Menu

Krediidiettevõte: tarbimislaenude intress on Eestis vägagi kõrge

  • Kirjutas BNS

FOTO: Pixabay

Krediidiettevõtte BB Finance juhatuse liikme Urmo Kokmanni sõnul on Eesti tarbimislaenude intressimäär Euroopa omadest keskmiselt ligi kolm korda kõrgem.

"Tarbimislaenude intressid eelmisel aastal küll tõusid, kuid aasta kokkuvõttes jäi laenu keskmine hind tunamullusest madalamaks, samas kui eluasemelaenud on aastatega ainult kallinenud. See viitab üpris tugevale konkurentsile väikelaenude segmendis," märkis Kokmann pressiteate vahendusel.

Ka Euroopa Keskpanga andmetel on Eestis pakutavad tarbimislaenud Euroopa ühed kallimad ja Kokmanni sõnul ei saa selle põhjuseks pidada ainult vähest konkurentsi. Eesti keskmine tarbimislaenude intressimäär oli jaanuaris 15,27 protsenti, ületades Euroopa keskmist ligi kolm korda.

"Selline vahe on jahmatav, aga arvestades, et Eesti Panga andmetel kasvatasid mullu turuosa pangad, mis pakuvad kõrgema intressimääraga tarbimislaene, siis võib teha järelduse, et meie inimestel pole midagi rootslastele heldelt maksmise vastu," kommenteeris Kokmann. "Ehk seni, kuni on kliente, kes ei oska või ei taha oma kodupangast kaugemale vaadata, pole ka suurpangal motivatsiooni oma intressipoliitikat üle vaadata ja inimestelt kooritakse seitse nahka." 

Samas ütles Kokmann, et laenu puhul on intressist märksa olulisem näitaja krediidikulukuse määr, mille abil võrrelda laenu kallidust või odavust. Krediidikulukuse määra arvutamisel arvestatakse intressi-, lepingu-, laenu- ja kontohaldustasuga ning muude kuludega, mida tarbija on kohustatud seoses tarbimislaenuga maksma.

"Krediidi kulukuse määr on tähtsam kui intress, sest intress on ainult üks laenu kuludest ega iseloomusta laenu täpset kogukulu. Mida väiksem on krediidikulukuse määra protsent, seda odavam on ka laen," selgitas Kokmann. 

Ta lisas, et laenuintressidelt on võimalik kokku hoida, pakkumiste kogumine tundub aga paljudele tüütu ja selletõttu võib kaotada pere eelarvest sadu eurosid.

"Pakkumisi tasuks ikka võtta erinevatest kohtadest ja valida nendest endale kõige sobilikum," lisas Kokmann. 

Eesti Panga andmetel andsid eelmisel aastal pangandusvälised krediidiandjad majapidamistele laenu ligi 380 miljonit eurot. Turu-uuringute ASi Eesti elanike finantskäitumise uuringu kohaselt on tarbimislaenude, ka autoliisingu soovijaid kõige enam vanuserühmas 25–34 aastat.

LOE VEEL

LOE VEEL

Viimase hetke pakkumine

15 PÄEVA ENIMLOETUD