Menu

Elupäästja: surm oli vaid mõne minuti kaugusel

  • Kirjutas Võru politsei

Võru piirkonnapolitseinikul Elar Sarik

Öösel kalapulkade praadimise ajal madratsile magama jäänud purupurjus 23aastasel Antsla mehel vedas hullu moodi, kui politseinikud juhuste kokkulangemisel ta enne vingusurma saabumist leidsid ja majast välja tassisid.

Tegelikult polnud Võru piirkonnapolitseinikul Elar Sarikul ja abipolitseinik Riho Lehistel mingisugust otsest põhjust laupäeva esimesel tunnil Antslasse sõita. Ometi kujunes nende Antslast läbipõikamine ühele noorele mehele heas mõttes saatuslikuks. Kui hargnema hakanud sündmuste lõng poleks kaht korrakaitsjat tema Pärna tänava elamu akna taha juhatanud, jõudnuks mõni hetk hiljem sinna juba surm.

«Olime reede õhtul seotud muusikaüritusega Kõu ja vaatasime, et kuna seal kandis oleme, teeme ka Antslas patrulltiiru,» rääkis Elar Sarik Lõuna-Eesti Postimehele. Jõudnud öösel kella ühe paiku Antslasse, sõideti läbi bussijaamast, kus seltskond noori politseiautot nähes laiali jooksis.

«Sinna oli maha jäänud telefon ja spordikott koos tüdruku riiete ning rahakotiga,» meenutas Sarik. «Rahakotis oli ID-kaart ja andmebaasist saime teada tüdruku elukoha. Mõtlesime Rihoga, et viime koti talle koju ära – mis temast Võrru tarime.»

Mees pikali, midagi haiseb

Jõudnud Pärna tänava elumajani, kus asjad kaotanud tüdruk pidi elama, avanes järgmine vaatepilt: «Tuled põlesid, koputasime uksele, aga keegi ei vastanud,» rääkis Sarik. «Koputasime aknale ja läbi akna oli näha, et üks mees on maas pikali. Koputasime veel, aga ta absoluutselt ei liigutanud.»

Võib-olla olekski asi sinnapaika jäänud, kui mehed poleks maja juures tundnud kõrbehaisu. «Vaatasime, et, kuramus, mingit imelikku haisu tuleb välja,» jätkas Sarik. Rambiga suletud ukse said politseinikud käepäraste vahenditega lahti ja kui Sarik seejärel lukustamata esiku ukse lahti tõmbas, paiskus mõlemale mehele näkku suitsupilv. «Kõik oli suitsu täis, nii et midagi polnud näha.»

Suitsu tekitasid pannile küpsema pandud kalapulgad, mis olid aga osaliselt juba söestunud ja oleks küllap iga hetk võinud ka põlema minna.

Teades, et seal kuskil suitsu täis toas lamab inimene, sööstsid gaasimaskideta mehed sisse, et oimetu mees välja tuua. «Noormees ei liigutanud, võtsime ta, üks kätest, teine jalgadest, kinni ja tirisime välja,» rääkis Sarik.

Kuna polnud teada, kas majas võib veel inimesi olla ja mis seisus on välja tassitud noormees, kutsusid politseinikud kiirabi ja päästjad. Häirekeskus registreeris sündmuse kell 1.35.

Päästetul ülbust ülearugi

Kiirabi saabumise ajaks oli joobes mees küll ärganud, kuid ei mõistnud Sariku sõnul enda ümber toimuvat. «Ta oli üleolev, ülbitses, muutus agressiivseks ja kiirabi ei saanudki teda üle vaadata,» lisas ta. «Pidime ta lõpuks Võrru kainenema tooma.»
Hiljem sündmuspaika üle vaadates selgus, et suitsu tekitasid pannile küpsema pandud kalapulgad, mis olid aga osaliselt juba söestunud ja oleks küllap iga hetk võinud ka põlema minna.
Järele mõeldes usub Sarik, et Antsla mees võinuks nende saabumise ajal tegelikult juba surnud olla, kui ta oleks magama jäänud näiteks tugitoolis istudes. Et mees varises unne põrandal olevale madratsile, kõrgusele, kus vingugaasi polnud veel saatuslikult palju, võis see talle anda need elutähtsad lisaminutid, mille jooksul Sarik ja Lehiste ta välja vedasid.

«Päästjad ütlesid, et poisil hullult vedas,» lausus Sarik. «See oli minutite küsimus, kui ta oleks ära läinud. Juhuste kokkulangevused olid ikka väga täpselt paigas. Kui tuled poleks põlenud ja kui me ei oleks teda näinud, poleks sisse läinud.» Kodukülastusi öösel kella poole kahe ajal politseiniku sõnul tavaliselt ju ei tehta.

Vingugaas lahkub aeglaselt

Esmaspäeval intervjuud andes köhis Elar Sarik laupäeva öösel sisse hingatud vingugaasi tõttu veel jätkuvalt. «Me polnud seal sees kaua, aga mul võttis hapniku kinni,» sõnas ta. Juba Antslas võtsid politseinikud kiirabiautos hapnikumaskist elutähtsat elementi peale. «Kui me ta siia kainenema ära tõime, läksime Rihoga veel haigla juurde hapnikku peale võtma. Tänagi on veel halb olla.»

Leitud spordikott, millest kogu sündmuste ahel alguse sai, toodi ööl vastu laupäeva siiski Võru politseimajja, kust omanik selle esmaspäeval kätte sai.

7. juunit oma uueks sünnipäevaks nimetada võiv noormees pääses politseimajast välja aga juba laupäeva hommikul. Teadaolevalt olla ta lahkunud pahurana ega taibanud kedagi tänada, et omal jalal astuda sai.

Kommentaar Kaino Zilmer, Lõuna päästekeskuse Võrumaa päästepiirkonna juhataja

Kuidas tunda ära vingumürgitust?

Pikaajalise vingu sissehingamisega halveneb inimese enesetunne, tuleb peavalu, südame kloppimine, iiveldus – see hakkab tasapisi tugevnema kuni minestamise ja surmani välja. Vingugaas ei lähe inimese kehast kergelt välja.

Tulesurmad Lõuna-Eestis 2017

• Põlva maakond 1 (november)

• Valga maakond 2 (jaanuar, mai)

• Võru maakond 2 (oktoober, november)

Allikas: päästeamet

Kommentaarid   

+9 #1 Kadaja Mihkli 2018-07-12 06:30
Elar on igati tubli mees ja politseinikuna leiab mõistlikke lahendusi selgitustööd tehes,mis on tõhusam kordades rahatrahvidest. Muidugi PPA,d huvitab raha rohkem!
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD