Menu

Hetkeseisuga pääseks riigikogusse vaid neli parteid

  • Kirjutas BNS

FOTO: Aigar Nagel

Septembrikuise uuringu järgi pääseks järgmisesse riigikogusse vaid neli erakonda, selgus Rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest tuhande vastajaga küsitlusest.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, suudaks viieprotsendilise valimiskünnise ületada kuuest parlamendiparteist vaid neli. Lisaks juba aasta valimiskünnise alla jäänud Vabaerakonnale kukkus septembris künnise alla ka Isamaa toetus.

Populaarsemad parteid on endiselt Keskerakond ja Reformierakond, keda toetas vastavalt 28 ja 27 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. Kuu varasemaga võrreldes kasvas toetus Keskerakonnale ühe ja Reformierakonnale kahe protsendipunkti võrra. Ühtlasi õnnestus Reformierakonnal pärast aprillikuist rekordtoetust (33 protsenti) alanud reitingulangus lõpuks tagasi tõusule pöörata.

Teine langeja septembris Isamaa kõrval oli EKRE. Septembris toetas EKRE-t 17 protsenti valijatest, mis on kahe protsendipunkti võrra vähem kui augustis. Sellega sai läbi ka EKRE märtsikuust alguse saanud igakuine toetuse kasv.

Septembris kasvas enim Sotsiaaldemokraatliku erakonna toetus, kellele lubas septembris anda oma hääle 14 protsenti valijatest, mida on kolme protsendipunkti võrra enam kui augustis. Sotside puhul väärib märkimist seegi, et aprillis oli nende toetus olnud vaid kuus protsenti ehk erakond on vähemalt praeguseks kevadisest mõõnast üle saanud.

Isamaa toetus kukkus septembris vaid kolmele protsendile, millega nad jäävad teist korda pärast viimaseid valimisi alla valimiskünnisele. Mais 2017 oli Isamaa (tollal IRL) toetus neli protsenti, kuid on olnud sealtpeale valimiskünnise piiril või veidi üle (kuni kaheksa protsenti). Kolmeprotsendiline toetus on erakonna kehvim näitaja pärast viimaseid riigikogu valimisi märtsis 2015.

Valimiskünnise alla jääks ka sisetülides heitlev Vabaerakond, keda toetas septembris vaid kaks protsenti valijatest. Vabaerakonna toetus on olnud valimiskünnisest allpool täpselt aasta ehk mullu septembrist.

Valimiskünnist ei suudaks ületada ka parlamendivälised Rohelised, kelle toetus oli kolm protsenti.

Valitsuskoalitsiooni erakondade summaarne toetus oli septembris 45 protsenti, opositsiooniparteidel 46 protsenti.

15 PÄEVA ENIMLOETUD