Menu

.      

Mesinikud nõuavad pestitsiidide kasutamise piiramist

Foto: MAARJA KAIVPidurdamaks mesilasperede hukkumist nõuab Eesti Mesinike Liit riigijuhtidele saadetud pöördumises hoolivamat suhtumist keskkonda, sealhulgas põhjendamatut ja ülemäärast pestitsiidide kasutamise lõpetamist.

"Viimastel aastatel on Eestis hukkunud palju mesilasperesid. Peamiseid põhjuseid tuleb otsida meid ümbritsevast keskkonnast. Inimene on olnud mesilastele halb koostööpartner. Võib-olla on inimene olnud ahne, hoolimatu või oskamatu. Midagi on läinud inimeste ja mesilaste koostöös valesti juba pikemat aega," seisab riigikogu maaelukomisjonile, valitsusele põllumajandusministeeriumile ja keskkonnaministeeriumile saadetud pöördumises.  

Mesinike sõnul on mesilane looduses indikaatorliigiks ning kui mesilased hakkavad massiliselt hukkuma, on keskkonnasaaste tase tõusnud nii mesilaste kui ka inimeste jaoks ohtlikule tasemele. "Perede tegelik hukkumine on olnud viimastel aastatel hinnanguliselt 25-30 protsenti. See tähendab 12 000-15 000 pere kaotamist, mis läheb mesinikele aastas maksma 2,5-3 miljonit eurot," märgivad mesinikud ja lisavad, et on ülim aeg astuda konkreetseid samme, et Eesti mesindust ja loodust päästa.

Eesti Mesinike Liit nõuab põhjendamatut ja ülemäärast pestitsiidide kasutamise lõpetamist, valitsuse toetust mesindusega tegelejatele, riiklike otsetoetuste jagamisel võrdväärset kohtlemist teiste põllumajandustootjatega, veterinaarteenistuste igakülgset abi mesilaste hukkumise põhjuste tuvastamisel ja mesilaste ravimisel ning selleks abistava konsulentide või usaldusmesinike võrgu loomist.

Samuti nõuavad mesnikud põllumajandusministeeriumi juurde vähemalt kolmeliikmelise kogenud erapooletutest mesinikest koosneva mesindusnõukogu moodustamist ning põllu- ja aiakultuuride, samuti kauplustes müügil olevate toiduainete regulaarset analüüsimist pestitsiidide ja herbitsiidide jääkide suhtes ning analüüsitulemuste avalikustamist.

Pöördumisele on kogutud 4395 allkirja, neist 2857 internetis www.petitsioon.com lehel  ja 1538 paberkandjal.

20 PÄEVA ENIMLOETUD