, selgitatakse raportis.

„Muutuvad meetodid vajavad uusi ja uuenduslikke vastuseid. Koordineeritud jõupingutused peavad olema suunatud importijatele, kes toovad salatubakatooteid konkreetsesse riiki hulgimüügikogustes, aga ka neile, kes müüvad väikses koguses tavatarbijale internetis, “ leiab mõttekoda analüüsis.

Olemasolevad lahendused ei ole analüüsi koostajate arvates uute salakaubaveo meetodite vastu võitlemiseks piisavad või sobivad ja neid saaks mitmel viisil tugevdada.

Esiteks peaksid internetiettevõtted ja eelkõige sotsiaalmeedia platvormi pakkujad võtma õiguskaitseorganitega koostöös kasutusele tugevdatud meetmeid, et takistada ebaseaduslike tubakatoodete müümist oma platvormidel.

Analüüsis märgitakse, et „internetimüüjate, sotsiaalmeedia platvormi pakkujate ja internetiturgude puhul tuleks tugevdada jõustamismeetmeid, millega tagataks, et salatubakatoodete ebaseaduslikul müümisel nende platvormidel on tagajärjed“. Samuti kutsutakse üles rakendama algoritmilisi sisufiltreid, mis takistavad salatubakat reklaamivatel postituste levimist.

Teiseks on posti- ja kättetoimetamisteenuste kuritarvitamise puhul ülioluline tugevdada posti- ja pakiteenuse pakkujate ja õiguskaitseorganite vahelisi kahepoolseid teabevahetussüsteeme. Analüüs tõi välja vajaduse „töötada välja keerukamad ja luureandmetest lähtuvad meetodid riskide hindamiseks, näiteks suurandmete analüüsi kasutamine kahtlaste saadetiste ja marsruutide tuvastamiseks.“

Lisaks soovitatakse analüüsis laiemalt tugevdada teabe jagamise mehhanisme õiguskaitseorganite ja eraettevõtete vahel. Kuigi koostöö on viimastel aastatel märkimisväärselt paranenud, kogub erasektor suures koguses salakaubandusega seotud kasulikku teavet, mida õiguskaitseorganid paljudel juhtudel ei kasuta.

Kommentaarid   

0 #1 usssss 2018-10-18 09:53
las tömbavad oma kopsud :lol: aga vaadake parem maksumengeled oma viina auku riigi kopsus :lol:
Tsiteeri | ebasobiv
0 #2 usssss 2018-10-18 09:54
kus saaks ehitada maa joodikutele teid.
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD