Menu

Kaheksas väikelinnas näeb linnaväljakute arhitektuuri

  • Kirjutas BNS

FOTO: Aigar Nagel

Laupäeval avaneb korraga kaheksas Eesti väikelinnas näitus "Plats! Väärikas kahanemine. 8 linna".

Lisaks näitustele toimuvad sel päeval linnades ka ekskursioonid, mis tutvustavad näitust ning linnaväljakute arhitektuuri. Kõik ekskursioonid algavad pärast otseülekande ja näituse avamise lõppu. Mitmed linnad on loonud ka enda eriprogrammi.

Näiteks toimub Rakveres noortele mõeldud Arhitektuurikooli töötuba "Uuri ruumi", Võrus esitab ehtsat Itaalia muusikat Tommasso Primavera, Tõrvas pakub maitsvat toitu kodukohvik Supelung ning Põlvas näeb nii tulemöllu kui ka trummimängijaid.

"Plats! Väärikas kahanemine. 8 linna" keskendub kahanevate linnade elukeskkonna kvaliteedi parandamisele kaheksa väikelinna näitel, mis on ka näitusepaikadeks. Kõikide nende linnade linnaväljakud on valminud viimastel aastatel "Eesti Vabariik 100" arhitektuuriprogrammi "Hea avalik ruum" raames.

Näituse autorid on Jiri Tintera, Kalle Vellevoog, Garri Raagmaa, Martin Pedanik ja Paulina Pähn. Algselt selle aasta kevadel toimuma pidanud Veneetsia arhitektuuribiennaalil Eestit esindav näitus jõuab rahvusvahelise publikuni kevadel 2021.

Näituse autorite sõnul on rahvastiku kahanemise põhjused globaalsed, kuid tagajärjed lokaalsed. Üks viis, kuidas selle nähtusega võidelda, on keskenduda elukvaliteedi parandamisele ning kohatunnetuse ning -identiteedi tugevdamisele.

Kvaliteetsel linnaruumil on selles võitluses väga oluline roll ning selle heaks saavad linnad ja arhitektid väga palju ära teha. Kaheksa näitust aitavad teadvustada arhitekti võimalusi - ent ka vastutust -  elukeskkonna kvaliteedi eest seismisel ja selle tõstmisel.

Näitused toimuvad väikelinnades väga erinevates kohtades - mõnedes linnades avatakse näitus linnaväljaku enda väligaleriis, teistes kohtads näeb näitust mõnes galeriis või väljakuäärses hoones. Sisult ühesugused näitused tutvustavad läbi linnaelanike endi kui ka professionaalsete fotograafide tehtud fotode kolmel ruumiskaalal: riik, linn ja linnasüda. 

Samaaegselt toimuvaid avaüritusi saab jälgida ERR-i portaali vahendusel ning Tõrva, Põlva, Valga, Rapla, Võru, Kuressaare, Elva ja Rakvere keskväljakutele üles seatud ekraanidelt. 

LOE VEEL

LOE VEEL

20 PÄEVA ENIMLOETUD