Menu

Üle 30 kraadises siseruumis ei tohi tööd teha

  • Kirjutas BNS

Tööinspektsioon: üle 30 kraadises siseruumis ei tohi tööd teha

Tööinspektorid peatavad alates kolmapäevast töö siseruumides, kus temperatuur ületab 30 kraadi, sest sellistes ruumides töötamine kahjustab töötajate tervist.

Tööinspektsiooni infotelefonile on kuumalaine ajal laekunud arvukalt murekõnesid töötajatelt, kelle töökohtade temperatuur meenutab Sahara kõrbe, teatas inspektsiooni pressiesindaja. Kõnede arvukuse tõttu võttis inspektsioon vastu otsuse, et alates kolmapäevast peatatakse töö siseruumides olevates töökohtades, kus tehakse füüsilist tööd ja kus töökeskkonna õhutemperatuur on võrdne või kõrgem välistemperatuuriga 30 kraadi ning kus tööandja ei ole ette näinud meetmeid töötajate tervisekahjustuse vältimiseks.

Tööinspektsioon kutsub tööandjaid üles tegema ümberkorraldusi oma töökohtades, et töötajad kuumuse tingimustes hakkama saaksid.  Tööandja kohustus on tagada töötingimused, mis ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust.

Kui töökohal on kõrge temperatuur, peab tööandja leidma lahenduse, et selline olukord töötajat võimalikult vähe kahjustaks. Näiteks on asjakohane anda lisavaheaegu ajal, mil temperatuur on kõrge. Kui temperatuur langeb, saab tavapärase töökorraldusega jätkata. Vaheaegu peaks olema võimalik pidada jahedas - kuid mitte liiga külmas - puhkeruumis. Kindlasti peab kuumadel päevadel olema kättesaadav piisavalt joogivett, soovitavalt mineraalainete sisaldusega, sest higistamine  viib organismist välja mineraalaineid ja soolasid.

Tööinspektsiooni järelevalve osakonna juhataja Silja Soone sõnul on kuumalaine jaganud Eesti tööandjad justkui kaheks. "Meil on mõistlikud tööandjad, kes on korraldanud töögraafiku ümber, taganud võimaluse inimestele end jahutada või kõige kuumemal ajal ei kutsugi töötajaid tööle. Samas on arvukalt neid töökeskkondi, kust inimesed helistavad ja kirjutavad meile, sest tööandja ei võta nende muret kuulda,“ ütles ta. Õigusaktides ei ole kirjas konkreetset temperatuuri tööruumides, ent nii olukord jätkuda ei saa ning majanduslikku kasu töötajate tervise arvelt saavutada ei tohi.

"Kõnede arvukuse tõttu võtsime vastu otsuse, et alates tänasest peatame töö siseruumides olevates töökohtades, kus tehakse füüsilist tööd ja kus töökeskkonna õhutemperatuur on võrdne või kõrgem välistemperatuuriga 30 kraadi ning kus tööandja ei ole ette näinud meetmeid töötajate tervisekahjustuse vältimiseks. Eriti kiiresti peatame töö nendes töökohtades, kus sarnane vihje tehti tööinspektsioonile ka möödunud aasta kuumalaine ajal. Töö peatamisega soovime innustada tööandjaid looma töötingimusi, kus inimesed saaksid töölt koju minna sama tervena, kui nad sinna läksid,“ rõhutas Soon.

LOE VEEL

20 PÄEVA ENIMLOETUD