Võrumaa Teataja digilehe tasuta lugemise võimalus on lugemissaalis olnud juba peaaegu üheksa aastat. Fotod: Aigar Nagel
Sõbrapäeva eel, 11. veebruaril 2016, jõudis Võrumaa Teataja digilehe tasuta lugemisvõimalus esimest korda Võrumaa keskraamatukogu lugemissaali. Digileht on rännanud koos raamatukogu hoone uuenemisega nii asenduspinnale kui ka jõudnud tagasi nüüdseks peaaegu aasta tagasi valminud uuenenud ruumidesse.
Võrumaa keskraamatukogu arendusjuht Merle Koik tõdeb, et kõik aastad on omamoodi sarnased, kuid teisalt hoopiski erinevad. „On selge, et digilehe lugemisvõimaluse kasutajate arv on ikka tõusuteel. Seda juba seetõttu, et rahvas harjub ja muutub digipädevamaks. Teisalt on siiski suur osa neid, kes eelistavad alati paberlehte,” juurdleb Koik, kelle sõnul on raamatukogu üldine külastajate arv 2024. aastal võrreldes 2023. aastaga tõusnud.
Raamatukogu kui kogukonnakeskus
„Meilt soovitakse erinevaid teenuseid. Ütlemata populaarseks on läinud avalike arvutite kasutamine erinevateks e-teenusteks. Kuna paljud ettevõtted sulgevad kohalikke kontoreid, siis jõuavad meieni inimesed nii pangapäringuid tegema kui ka bussikaarte isikustama. Sageli vajatakse erinevate teenustega abi, sest on neidki, kes ei oska hiirtki käes hoida. Kodus veel paljudel puudub arvuti ja internetivõimalus ning on ka neid, kellel ei ole lähedasi siin kandis, kes võiks vajalike toimingute tegemisega internetis aidata,” toob Koik esile. Ta lisab, et raamatukogu lugemissaalis on avalikuks kasutamiseks neli arvutit ning ka viies, kus on võimalik Võrumaa Teataja digilehte lugeda. Ühtlasi mainib Koik, et arvutites toimetamas ei käi sugugi ainult eakad, vaid ka noored, kes soovivad näiteks printimisteenust kasutada. Ühe murekohana toob Koik esile selle, et praegusel ajal on levimas internetipettused ning sellisel juhul tuleb raamatukogutöötajal viisakalt aitamisest keelduda ja juhtida tähelepanu asjaolule, et tegemist ei ole kasuliku ega vajaliku tehinguga, mida parasjagu teha soovitakse. „On ette tulnud keerulisi olukordi küll ja oleme proovinud ikka alati lahendada. Tegelikult suunavad ka väga paljud teised teenusepakkujad just meie juurde, raamatukokku. Eks ikka, jah, raamatukogus saabki abi nii palju, kui on vähegi meie võimekuses ja pädevuses!” nendib Koik. Populaarse arvutinõustamise kõrval on lugemissaalis trendiks ka niinimetatud vaikuse tuba, kus saab vajaduse korral telefonikõnesid teha või veebikoosolekut pidada. Paljud käivad ka lihtsalt niisama, et oma mõtetega kahekesi olles infot koguda. „Vaikuse tuba külastas möödunud aastal 319 inimest, mida on üsna palju. Seal on eraldi ventilatsioon ja valgustus,” kirjeldab Koik.
Välismaalasest austaja
Võrumaa Teataja digilehe lugemist kirjeldavad arendusjuht Merle Koik, teenindusosakonna juhataja Tuuli Kütt ja bibliograaf Merit Hunt kui head alternatiivi paberlehele, millel leidub oma nii-öelda fännklubi. „Meie juurde käib üks välismaalane, kes eranditult on digilehe austaja! Ta soovib iga kord just seda lehte lugeda, sest õpib Võrumaa Teataja digilehte lugedes eesti keelt ja samas soovib end kursis hoida kohalike uudistega,” kinnitab Hunt. Raamatukogutöötajad kutsuvad välismaalasest külastajat Võrumaa Teataja digilehe kirglikuks kasutajaks. Ühtlasi on kõik ühel meelel, et juhul kui paberleht peaks mingil põhjusel raamatukogusse veidi hilinema, siis juhatatakse digilehte lugema ning paljud seda võimalust ka kasutavad. „Neljapäev on see päev, mil post jõuab millegipärast veidi hiljem. Teistel päevadel enam-vähem. Meil on selliseid külastajaid, kes just Võrumaa Teataja ilmumise päeval tulevad ja soovivad värsket lehte lugeda. Meil on avalikult kasutamiseks kaks paberlehe eksemplari ja kui mõlemad neist on hõivatud, siis annab digileht samuti hea alternatiivi,” räägivad raamatukogutöötajad.
Raamatukoguhoidja Monika Kõomägi lugemissaalis asuvas privaatsust ja rahulikku töökeskkonda pakkuvas vaikuse kabinetis. FOTOD: Aigar Nagel