Menu

Seitse Eesti objekti kandideerib Euroopa arhitektuuriauhinnale

  • Kirjutas BNS

Võru linna keskväljak FOTO: Aigar Nagel

Euroopa prestiižseim kaasaegse arhitektuuri auhind EU Mies Award avalikustas tänavused nominendid, kelle hulka on pääsenud seitse arhitektuuriteost Eestist.

Eestist on auhinnale esitatud sel aastal galerii Fotografiska, Haapsalu linnus, Suure-Jaani tervisekoda, Maidla loodusvilla, Võru keskväljak, kõrgepingeliini disainmast Soorebane ja Sisekaitseakadeemia Narva õppekeskuse ja Tartu Ülikooli Narva kolledži ühine õppe- ja majutushoone, teatas arhitektuurimuuseumi esindaja reedel BNS-ile.

Euroopa Liidu Miesi auhinna EU Mies Award näol on tegu kõige prestiižikama arhitektuuriauhinnaga Euroopas, mida antakse välja iga kahe aasta tagant parimale Euroopa arhitektuuriteosele. Sõltumatud Euroopa arhitektuurieksperdid, rahvuslikud erialaliidud ja auhinna nõuandev komitee esitasid auhinnale kokku 449 tööd 41 riigist.

Võru linna keskväljak FOTO: Aigar Nagel

Eesti Arhitektuurimuuseumi direktori, Miesi auhinna nõuandvasse komiteesse kuuluva arhitektuuriteadlase Triin Ojari sõnul on tänavused Eesti nominendid kõik väga erinevas skaalas. „Näiteks Sisekaitseakadeemia Narva õppehoone trump on kindlasti tugev sotsiaalne aspekt ning eesrindlik puidukasutus, kõrgepingemast Soorebane jällegi laiendab arhitektuuri piire triviaalsele infrastruktuuri objektile,“ lisas Ojari.

Ojari sõnul on viimastel kordadel preemiad läinud üllatuslikult mitte kallitele kultuuriobjektidele, vaid sotsiaalse suunitlusega hoonetele, täpsemalt suurte kortermajade väga läbimõeldult teostatud renoveerimisprojektidele Amsterdamis ja Pariisis. „Preemia andmine äärelinna sotsiaalmajale on oluline sõnum väärtuste muutumisest nii arhitektidele, tellijatele kui kogu Euroopa arhitektuuriavalikkusele,“ lisas Ojari.

Eestist on aastate jooksul lõppvalikusse pääsenud näiteks Rotermanni kvartali Laudsepa töökoda ja Arvo Pärdi keskus Laulasmaal. 

Auhind on oma nime saanud 20. sajandi moodsa arhitektuuri suurkuju Ludwig Mies van der Rohe järgi, preemiat annab välja Miesi fond Barcelonas.

Lisaks 60 000 euro suurusele peapreemiale antakse välja ka noore arhitekti eripreemia, nii lõppvalikusse pääsenud töid kui ka preemiasaajaid tutvustatakse näitustel, avalikel üritustel ja trükistes.

Tänavu kandideerib auhinnale 449 hoonet ning seoses ülemaailmse pandeemiaga on auhinna välja kuulutamine lükatud 2022. aasta kevadesse.

LOE VEEL

LOE VEEL

20 PÄEVA ENIMLOETUD