Menu

Eelmisel nädalal sai üle 22 000 inimese esimese COVID-19 kaitsesüsti

  • Kirjutas BNS

Vaktsineerimise tempo on hüppeliselt tõusnud ja eelmisel nädalal tehti Eestis kokku 22 068 COVID-19 vastast esmast vaktsineerimist.

Teisi doose tehti eelmisel nädalal 20 628 ning kokku on Eestis tehtud üle 1,1 miljoni kaitsesüsti. 

COVID-19 vaktsineerimise töörühma juhi Marek Seeri sõnul on praegu viimane aeg end vaktsineerida. „Veel jõuab,“ kinnitas Seer. „Esmase kaitse saab juba kaks nädalat pärast esimest kaitsesüsti. Kuid täiskaitse saamiseks tuleb kindlasti ära teha ka teine vaktsiinidoos.“

Eestis kasutatavatest vaktsiinidest on kahedoosilised Moderna, kus teine doos tuleb teha nelja nädala pärast ning Pfizer, mille puhul on teise doosi vahe kuus nädalat. Kasutusel on ka ühedoosiline Janssen, mida saabub aga tootjapoolsete raskuste tõttu Eestisse kõige vähem ja seda kasutatakse eeskätt olukordades, kus teise doosi korraldamine on keeruline. Kõik Eestis pakutavad vaktsiinid aitavad tõhusalt raske haigestumise vastu ja vähendavad ka viiruse levikut. Sellel nädalal saabub Eestisse 30 420 doosi Pfizerit 30. juulil, 7200 Modernat 29. juulil ja 4800 Janssenit 30. juulil.

Vaktsineerimiseks saab aja kinni panna, helistades riigi infotelefonil 1247 või broneerides aja digiregistratuuris www.digilugu.eewww.digilugu.ee. Üle Eesti korraldatakse ka võimalusi end vaktsineerida ilma eelnevalt registreerimiseta ning info nende kohta on koondatud veebilehele www.vaktsineeri.ee, samuti oskab nende kohta infot anda telefon 1247. Alates eelmisest nädalast saab vaktsineerida ka kaheksas apteegis ning see võimalus laieneb peatselt kokku 45 apteegini üheksas maakonnas. 

Inimesed, kes põdesid COVID-19 haigust sellel kevadel või veelgi varem, peaksid nüüd samuti ennast vaktsineerida laskma. Läbipõdenud saavad ühe kaitsesüsti ning parim aeg selleks on neli kuni kuus kuud pärast tervenemist. Neil, kellel saab vaktsineerimisest mööda pool aastat, ei ole vaja muretseda, sest uuringute põhjal kestab vaktsineerimiskuuri toime vähemalt aasta. Seega revaktsineerimisi veel ei korraldata.

Samuti kehtib vähemalt ühe aasta EL-i vaktsineerimise digitõend, mis võimaldab lihtsamalt reisida ja ilma testimata ka Eestis paljude ürituste külastamist.

Esmaspäevahommikuse seisuga oli Eestis vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud 621 496 inimest ja vaktsineerimine lõpetatud 545 580 inimesel. Vähemalt ühe doosi on saanud 56,1 protsenti täiskasvanutest. Vanuses 70 eluaastat ja enam on vaktsineeritud 68,9 protsenti.

Vaktsineerima oodatakse inimesi alates 12. eluaastast ja see on tasuta kõigile Eesti elanikele, ka neile, kellel ei ole kehtivat ravikindlustust. Lisainfot saab veebilehelt www.vaktsineeri.ee ning riigi infotelefonilt 1247.

LOE VEEL

LOE VEEL

20 PÄEVA ENIMLOETUD