Menu

Kassikonkursi ametlik kokkuvõte

KONKURSS • Võrumaa Teataja kassikonkurss „Tee vabaks kassidele!”, mis teenis väga vastakaid reaktsioone ülimast vaimustusest kassivihkajate raevukate telefonikõnedeni, on lõpuks läbi.

Nagu eelmise laupäeva lehest lugeda võis, osutus konkursi üldvõitjaks kuueaastane isepäine Joosep Võrust, kes jäi ka telekaamera ees positiivse egoismi musterkehastuseks.

Joosep, kes sai üriilt 34 punkti, ei hoolinud talle sülle sadanud kuulsusesärast juba siis, kui ajakirjanikud tema territooriumile trügisid ja tast üksteise võidu võimalikult armsat pilti teha proovisid.

Võidukassi omaniku Ilona Aheliku sõnul on Joosep ehk Jossu, nagu kassi pereringis kutsutakse, ka nädal pärast tiitlivõitu täpselt selline nagu ta on alati olnud. „Ei, tema ei ole küll muutunud,” kommenteeris Joosepi perenaine.

Kuid kuidas on ajakirjanike tähelepanust ärritatud kass leppinud oma auhinnaskulptuuriga, teise kassiga, kes toodi tema territooriumile?

„Sellega on ta juba ära harjunud,” ütles Joosepi perenaine. „Esimestel päevadel uudistas ta seda rohkem, nüüd enam nii väga huvi ei ole,” rääkis Ilona Ahelik.

Küll rõõmustanud Joosepi võidu üle Ilona Aheliku naabrinaine, kelle Joosep oma šarmantsusega ära võlus ja kelle pealekäimisel Joosep konkursile esitati. „Tema käis meil juba skulptuuri vaatamas ja oli väga õnnelik, et Joosep esimeseks tuli,” ütles Joosepi perenaine.

Teise koha sai kass, kes on ka koera eest

Žürii paremusjärjestus oli väga tasavägine — teisele kohale tuli Saskia Võrust, kes sai 32 punkti, jäädes Joosepist vaid kahe punkti kaugusele, ja kolmandale kohale Liisu Lasvalt, kes sai 28 punkti.

Saskia on aga oma perenaise sõnul eriline, sest ei jää valvsuses millegi poolest alla koerale. „Ta on meil ka koera eest,” rääkis ta. „Suvel kolime perega suvilasse ja Saskia siis alati uriseb, kui aknast võõraid inimesi näeb.” Saskia on küll tubli valvur, kuid koerte kombel võõrastele säärde ei karga.

„Ei, ta on muidu väga sõbralik,” ütles Signe Liin naerdes. Eriti hästi saab Saskia läbi lastega. „Ta on meil lõigatud ja oma lapsi tal ei ole, aga minu lapsi hoiab ta väga,” iseloomustas perenaine oma kassi. „Kui mu kaheksa- ja seitsmeaastased tütred kodust ära on, siis Saskia nutab ja igatseb neid taga.”

Kui oma inimesi Saskia armastab, siis teisi kasse, olgu nad või pereliikmed, ta ei salli. „Mu emal on isane kass ja kui ta meile suvilasse külla toodi, kus siis alles läks kismaks,” rääkis Signe Liin vaevu naeru tagasi hoides. „Üks kass oli kapi otsas, teine diivani peal ja seal nad siis jälgisid üksteist, kuni läksid kaklema, nii et karvad lendasid.”

Kolmandale kohale platseerus žürii arvestuses kaheaastane Liisu Lasvalt, kes võeti perre Võru varjupaigast. „Meie jaoks on ta niikuinii kõige armsam,” ütles tema perenaine Margit Kelp.

„Liisu on isepäine, aga nunnu ja armas ka,” iseloomustas ta oma kassi. Teiste kassidega ta ei seltsi, kuid üks sõber on tal küll — väike koerake, kes elab samas trepikojas. „Liisu on väga uudishimulik ja sõbralik,” ütles Margit Kelp.

Rahva ülekaalukas lemmik Kiti

Kui žürii paremusjärjestus arenes tihedas konkurentsis ja võidukassidel oli lõpuks väga vähe vahet, siis rahvalemmikuks sai ülekaalukalt Kiti Järverest. Talle järgnesid 73 häälega Miku Lasvalt ja 63 häälega Musi Võrust.

