Menu

Martin Helme: avalikkusele on 26 aastat valetatud

  • Kirjutas BNS

FOTO: Aigar Nagel

EKRE esimees ja rahandusminister Martin Helme märkis pärast parvlaeva Estonia Discovery-sarja vaatamist, et avalikkusele on laevahuku põhjustest 26 aastat valetatud.

"Sain vaadata Discovery sarja Estoniast. Pole mingit kahtlust, laeva uputas kokkupõrge mingi suure välise objektiga. Juba on pandud keerlema uued jaburad teooriad, kuidas auk võis tekkida merepõhjas olnud kivist või lihtsalt kuidagi ise rebeneda. Võimatu.
Avalikkusele on 26 aastat valetatud, inimesi lolliks peetud ja tunnistajaid lolliks tehtud. Aitab valetamisest! Minu meelest võlgnetakse kõigile neile tunnistajatele, kelle ütlusi on naeruvääristatud või ära kustutatud, vabandus. Ja kõigile hukkunutele ning nende omastele võlgnetakse tõde," kirjutas ta sotsiaalmeedias.

"Mart Laaril on aeg rääkida, mis ta teab. Rootsi võimudel samuti. Miks tahtis Rootsi vraki kinni katta? Miks tehti maailmas pea pretsedenditu hauarahu lepe, millega keelati vrakile lähenemine? Kas selle pärast, et tegu oli hapuks läinud salaoperatsiooniga ja see suur väline objekt on nende sõjalaev? Rootsi on meist palju pikema demokraatiatraditsiooniga, kõige rohkem hukkus just nende kodanikke. Ma loodan, et tänasel päeval on võimalik välja selgitada, kas piirkonnas viibis mõni nende sõjalaev? Kas mõni Rootsi alus vajas peale Estonia hukku remonti? Oleks vastuvõetamatu, kui uue info valguses jätkuks avalikkuse eksitamine või uurimise takistamine," märkis Helme.

"Estonia seilas Eesti lipu all ja kandis meie riigi nime. Meil on õigus ja kohustus tõde välja selgitada. Loomulikult austades hauarahu ja tehes kooatööd teiste riikidega, aga just see, et Estonia on märg haud 850 inimesele paneb meile kohustuse kogu tõde välja selgitada. Aitab mätsimisest," ütles Helme.

Peaminister Jüri Ratas kinnitas esmaspäeval, et tulenevalt äsja ilmnenud uutest asjaoludest käivitub parvlaeva Estonia huku uus uurimine, mida asub juhtima Eesti.

"Uus tehniline uurimine Estonia huku uute asjaolude kohta tuleb läbi viia," märkis Ratas. "Meie vaates hõlmab tehniline uurimine veealuseid vaatlusi ja sellest oleme informeerinud ka Soomet ja Rootsit," ütles Ratas. 

Telekanalile Discovery Estonia katastroofist dokumentaalfilmi tootnud meeskond leidis sukeldumisel vraki juurde laeva kerest nelja meetri suuruse augu, mida varem varjas osaliselt merepõhi.

"Pole võimalik välistada, et vigastusel on tähendus uppumise käigus," lausu Trondheimis tegutsev meretehnoloogia professor Jørgen Amdahl uues dokumentaalsarjas, mis tuli esmaspäeval välja Discovery voogedastusplatvormidel Põhjamaades.

Dokumentaalsarja "Estonia – leid, mis muudab kõike" tootis produktsioonifirma Monster Discovery Norra tellimusel. Režissöör on Henrik Evertsson.

Parvlaev Estonia lahkus Tallinna sadamast 27. septembri õhtul 1994 ja võttis suuna Stockholmile, kuhu pidi jõudma järgmisel hommikul. Laeva pardal oli 803 reisijat ja 186 meeskonnaliiget.

Avamerele jõudes tabasid laeva mitmemeetritsed lained ning umbes poolel teel Stockholmi, Soomele kuuluva Utö saare lähistel vajus Estonia kreeni ning uppus kiiresti.

Estonia pardal olnud inimestest õnnestus päästa 137, elu kaotas 852 inimest, kellest suurem osa jäi laeva lõksu ja uppus koos sellega. Hukkunutest 501 olid Rootsi kodanikud ja 285 Eesti kodanikud, kokku oli laeval 17 riigi kodanikke.

Eesti, Soome ja Rootsi ühiselt ellu kutsutud laevahuku uurimise komisjoni lõpparuande kohaselt põhjustas katastroofi ränk ilm, mis rebis lahti laeva vöörivisiiri ning sellega seotud rambi, misjärel ujutas vesi üle autoteki.

LOE VEEL

LOE VEEL

15 PÄEVA ENIMLOETUD