Rahvalemmik Kiti on kaheaastane ja kuulub perekond Lukinile, kes elab Järveres. „Olime väga rõõmsad, et Kiti sai rahvalemmikuks,” kommenteerisid oma kassi edu tema omanikud Valli ja Jüri Lukin. „Poleks osanud arvatagi, et Kitil nii palju sõpru on.”

Kiti on oma pererahva sõnul äärmiselt tegus kass. „Kiti lemmiktegevuseks on hiirte ja lindude jahtimine,” rääkis Jüri Lukin. „Aga armu ei anna ta ka võõrastele kassidele, kes tulevad tema territooriumile.”

Teise koha sai rahvahääletuses kolmeaastane Miku Lasvalt, kelle omanik on Jaanus Paloveer. Miku on oma peremehe sõnul väga sõbralik ja mängulembene kass, kes armastab väga seltsi. „Ta ei jää minust sammugi maha,” rääkis ta. „Isegi kui suvel aiamaale lähen, kipub ta minuga kaasa.”

Märkimisväärne on ka see, et Miku elab samas majas, kus žüriis kolmandaks hääletatud Liisu ehk Lasva kassidel läks meie konkursil tõeliselt hästi — kuue parima sekka jõudis kogunisti kaks hiirekuningat.

„Meie trepikojas on veel kolm kassi,” jutustas Jaanus Paloveer. „Miku saab nende kõigiga väga hästi läbi, neil on justkui oma kamp.” Üks eripära on Mikul veel — tal on hirmus uhke saba. „Nii kui õues ära käib, on saba nagu kuusk, karva pikkus on üheksa sentimeetrit,” rääkis Jaanus Paloveer.

Kolmandaks hääletas rahvas üheksa-aastase Musi Võrust. „Musi on ehtne preili või proua, sööb ainult väga valitud pirtsaka kassi toitu,” rääkis tema perenaine Ilme Kõosaar, kes toidab oma kassi vaid loomapoest ostetud kvaliteettoiduga.

Musi on oma perenaise sõnul suurepärane kütt, ainult et ta ei pea jahti mitte hiirtele ja lindudele, vaid hoopis putukatele.

„Suvel ei tohi mul ühtegi kärbest toas olla,” rääkis Ilme Kõosaar. „Musi püüab kinni ja sööb ära kõik, mis kätte saab, isegi herilased. Suvel ta ongi putuktoiduline.” Hoolimata oma kõrgest vanusest on kass siiani heas vormis. „Iga päev mängib ja mürgeldab!” ütles Musi perenaine, kellele kass on suureks rõõmuks.

Tähelepanu! Auhinnad!

Olgu siinkohal veel kord välja öeldud suur tänu meie kahele sponsorile — lemmikloomapoele Sinu Sõber ja loomakliinikule Farmax, kes panid välja auhinnad konkursi kuuele parimale kassile, nii võitjatele kui ka rahvalemmikutele.

Suur tänu ka Võru ja Valga varjupaiga perenaistele Merike Tormile ja Merike Sootsile, kes meie konkursiga entusiastlikult kaasa tulid ja igal nädalal oma kandidaadid esitasid.

Skulptorid Ilme ja Riho Kuld tegid peale peaauhinna ka võiduskulptuuri väikese koopia, mis läheb nende soovil kahekuusele Miale, kelle esitas konkursile Võru varjupaik.

Teise eriauhinna pani välja Mooste kassimuuseumi perenaine Reet Needo ja see läheb 13aastasele Jürgen Järvpõllule, kes esitas konkursile oma siiamitõugu kassi Sebas- tiani. Auhinnaks on raamat „Kassitõugude piibel” ja selle saab Jürgen selle eest, et nii eeskujulikult oma kassi eest hoolitseb.

Nagu öeldud, ei jää väikesest auhinnast ilma ükski finaali jõudnud kass. Lemmikloomapood Sinu Sõber kingib igale (välja arvatud kuus parimat) finaalikassile väikese mängupalli ja napilt auhinnalisest kohast ilma jäänud Jassile, Tondule ja Kitty Hollole karbikese kassikomme.

Auhinnad saab kätte toimetuse kuulutuste toast järgmise nädala teisipäevast, öeldes enda ja kassi nime.

Aitäh kõigile kassiomanikele, kes meile oma kassidest pilte saatsid! Meil toimetuses oli neist väga palju rõõmu.

NB! Koeraomanikud! Hakake juba oma koeri pildistama, sest sel aastal korraldab Võrumaa Teataja armsaima koera konkursi!

 

15 PÄEVA ENIMLOETUD